1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    arkadaşlar müfettiş yakınım var ve eğitimleri iptal ettiklerini biliyorum bilmem yeterli olur mu cvp ticarete dökme gibi bakıyolarmış olaya vs vs uzun hikaye bende yapmaya kalktım ama yapamadım malesef
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bahsedilen iptaller copy/paste yapılan rd lerdir, görevi kötüye kullanan uzmanların yaptıklarıdır. Bu işin doğrusu anlattığım gibidir, ya osgb ye bağlı olarak yada bireysel yapıyorsanızda o iş için gerekli iş sözleşmesini yaparak uygulamak zorundasınızdır.
  3. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    rdler iptal olmuyo ztn onuda eder belki bilemiyorum ama bakıyo 1 gün 2 gün uzman gösterilmiş o kişinin verdiği eğitimi iptal ediyo, çok kez örneğini dinledim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    sonuçta müfettişler uzmanın nerede ne kadar görev yaptığını görebiliyor
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,(kısmi yada tam zamanlı)

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

Yönetmelik bunu diyorsa ve müfettiş tanıdığınız buna uygun olan eğitimi ptal ediyorsa müfettiş soruşturmayı yer, iptal ettiyse başka usülsüzlük söz konusudur. Buna uygun olan eğitim iptal olmaz..
  5. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bir-iki günlük sigorta girişi ve isg katipten atamamı yaptırır ve kanuna yönetmeliğe aykırı ne varsa ortadan kaldırırım.
  7. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öyle bunu neden kabul etmiyorlar anlamış değilim, kanun bunu söylemiş zaten..
  8. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    bu müfettişin kafasına göre kararı değildir yalnız... yasalar bireyseli çalışanı korumuyo çok ezbere konuşuyosunuz ben size gerçek örneklerini anlatıyorum işi ticarete dökme olarak bakılıyo olaya bu yöntem işi kılıfına uydurmak dışında birşey değil

resul bey sizin atamanız olduğunun müfettişler zaten görüyo ama bakıyo bi iki günlük işi kılıfına uydurma yapılan iş ona göre karar veriyo ..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    yapıp yapmamak size kalmış onlarca iptal edilen eğitim biliyorum hatta söyledikleri şey şu eğerki sürekli bu şekilde çalışan uzman görürsem soruşturmaya kadar gider durum bu diyenide biliyorum kabul eder yada etmezsiniz bu durumu oda size kalmış :) iyi çalışmalar
  9. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Öyle bir hakları yok,yapamazlar.Ben zaten yapmıyorum , kendim için demedim ilgilendiren arkadaşlar için dedim.Bundan sonrasında böyle şeylere ihtiyaç yok;çünkü daha önce uzman görevlendirme zorunluluğu yoktu ama eğitim ve rd vardı şimdi ise artık uzman zorunluluğu var böyle şeylerle fazla karşılaşmazsınız.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman diyecekler ki eğitim sadece kurumlarda osgb lerden olur sözleşmesi olan uzmanlar hekimler eğitim veremez, böyle bir saçmalığı yapacak olan zihniyet esas işi ranta döküyor demektir..
  11. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    osgbleri koruyan bi yönetmelik var maalesef acı ama gerçekler... ben bi fabrikada uzmanlık yapıyorum sürekli öyle bi iki günlük sigortayla değil o nedenle sıkıntı yok ama bi iki gün yaptırıp sigorta eğitim vermeye kalktım bende yapma iptal edilir denildi yapamadım
  12. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 - Uzman adayı olduğunuzu belirtmişsiniz profilinizde, eğer bu durum hala devam ediyorsa zaten eğitim vermeye yetkili değilsiniz, kaldı ki o fabrikanın da sizi uzman olarak çalıştırması illegaldir.
    2 - Kısmi süreli iş sözleşmesi demek belirli süre için geçerlidir, bu 1 günde olur 5 günde, isg katip üzerinde iş yeri atamasıda iş yerinin sigortalı sayısı üzerinden otomatik olarak hesaplanarak kayda geçer.
    3 - Yönetmelikteki 1 nolu iş yerinde görevlendirilen uzman yada hekim verebilir maddesi kalkmadan yapılan eğitimler yasaldır ve müfettiş kafasına göre bunu iptal edemez, dediğim gibi soruşturmayı kendisi yer.
  13. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    hayır onu düzeltemedim profilde ben mayıs sınavında aldım belgemi dediğim gibi inanıp inanmamak uygulamamak size kalmış bunlar kafaya göre yapılan işler değil yönetmeliği hazırlayanlar vs hepsi görüşülerek yapılan işler öyle hadi iptal edeyim demiyo merak etmeyin yılların müfettişi soruşturma yiyip yemeyeceğinide bilir uzman olmadan yapılamayacağını merak etmeyin bizde biliyoruz :)
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emine hanım bilip bilmediğinizi tartısmıyoruz, dikkatli okuduysanız hala daha aday iseniz illegal oldugunu soyledim, madem yönetmeliği herseyi görerek hazırlıyorlar, dediğim maddeyi kaldırmaları lazım ki iptalleri geçerli olsun, bunu bilir bunu söylerim.
  15. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    mantıken yasal olamayan bişeyden bahsederken kendim yasal olmayan bişey yapamam diye düşünüyorum. malesef bizim yönetmelik yorumlamamızla devlet çalışanlarının yorumlaması bir olmuyor bizden daha hakim oldukları kesin
  16. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kafam karıştı iyice.
  17. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    ben bana düşeni söyledim herkes istediğini yapmakda özgür ama bunuda bi tarafa yazın aklınızda olsun derim öyle bana göre olmaz demekle işin içinden sıyrılamayız Allah korusun bi sorun olursa... herkese iyi çalışmalar arkadaşlar
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

bunu farklı yorumlayacak olsak uzman olmamamız gerekiyordu.. İş yerinde görevli ya tam zamanlı yada kısmi olur. kısmi olma şartıda kısmi iş sözleşmesiyse ortada sorun yok, sözleşmen olsun yetki verilen her işi yaparsın..
  19. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    peki sana bi soru 3 gün bi yere iş yaptın rd yaptın eğitim verdin ki bı yıllık eğitim planın olması lazım oda yok. sözleşmeni de bitirdin 2 ay sonra bi iş kazası öldü biri oldu ne diceksin savciya ben bilmiyordummu diceksin savcı direk kim yapmış diye bakıyor olaya rdyi
  20. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    peki sana bi soru 3 gün bi yere iş yaptın rd yaptın eğitim verdin ki bı yıllık eğitim planın olması lazım oda yok. sözleşmeni de bitirdin 2 ay sonra bi iş kazası oldu öldü biri ne diceksin savciya ben bilmiyordum mu savcı direk kim yapmış diye bakıyor olaya rdyi işini iyi bilen huku sistemine hakim bi müfettiş böyle bi uzmanı her yerden yakalar bende çok itiraz ettim ama müfettiş tanıdığıma karşı başarılı olamadım hiç bişeye uymasa hukukda hayatın olağan akışına aykırılık ilkesine ters düşüyo dedi dediğim gibi yazanla bitmiyo iş hukuk kuralalrı kendi içinde ayrılıyo yorumlayıcı emredici tamalayıcı vs hakimin boşluk doldurtma yetkisinide düşünürsek kendimizi rise atmaya değer mi?