1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı ve mevzuatın getirdiği tereddütler

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Mahmut ÖZBEY tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Mahmut ÖZBEY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese merhabalar yenı uyeyım aynı zamanda yenı c snf ısg uzmanıyım..bır kac sorum olacak cevaplayabilecek uzmanlarıma sımdıden teşekkür ederım....

unutmadan bıreysel olarak calısacagım.yanlısım da olursa duzeltın lütfen.

* egıtım katılım sertıfıkası verebılmemız ıcın ozel bır sırket kurmamız mı gerekır ? bu sertıfıkayı sıgortalı olarak ve bıreysel calıstıgım ıs yerındekı çalışanlara verebılır mıyım hazırlaya bılır mıyım ?

* tehlıkelı ve cok tehlıkelı snf aynı zamanda 10 calısandan az olan ıs yerlerınde ıs saglıgı hızmetlerının desteklenmesıne daır bı yazı okumuştum.ısveren,kendı bunyesınde kısmı surelı calıstırdıgı ıs guv.uzmanıyla bu destegı devletten alabılır mı ?

*sozlesmelerı ısg katıpten yapıyormuşuz.once ıs veren ardından uzman sisteme gırıp soz.yı onlaylıyormus.pekı bu ıslemden sonra yapmamız gereken herhangı bır sey var ? bunları yapınca bıtıyor mu ? sozlesmeyı bakanlığa gönderme veya sgk ya gönderme gıbı...

*tehlıkelı ve cok tehlıkelı sınıflarda ıse gırıs muayenesı gerekıyormus.bunun ıcın de ıs yerı hekımı gerekıyormus.az tehlıkelı sınıflarda galıba gerekımıyor.bıreysel olarak calıstıgım yer,bu hızmetı galıba osgb den veya ıyh den alması gerekıyo.pekı ıyh bu hızmetı verebılmesı ıcın yanı ıse gırıs muayenelerını yapması ıcın o sırkette sıgortalı mı gozukmesı lazım ? koşulu nedır.

*tehlıkelı ve 10 kısının altı veya ustu calısan sayısına sahıp ıs yerlerının rısk deg.nı ıs veren mı yoksa uzman mı yapması gerekır ?

*c snf uzmanıyım.cok tehlıkelı snfa rd yapabılırım.bunun ıcın herhangı bır sozlesme yada fatura veyahut bır sırket kurmaya gerek yokmuş.bu bılgı doğru galıba. egıtım ıcın sozlesme yapmam gerekıyormus.mesela ınsaat fırmasıyla sozlesme yaparak 16 saatlık egıtımlerının (ozel egıtımlerı varsa bılmıyorum) tamamını verebılır mıyım ?

*bunlar benım bıreysel calıstıgım zaman aklıma gelen sorularımdı.baska karsılasabılecegım sorunlar varsa sımdıden aydınlatılabılırım.

*uzmanın calısma saatlerı ıle ılgılı bı sorum olacak.bı onaylanmış sozlesme gordum.30 calısanı olan az tehlıkelı bı ısyerıyle 8 saatlık bır sozlesme yapıldığını gordum.normalde 12 sa + calısan basına 5 dk olmuyor muydu ? bu da yaklaşık 15 sa denk gelıyo.bunu bakanlık gormuyo mu da onaylamış sozlesmeyı ??
    az tehlıkelı 12 sa + calısan basına 5 dk
    tehlıkelı 24 + cb 10 dk
    cok tehlıkelı 36 sa + ç.b 10 dk
    calısma saatlerımız böyle degıl mıydı ? yanlış mı hatırlıyorum ?

*ısg tespıt ve onerı defterınde ıyh nın adı gecıyor.ben bu defterı kuruma onaylatmaya goturdugumde benden ıs yerı hek.nın ımzasını ve sozlesmesını ısteme hakkına sahıp mı ? az tehlıkelı sınıf ıs yerlerı ıcın ıyh bulundurma zorunluluğu var mı ?

* son olarak ıs yerı hekımlerı...hangı tehlıke sınıflarında kac calısan olursa bulunması gereklı ?

sımdıden teşekkürler...

İGU Mahmut ÖZBEY
    MALATYA
  2. İbrahim Cankurtaran İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47504
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DÜZCE YAŞAM DANIŞMANLIK
    Sn. Mahmut Özbey,
    Sizin sorularınızın tamamına yakını eski mevzuat. Bence 6331 ve sonrasında çıkan yönetmelikleri, tebliğleri baştan sona okuyun. Çünkü daha 1 hafta önce torba yasa falan çıktı. Herşey altüst oldu. Bu işi yapacaksanız yeni mevzuat hakkında bilginiz olmalı.
    Saygılarımla.
    İyi çalışmalar.