1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu soruna şuan gerçekten çok gülüyorum, yıllık planın iş yerinde çalışmakla yapıldığını, rd nin ise bununla alakalı olmadığını ayırt edememişsin ki ben sana cvp vermeye çalışıyorum. Sadece rd yaptıın yerlere yıllık plan yapılmaz. Düşünki şuan 2016 ya kadar 50 kişi altı az tehlikelilerin çalıştırma zorunlulupu bulunmamakta, bu adamların yanında çalışmadan yıllık plan yapılır mı? yıllık plan yapılamdan rd yapılmaz mı? :) bu işte çok kolay gelsin size..
  2. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    valla paşa gönlün bilir :) eğitim planı vs size ters işler öyle kusrta öğrediklerinizle bitmiyo iş gewrçekten bişey bilmeden biliyo gibi yapmanıza üzldüm ben sizin gibi ezbere iş yapmayanlardanım planlar size ters geleblir ama yinede diyorum umarım yaptığınız işte başınıza bi kaza gelmez :) 50nin altında yerde eğitim zorumluluğu var ama yıllık plan yok demi ah bu ezberci eğitim ahhh :D
  3. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ve son olarak yaptığın rd den işveren sorumludur, senin amacın yönetmeliklere uygun olmayan eksiklikleri tespit etmek, isverenin görevide bu eksikleri düzeltip uygun hale getirmektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    tavsiyem ilk önce yazılanları dikkatlice okuyup yorumlamanız ve sadece rd yaptığınız bir yerin yıllık plan yapılması gerektiğinin kaynağını bize göstermeniz.. merakla bekliyorum ki eksikliğim varsa onu sayenizde tamamlayayım emine hanım :)
  4. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    tamam sen savcıya işveren sorumlu dersin çok komiksiniz cidden yaa :D zaten hakkında soruşturma olan uzmanlarda sıkıntıdan o hale düştüler bi heyecan arayışı sana yaşanmış olayları anlatıyorum hala odunumun parası diyosun sev ver arkadaşım eğitim paraya para deme işin etiğinin hiç önemi yok zaten 5 gün bi yerde kalıp ne kadar sağlıklı bi rd yaparsınız oda sizin yeteneğiniz artık :) valla hiç bi özelliğiniz yok piyasa işi oluyo sayenizde değeri kalmıyo yaptığımız için
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 m2 bir büro için yapacağınız yerlerin rd si için size 1-2 saat yetmiyorsa kusura bakmayın o da sizin yetersizliğiniz..
  6. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    biz eğitimden bahsediyoruz sen bi okuduğunu anlamaya çalış zaten rd yapmadan sakınca yok eğitim sorun sen sorunu anlayamamışsın daha sizin eksikler tamamlanmaz bence boşa uğraşmayın derim :) 3 gün bi yerde kalacaksın eğitim vereceksin sonra hoop gideceksin rd kısmıda evet yapmada bi sıkıntı yok yaparsın ama ne kadar yaparsın 3 günde mesele orda bende isterim dediğiniz gibi çalışabilmeyi ama kabul görmüyo işte her büro 10 m2 değil :D ben işin erbabından bilgi aktarıyorum size ama siz nedense kabul etmemekde ısrar ediyosnuki bahsettiğim müfettiş hem makina mühendisi hem hukuk mezunu yasa yönetmelik teorik pratik herşeye fazlasıyla hakim emin ol işini çok iyi bilen birisi ve bende iş yaparken çok fazlaca danışıyorum kendisine hayır tavır niye onu anlamıyorum boşa atıp dolu tutmaya çalışmıyorum burda
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    neyse cidden size kalmış olay artık yapar yada yapmazsınız dediğim gibi umarım hiç bi sıkıntı yaşamazsınız meslek hayatınızda :) kolay gelsin
  7. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rd konusunu siz açtınız konu oraya döndü o yzden açıklama yapma gereği duydum, esas konumuza gelirsek yönetmelikte işyerinde görevli uzman yada hekim verebilir diyor mu? daha neden inat ediyorsun ki? sen vermek istemezsen vermezsin ama yasal olan bu olaya itirazda edemezsin, müfettişiniz isterse 10 üni bitirsin bunun önemi mi var? yasanın üstüne çıkamayacağına göre yasa ne diyorsa onu yapmak serbesttir. ha yönetmelikteki o madde kalkar sadece osgb ve eğitim kurumları eğitim verir der o zaman zaten eğitim verme külfetinin altına girmek istemem ama yasa sana sözleşmeli uzmanı yada hekim ol verebilirsin diyor. neden itiraz ediyorsun hala bende bunu anlamadım. müfettişinin düşünceleri yasadan üstün kabul ediyorsun anlaşılan.
  8. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    yasalardan bahsettim biraz önce yasalar her zaman tanımlayıcı olmayabilir yorumlayıcı hukuk kuralları vardır yasalar her zaman yeterli olmayabilir olsaydı zaten hakimin boşluk doldurma yetkisi olmazdı yasanın üstünlüğü fln değil mesele yasaların her zaman yeterlil olamaması sorun al sana tartışmaya açık bi olay yorumlayıcı hukuk kuralı hakim kafasına göre yorumlasa ne diceksin ?
  9. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    temyize giderim bu da benim hakkım :) işin doğrusu yasanın sana verdiği hakkı doğru kullanıyorsan başın ağrımaz, ayrıca hala daha sizden yıllık planlama ile ilgili kaynağı bekliyorum.. lütfen!!
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Müfettişin haklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü mevzuat bir uzmanın sözleşme imzaladığı işyerindeki durumlara hakim olup başından sonuna kadar işi yürütmesi temeline dayalı olarak kurulmuş. Dikkat ederseniz OSGB'ler de sürekli aynı uzmanı aynı işletmeye göndermek zorundalar. Ancak bazı durumlarda uzman değiştirilebiliyor. Yoksa sabit. Bu sebeple bir iş yerindeki İş güvenliği hizmetleri bölük pörçük olarak yerine getirilemez.
  11. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sende konuyu farklı kavramışsın dostum, konu eğitimi kimler verebilir?
  12. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MÜH FİRMASI KONUYU FATURALANDIRABİLİR.AMA FATURAYA GERE YOK CÜMLESİ YANLIŞ VE YASA DIŞIDIR.ACİL DUUM EYLEM PLANLARINI OLUŞTURUN,RİSK ANALİZİ UYGULAMALARINI BELİRLEYİP İŞLEMİ YÜRÜTMEYE BAŞLAYIN.BAŞLANGIÇ EĞİTİMLERİ İÇİN PROGRAM YAPIN,EĞİTİMİ VERİN VE BU EĞİTİMİ DE FATURALANDIRIN.ÖZLÜK DOSYALARNI KONTROL EDİN BU SAYEDE GİRİŞ İŞLEMLERİNİZ TAMAMLANMIŞ OLACAK.İSG KÜLTÜRÜNÜN ALT YAPISINI OLUŞTURMUŞ OLACAKSNIZ.
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Söyleyeyim eğitimi kimler verir. Bir iş yerinde çalışan, orayı öğrenen, çalışma yöntemlerini gözlemleyen, oranın gecesini, gündüzünü bilen, biri işe gelmediğinde diğerinin onun işine baktığını bilen, herkesin neye maruz kaldığını iyice kavramış, tüm kombinasyonları düşünmüş olan uzman konusuna uygun olan eğitimi verir. Yoldan geçen uzmanla iki günlük sözleşme yapılırsa, o iş her türlü patlayabilir.
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım eğitimden bahsediyoruz işyeri etüdünden değil. Verilecek eğitim herkes için standarttır, çalışma sektörüne göre içeriği değişir sadece.. Nasıl bir iş kafasına girdiniz anlamak mümkün değil. Bu işi bu kadar zor kılmaya çalışmayın, insanların beyni bulanmasın. Yönetmelikleri okuyun sadece ne yapacağınıza daha iyi karar verirsiniz.

EK-1

EĞİTİM KONULARI TABLOSU

EĞİTİM KONULARI

1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşım kendin yazıp kendin okumuyorsun. Bir tarım işletmesinde ekranlı araçlarla çalışmayı mı anlatacaksın? Yoksa oranın özelliklerini iyice öğrenip alakalı konuları mı anlatacaksın?

Şuna inanabilirsin ki, okumadığımı zannettiğin şeyleri o kadar iyi okuyup öğrendim ki, daha iyisini rahatlıkla yazarım.
  16. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biliyorsanız zaten sorun yok, ben size verilecek eğitim konularını ve işin uygunluğuna göre hangilerini seçmeniz gerektiğini anlattım.
  17. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyerinin çalıştırdığı uzmanı yada hekimi bünyesinde çalıştırdığını ispatlaması lazım, bu da ancak sigortalı göstererek mümkündür. Kubilay beyinde demek istediği bu, eğer işveren sizi sigortalı göstermezse sizi sigortasız çalıştırıyor durumuna düşer ve csgb de işverenin uzman ve hekim çalıştırdığını sistemden görmez. bu da işyerinde uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu olan yerler için sıkıntı yaratır. Çalıştırdığı halde isgkatipten görünmediğinden çalıştırmıyor pozisyonuna girer. iş sözleşmesi + sigorta = uzman ve hekim çalıştırıyorsun keyfine bak..
  18. Emine KALE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gelal Çorap
    bence boşa uğraşmayın kürşat bey arkadaşın fikri sabit :) ayrıca xekeru nickli arkadaşım eğitim planı dediğin yıllık ne zaman eğitim vereceğinin dökümüdür kendinde rahatlıkla yapabilirsin zor bişey değil şuan ofisimde olmadığımdan gönderemeyeceğim ama yarın gönderirim yok ben sabredemem dersen google yazsan onlarca çıkar :)
  19. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sabit fikrli olan sizsiziz emine hanım dediğimi anlamıyorsunuz, yıllık eğitiim planı o işletmede çalışıyorsanız gereklidir, sadece rd ve eğitim vereceğiniz bir lokanta vs.. gibi yerlerde gerek yoktur diyorum..sonucta adam sizi yanında uzman olarak bir fiil çalıştırmayacak.. umarım bu sefer anlayabilirsiniz.
  20. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İdeallerde haklı olanlar ile hukuki olarak haklı olan bir arkadaşın karşılıklı fikir tartışması olmuş.