1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Birsen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar öğrenci yurtlarında(2-3 kişinin çalıştığı) nasıl bir risk analizi yapılacağı konusunda bilgilerinizi veya varsa dökümanlarınızı paylaşabilirmisiniz acaba.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ç
    çek list yap..
  3. Birsen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yardımlarnınz için teşekkür ederim erkan bey
  4. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben sadece bir firma ile anlaşma üzereyim fakat fatura kestirmek maliyetli gözüktü. Acaba sadece firmada sigortalı gözüksem ve bakanlığa sözleşme yaptırsam yeterli midir?
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeterli
  6. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    başka bir firmada da tam süreli çalışıyorum. yöntem bu da olabilir dimi.
  7. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mine hanım uygulamanızda " çok işim yok niye masraf yapayım derseniz bir tanıdık eş dost danışmanlık firmasına fatura kestirebilirsiniz." uygulamanızın yasal olduğunu sorgulatmanızı tavsiye ederim. Fatura kestirdiğiniz firmada sigortalı gözükmezseniz sıkıntı doğabilir.
  8. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Osgb açtık bir arkadaşımla ortak.bütün dertlerden kurtuldum.:)
  9. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar merhaba uzun suredir butun forumlari okuyorum ama soracagim sorunun yanitini tam olarak alamadim soracağım bu soruya net bir cevap verirseniz sevinirim..
    Bu piyasada osgbler ile bireysel calisacak uzamanlar bir yaris icine girecekler portföy kapmak icin malum ... fakat ortada su sorun var işverene isg kanunu zaten bir mali kulfet bide bunun yaninda bireysel calisacak uzmanla anlasma saglarsa hem isg hizmet ucretini hemde sigorta masrafini karsilamak zorunda fakat osgb den hizmet alirsa gelecek uzmanin sigortasini zaten osgb ödeyeceği için sadece hizmet parasi odeyecek baska maliyeti olmayacak iste sorun burdan cikiyor bireysel calisacak uzmanlar ya osgbden dha dusuk ucret talep edecek ki bu imkansiz bence osgblerin nasil calistigini hepimiz iyi bilioruz yada sigorta masrafini uzman kendi karsilamak zorunda iste asil sorum bu bireysel calisacak isg uzmani kendi sigortasini nasil karsilar danismanlik sirketiyle olmaz deniyor diger konularda peki nasil olacak nasıl bir sirket kurmasi gerekir osgb den baska ki kendi sigortasini kendisi karsilasin?
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir mali müşavire sormak lazım ama soru çok açıklayıcı değil.yani şunumu demek istiyosunuz kendi şirketim olsun vede sigortamı bu şirket vasıtası ile ödeyim mi?
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    En güzel çözüm şu bence. Şirket kurmaya bide şirketin masraflarıyla uğraşmaya gerek yok çünkü böyle yaparsan yüzü astarını geçer. Çözüm olarak işverene fiyat verirken vereceğin fiyatı iyi ayarla sigorta ile birlikte osgblerle kafa kafaya fiyat verirsen ancak böyle mücadele edebilrsin sonuç itibari ile her işveren sana tam zamanlı sigorta yapmıyacak mesela A iş yerinde 30 saat çalışıyorsan sadece 30 saatlik sigorta yapacak sana buda emin ol osgb lerin kesecekleri faturadan alacakları KDV den daha aşağı olacaktır. yine bir örnek vererek açıklayayım A firması saatlik 80 tl ödeyeceği bir uzmana da ayrıyeten %18 kdv ödeyecek yani saatlik ücretine ek olarak 15 liraya yakın kdv ödeyecek toplamda 30 saat çalışsa 432 lira kdv ödiyecek ama sana yapacağı sigorta 50 lirayı geçmeyecek. ( fiyatlar afaki fiyatlardır ) Bireysel çalışacak arkadaşlar bu konuda işvereni bilgilendirirse daha etkili olacaktır. OSGB sahibi arkadaşlar lütfen yanlış anlamayın :) sonuç itibari ile biz bireysel çalışanlar da başımızın çaresine bakmak fikir üretmek zorundayız. fiyatı kırarak değil daha akılcı davranarak...
  12. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanim demek istedigim kisaca bireysel calisan isg uzmanlari sigortasini kendi odeyebilirmi bunun yontemi nasil olmali sirket acmak gerekiyorsa bunun icin netur bir sirket acilmali... ? isveren sigortayi ek maliyet olarak gorecektir cunku.
  13. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kubilay bey cevap verdiginiz icin teşekkür ederim fakat sorumdada belirttirgim gibi osgbden daha asagiya fiyat veremeyiz bunu biliyorsunuz cunku piyasayi inanilmaz dusuruyorlar zaten bunlardan daha asagiya fiyat versek yaktigimiz benzini zor karsilariz. Bunun yaninda isveren bizi calsitigimiz gun kadar sigortalaticak ornegin ayda 3 gun hizmet verioruz bizi 3 gun sigortalaticak tamam bunda skinti yok ama surekli bizi her ay kendi muhasebesinde girdi cikti göstermek zorunda cikti gostermezse 30 gun prim yatirmak zorunda cunku bunuda kimse heray ugrasmaz diye düşünüyorum benim cozum yolum sigortayi kendimizin nasil karsilayacagi bunu nasil yapabiliriz bunun cevabini arıyorum ben.
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    devlet malesef adres gösteriyor işveren e bu sistem de osgb leri işveren açısından sadece uzmanla iş bitmiyoki hadi uzmanı bireysel çalıştırdı diyelim iş yeri hekimi var hadi onuda halletti diyelim bu sefer de tamzamanlı sağlık çalışanı var memleket şartlarında şirketlerin %85 kobilerden oluştuğu düşünülürse hepsini ayrı ayrı çalıştırması çok zor. oysa osgb ne yapıyor toplu hizmet veriyor hemde komik rakamlara. ben şu anda uzman adayı olmama rağmen çalıştığım iş yerinin iş güvenliği uzmanlığınıda üstlendim ( sorumlu müdürlük yaptığım iş yerinin) bu durumda zaten sigorta ödüyordu benim için.velhasılı kelam bu işi bu şekilde bireysel yaptığımı düşünürsek başka iş yerleri için zor gibi görünüyor iş bulmam yukarda saydığınız sebeblerden ötürü.ama birde şöyle bir durum var devlet diyorki işte belli bir sayıya kadar osgb den hizmet alanlarınkini ücretini ben ödeyeceğim şu anda bu işveren e çok mantıklı geliyor ama uzun vadede düşünmüyolar. devlet sonsuza kadar bu parayı ödemez zamanında hatırlayanlar iyi bilir çiftçiye dediki işte toprak parası vereceğim işte kaydolun çiftçi para için hücum etti tarlaları kayıt altına alındı bi şekilde şimdi ne yapıyor adamlara boyna vergi borcu çıkarıyor.işte osgb lerden alınan hizmette buna benzeyecek ilerde .şimdilik ortalık karman çorman bahsettiğinz sorunlarıhepimiz düşünüyoruz ama zaman herşeyi yoluna koyacak ve dengeler oturacaktır.
  15. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Semih bey söylediğiniz olay su noktada çıkmaza giriyor. Açıklayayım hemen şimdi siz bireysel olarak SSK pirimlerinizi yatirabilirsiniz bunda teorik olarak bi sıkıntı yok ama uygulamada is çıkmaza girer neden mı? Şimdi siz hizmet verdiginiz yere ya hizmet karşılığı fatura keseceksiniz ki bunun Yolu'da ya OSGB çalışanı olacaksınız yada bir şirkete sahip olacaksınız. Diğer Yolu'da işveren sizi sigortalı gösterecek. Siz diorsunuzki işveren bu sigorta işi ile uğraşmaz. Mecbur uğraşacak zaten biZim orada bulunma amaclarımızdan bir tanesi de kacak işçi çalıştırmanın önüne gecmek deli mı ? Siz şimdi kendi sigortanızı kendiniz öderseniz hizmet verdiginiz yerde kacak bi çalışan durumuna düşersiniz. Bunlar benim naçizane görüşlerimdir. İyice bir araştırmanızda fayda vardır. Onla hatalarından dolayı özür dilerim telefonun klavyesinden yazıyorum. İyi çalısmalar.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaçak çalışan diye birşey i ilk defa duydum .devlet ssk nın parasının kimin cebinden çıktığına bakmaz
  17. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    OSGB den fatura yada bireysel veya kendi çalışanlarına sgk başka alternatifi yok.Serbest piyasa diye işin .. çıkaran var.Ancak zaten bireysellik kişi kendisini yeterli görüyor ise yapılması gereken bir durumdur bence..Tutup sana osgb bana bu kadar fatura kesecek sense bu kadar maal olacaksın derse ve osgb ile uçurum var ise zaten bırakın onlarla çalışsın,dökülüyor zaten bir kısmı.. İşi bilen aç kalmaz.Görüşüm bu,ayrıca diğer kıyaslama ise OSGB den gelecek uzman belirli saatlerde firmada olacak ama bireysel daha özgür ve uygun verimli geçecek zamanları firmada anlaştığı saat kadar gelecek..Firma yasal yükümlülük yerine birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyor ise zaten bunu sorgulamaz ve sizi faydalı gördüğünde ise anlaşmayı yapar.
    Maksat bu zorunluluğunu yerine getirmek ise zaten bu firma sizin başınıza dert açar.
  18. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Fatma hanim nerde yaşadığınızı bilmiyorum ama bizim buralarda kacak çalışan cok...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Mayıs 2013 ---
    Ayrıyeten şunu bilmek lazım. Mesela SSK piriminizi kendiniz yatırıyorsunuz ve firmanın birinde iş kazası geçirdiniz yasal süreç nasıl işleyecek?
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evvela kaçak çalışan demek ssk sız çalışan, yaşı tutmadığı halde çalıştırılmaması gereken işlerde çalıştırılan çocuklar veya buranın vatandaşı olmadığı ve çalışma izni olmayan başka uyruklu insanlardır bildiğim kadarıyla bu anlamda kaçak çalışan benim yaşadığım memlekette de çok ama önceki yıllara göre azaldı (buda birşey) neyse şimdi demişsiniz ki SSK piriminizi kendiniz yatırıyorsunuz ve firmanın birinde iş kazası geçirdiniz yasal süreç nasıl işleyecek?yapılan uygulama yanlış bunu kabul ediyorum ama neremiz doğru mukabilinden size cevabım şudur eğer böyle birşey yapıyor iseniz haklarınızdan feragat etmişsiniz veya ettirtilmişsinizdir.olan kaza iş kazası olarak değerlendirilmiyecek ve işveren ile danışıklı dövüş yapacaksınız bu kadar basit
  20. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ortalik biraz karisti toparlamak istiyorum sorumu ozman su sekilde sadelestirmek istiyorum :) benim nasil bir sirket acmam gerekir ki osgb disinda (danismanlik vs) hem is guvenligi hizmeti veriyim hemde sigortami kendim yatiriyim. Yani isg hizmeti olarak yasal bir makbuz kesmek icin nasil bir sirket kurmaliyim...