1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Semih bey bunun için OSGB kurmalısınız,danışmanlık yapamıyorsunuz.
  2. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Tuğba Coşkun, post: 25020, member: 1199"]Semih bey bunun için OSGB kurmalısınız,danışmanlık yapamıyorsunuz.[/quote]

Cevabınız için teşekkürler tugba hanim ozaman bireysel calismanin onu hic acik degil malesef ben bununla ilgili soruyu bakanlığa dilekceyle bildirdim bakalim sonucu ne olacak yanlis anlamayin ama inşallah dediginiz gibi tek cikar yol osgb degildir :)
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sizin bu sorduğunuz soruyu bende kurstayken emekli müfettişlere sormuştum onlarda dedilerki bizim osgb olmadan isg hizmetini fatura karşılığı vermemiz mümkün değilmiş.danışman firma olarak şirket açabilirsiniz ama bireysel isg uzmanı olarak sizden hizmen satın alamazlar demişlerdi.alabilmeleri için osgb olmamız şartmış.umarım sizi aydınlatma noktasında yardımcı olabilmişimdir.fakat şunu da eklemek isterim bu emekli müfettişlerin birinin söylediği diğerini tutmuyor.eğer bu konuda birisi bir yol bulursa fena güzel olur...
  4. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Serbest meslek faturası keserek bu işi çözen arkadaşlarımız mevcut sonuçta danışmanlık hizmeti veriyorsunuz..İşverene yol gösteriyorsunuz öyle olmaz böyle olmalı diyorsunuz.. Tabi yükümlülüğü olmayan işyerlerinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.. :)
  5. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malesef daha kimse neyin ne oldugunu bilmiyor herkes bir yorum yapiyor kesin birsey yok oyuzdende. Hayirlisi diyelim girdik bir yola bakalim nereye gidicez :) dedigim gibi ben yazdim dilekce haftaya ne oldugu cikar ortaya umarim :) eger osgb kurcaksak simdiden belirtiyim ortak olmak isteyen varsa acalim bizde birer osgb herkese duyurulur :)
  6. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    e Tamam aynı şeylerden bahsediyoruz fatma hanım :) saygılar. iyi çalışmalar.
  7. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar dilekcenin cevabi geldi malesef kendi sigortamizi yatirmamiz icin osgb kurmamiz gerekiyormus danismanlik sirketi acmak isteyen yada acan arkdaslarin bu hususa dikkat etmesini tavsiye ediyorum danismanlik sirketini csgb kabul etmiyor isg hizmeti veremiyorsunuz sadece danismanlik yapabilirsiiz oda zaten gerekli birsey degil isveren hem danismanlik firmasiyıla hemde bir uzmanla calismayi istemez daha dogrusu her ikisinede para vermek istemez nese uzun lafin kisasi osgb kurmak sart artik bende ortak ariyorum bu isi yapmak isteyen arkadaslara sesleniyorum :)
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    :) bundan bahsediyorduk bizde,doğruladınız bizi
  9. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benimde cok soru isaretlerim vardi ama artik bakanlıktan gelen cevapla netlesti ama bunun bir cikis yolu olmak zorunda cunku kimse bireysel olarak calisamicak daha dogrusu sigorta maliyetinden dolayı isverenin kesesine uymadigindan tercih sebebi olmayacak ben ciddi bir sekilde soluyorum osgb kurmak istiyorum ortak olmak isteyen arkadaslar olursa beraber yapabiliriz :)
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bir duyum, paylaşmak isterim;
    OSGB ler bakanlığa bireysellik kaldırılsın diye baskı yapıyormuş!!!!!!
  11. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten gidisat bunu gosteriyor bireyselligi bitirecekler bireyselligin onunde buyuk bir tas var zaten yapilacak tek birsey var osgbyi ticarethaneye cevirmek degil bir aile sirketiymis gibi calismak gerekir benim onerim burdaki bireysel yapmak isteyen arkadaslarla 7birlikte ortak bir osgb acalim herkes kendi portfoyuyle isini yapsin sigortasini kendisi gostersin yani osgbyi bir arac bir kopru gibi kullanarak hem herkes mutlu olur hemde arkdasca dostca hepbereber çalışabilecek bir ortam olusturabiliriz bnce bireyseller bu sekilde orgutlenebiliriz b3nlemisiniz iskocyalilar b3nlenmisiniz :p :)
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yeni gss kanunu ile zaten bir kisi isi olmasa dahi kendi pirimini ödeyerek sigorta yapmıyor mu?

Eger birisine bir hizmet sunacaksaniz zaten bunu fatura ile belgelendirmek zorundasiniz. Dolayısı ile fatura kesmek icin bir sirketiniz olacak ve bu sirketin çalışanlarının da (yani sizin-) sigortasi olmak zorunda.
    Ben faturasız çalışırım derseniz de en başta dediğim gibi gss kanunu kapsamında gelir tespiti yaptirarak kendi priminizi kendiniz ödeyebilirsiniz.

Ille de az masraflı şirket olsun, daimi is yapmıyorum, aralarda isim oluyor dersen şahıs sirketini deneyebilirsiniz.
  13. Exar_Kun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi iki şekilde yapılır birincisi osgb üzerinden fatura ile diğeri kısmi süreli sözleşme ile bunların haricinde osgb bünyesinde yapmayıp danışmanlık şirketi üzerinden yapıldığını varsayalım olurda sizin gittiğiniz yere osgb gitti işveren konuyu bilmediği için anlattı ben danışmanla yaptım diye ardından sizin o risk değerlendirmesi üzerindeki sertifika ve ser. tarihi ile bakanlığa osgb çalışanı sizi şikayet ederlerse İKİ SEÇENEK VAR siz fatura kesmeden kazanç elde ettiğiniz için birinci dolandırıcılığa girer ikincisinde yani danışmanlık faturası kesersenizde yetkisiz iş yapmış olursunuz ki danışman şirketlerinin yaptığı işlemde isg uzmanı yazamazsınız sertifika tarihi ve nosunu yazamazsınız sadece danışman olarak imzalarsınız. Onun haricinde işlem yapmak yetki sorunu çıkarır. Bu ara arkadaşlar bu konuyu alo 170 i arayarak danışmanlık şirketi üzerinden fatura keserek risk değerlendirmesi yapmak istiyorum olur mu diye sorsunlar alıcakları cevap başka bir sektör yaratamazsınız diye cevap alıcaklardır. Bunları nerden bildiğime gelince aynısını düşünüp sordum ancak işletmeler için iki seçenek var 6331 sayılı kanunda 2 şekil de yapılacağı anlatılmıştır. Bunun harici yasak anlamına gelir ki işveren yaptığınız risk değerlendirmesi sayılmazsa size dava açarsa yüzde 90 kazanır, bu da yüzü astarını geçecek durum oluşturur. Karar sizin danışmanlık üzerinden kesmek isteyen varsa kessin ama bu işin geriye dönük yaptırımları fazla herkes kafasına göre iş yaparsa bilgi yozlaşması oluşur. Özellikle temmuz 1 den sonra yaparsanız takibi kolay olur elinizden belgenizi alırlar temmuz birden sonra isg uzmanı yapabilir o tarihten sonra risk analizi yaparsanız fişlenirsiniz. Devlet 6331 sayılı kanunda osgb ve kısmi süreli sözleşmeyi boşuna uzunca anlatmadı dikkat li olun arkadaşlar bu işi layığıyla yapmak gerek çıkarları düşünmek illaki gerek ama resmi şekilde yapmak gerekli ben bireysel isg uzmanı yapıorum 3-5 firmada artı osgb bünyesinde kısmi süreli sözleşmem var ki onun üzerinden risk değerlendirmesi yapıyorum çözüm arayan arkadaşlara duyrulur.
  14. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    Arkadaşlar serbest meslek makbuzu keserek firmalara risk analizi hizmeti verebilirsiniz. Piyasada bu şekilde hizmet veren kişi çoktur. Fakat sözleşme kapsamında osgb olmadan veya sigortanız yatmadan fatura keserek firmanın iş güvenliği uzmanı olamazsınız.
  15. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    taner bey çok güzel özetlemişsiniz. olay bu kadar net..
  16. Exar_Kun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest Meslek Makbuzuyla yapamazsınız kanunda yazan yeri gösterin kabul edilir. ama kanun olanı yazar olmayanı yazmaz. kanunu açıp bakın arkadaşlar ya da 170 i arayın bunu sorun ben yaptım oldu derseniz ilerde sizde cezayı yersiniz. İyice araştırın arkadaşlar isg uzmnalığı kolay bi iş değil bilginiz olsun. Herşeyi resmi yapmak zorundasınız.
  17. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    Galiba siz serbest meslek makbuzunun vergi mükellefi olmak olduğunu bilmiyorsunuz:))
    Bu vesile ile öğrenmiş oldunuz:)
  18. Exar_Kun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest Meslek Makbuzunun ne işe yaradığını gayet iyi biliyorum siz müfettişe anlatırsınız o zaman açın sorun 170 e ya da iş teftiş kuruluna yapamadığınızın nedenini kanundan dolayı size anlatsınlar siz iş güvenliği uzmanı veya hekim olarak görev yapabiliyosunuz. Resmi evrakla kanuna aykırı olmadan çalışmanız gerek vergi mükellefi olmanız sizi kurtarmaz 6331 sayılı kanunda kimlerin yapabilceği anlatılmış anlatılmayan kısımlar için kafamıza göre iş yapmayalım dediğim gibi açın iş teftiş kuruluna sorun ya da 170 i arayın burda o olur şu olur demeye gerek yok iş teftiş kurulundan olur demiyceklerine göre işi resmi yapmaya çalışın diyorum yoksa beni ilgilendirmiyor arkadaşlar kimin ne yaptığı ama sertifika nosu verip kaşe basıp imza atıyorsunuz mantıklı olun geri dönüşü olmasın bazı şeylerin herkesin kendi işi diyorum bitiriyorum iyi çalışmalar herkese daha fazla açıklama ve mesaj atmıycam konu ile alakalı anlayan anlasın anlamayan devam etsin ben uyarımı yaptım.
  19. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    o zaman hapisten kurtulamayacak uzman sayısı 1000'i bulur:))
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    Adana'da yapılan kongrede soru sorulmuştur bakanlık yetkililerine müfettiş iş teftiş v.b. hepsine daha fazla kişileri sıkıntıya sokmaya gerek yok.
  20. Exar_Kun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 temmuz tarihinden sonra görüşelim ceza kesilen uzman sayısı nasıl olucak bakalım o zaman, zaman göstericek ne de olsa tartışmaya gerek yok