1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kardeşimin, akrabamın v.s. iş yerinin risk analizini, eğitimini v.b. ücretsiz, fatura kesmeden yapmama bir engel var mı ?
  2. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    muhasebenin girdi çıktı yapmasına gerek yok. isg katip üzerinden işverenle anlaşma yapıyorsunuz. bunun karşılığında da diyelim ki ayda 30 saat hizmet vereceksiniz. karşılığında da atıyorum 1000 lira alacaksınız. bu alacağınız parayı 30 güne bölüyorlar. ona göre muhasebeleştiriyorlar. dolayısıyla günlük aldığınız ücret düşüyor ama toplamda aynı parayı alıyorsunuz. bu şekilde diğer işverenlerle de anlaşabiliyorsunuz.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1.5 yıl kaldı:)
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Arkadaş niye kimse benim sorularıma yanıt vermiyor yavv.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar sanıyorum yürütmeyi durdurma kararı bir ara çok tehlikeli işte 750 prim günü meselesi vardı yani 750 gün çok tehlikeli nace koduna uyan bir iletmede çalışmışsa bakanlığın yayınladığı meslek grubuna uygun diğer işlerde a gibi çalışabiliyordu sanırım bunu durdurdular çünki öbür türlü c nin b ye bakmasında herhangi bir sorun görünmüyor katipten çatır çatır sözleşmeler yapılabiliyor.
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    yonetmelıgı okursan acıkca gorebılırsın. risk analizini yaparsın ama eğitim için ya osgb den eğitim verilir yada firmada 1-2 gün o da eğitimi verdiğin tarihte sigortalı olacaksın. Ok Salih? Başka soru?
  7. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Koray bey ,

bir yanlışınız var sanırım C ler 3 sene B ye, B lerde 4 sene A sınıfı işyerlerine bakabilmektedirler. Dediğiniz eski yönetmeliktir. Ayrıca bahsettiğimiz geçici 4. madde 6331 sayılı kanunun içinde yer almaktadır.
  8. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Başka soru olmaz olur mu Serkan bey, yanıt verdiğiniz için teşekkürler.
    Şimdiki ve önümüzde ki süreçte bireysel çalışmak dezavantajlı bir hal mi alıyor ?
    Bireysel çalışan bir uzman, bir şirket kurmak zorunda mı ?
    Eğitim verme, risk analizi, risk değerlendirme gibi süreçleri tek başımıza yapamayacak mıyız ?
    Bir de; 50 den fazla çalışanı olan bir kamu kurumu 2016 dan önce(yani zorunluluğu olmadığı halde), isterse kendi çalışanları arasından bir uzmanla sözleşme yapabilir mi ?
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Yapabilirsin. Şirket kurmak şart değil, orada sigortalı olursun. TC kimlik no ile fatura kesersin yada şahıs şirketi olup. Yapabilir mi? yapar da niye yapsın. Zaten şirketin bakanlık açısından bir anlamı yok o bireysel demek. bakanlık osgb tanır, danısmanlık şirketlerini hiç de sevmezler.
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    "Orada" dan kastınız, OSGB mi ?
  11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    yok, eğitim verilecek işyeri. risk analizi ve acil durum eylem planı için sorun yok.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Paylaşımlarınız için teşekkür ederim Serkan bey.
  13. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    rica. her zaman
  14. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    kısmi süreli sözleşme olayıyla çok karşılaşıyorum eğitim verme amaçlı ama müfettişler bu konuda titizler denk geldikleri zaman eğitimi kabul etmiyolar ve uzman davalık olabiliyormuş
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bir İGU, ferdi vergi mükellefi olarak bir büro açıp faaliyetlerini buradan yürütebilir o zaman. Tıpkı SMMM gibi. Doğru mudur ?
    Ya da örneğin kardeşimin adına bir şirket var, yine ferdi vergi mükellefi olup kardeşimin şirketine ortak olup da bu işi yapabilirim sanırım. ( Eğitim hariç )
  16. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Evet. Yapabılırsın. Yıne de buro acma, acarken masraf kapatırken masraf.
  17. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel olarak rd yapmak ve eğitim vermek isteyen arkadaşlar;

1 - İşveren ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapmalı (En az 5 saatlik)
    2 - işveren sizi 1 günlük olarak sigortalı göstermeli
  18. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    sonrada müfettiş geldiği zaman bunu fark etmeli eğitimi iptal etmeli...
  19. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Neden iptal edecekmiş?Açabilirmisiniz.
  20. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emine hanım eğitimin iptal olmaması içindir söylediklerim, neden derseniz eğitim 2 yolla verilebilir;
    1 - Eğitim kurumlarından (tek tek açmadım nereleri olduğunu)
    2 - Sözleşmeli isg uzmanı

eğer siz bireysel uzmanlık yapıyorsanız eğitim vermeniz için sözleşmeniz olmalı aksi halde o dediğiniz müfettiş eğitimi ve rd yi iptal eder..

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,(kısmi yada tam zamanlı)

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.