1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanliği çalişma sözleşmesi ve dikkat edilmesi gerekli hususlar

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA SÖZLEŞMESİ HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Firma adresi onay istenilen SGK sicil numarasına ait olmalıdır.
    2- Firmanın SGK sicil numarası 26 haneli olarak yazılmalıdır.
    - SGK sicil numaraları farklı olup aynı adreste bulunan işyerleri, aynı adreste bulunduklarına dair beyan yazısı göndermelidir.
    - Aynı adreste bulunmayan SGK sicil numaralı işyerleri için ayrı ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
    3- Firmanın faaliyet alanı açıkça belirtilmelidir. Tekstil, imalat, konfeksiyon, metal gibi geniş kavramlar kullanılmamalıdır.
    4- Firmanın tehlike sınıfına mevzuata ve faaliyet alanına uygun olarak az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli seçeneklerinden biri yazılmalıdır.
    5- Her iş güvenliği uzmanı için ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
    6- Hizmet vereceği süre “… saat/ay” veya “Tam zamanlı” olarak yazılmalıdır. “Belirsiz süreli”, “1 yıl” vs. gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
    7- İş güvenliği uzmanı firmada aynı zamanda mühendis olarak çalışıyorsa bir beyan yazısı ile belirtilmelidir.
    - Çalıştığı diğer işyerleri kısmı varsa mutlaka doldurulmalı; çalışmıyor ise de çalışmadığını beyan etmelidir. (OSGB veya Eğitim Kurumu dahil)
    8- Düzenlenen sözleşmeler 5 iş günü içinde Bakanlığa gönderilmeli, sözleşmelerin altında mutlaka tarih, firma kaşesi ve imza bulunmalıdır.
    NOT: Onaylanan sözleşmeler belirsiz süreli olup fesih gönderilmedikçe geçerliliğini korumaktadır.Sözleşmelerin feshi halinde, durum hizmet alan tarafından beş işgünü içinde Bakanlığa bildirilmelidir.
    Boş Ek-4 örneği için tıklayınız.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin eki Ek-4 eksiksiz olarak belirtilen açıklamalara uygun şekli ile doldurulmalıdır.

EK-4

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA SÖZLEŞMESİ

İşyerinin:
    Unvanı:
    Adresi:*1
    Tel No:
    Faks No:
    E-posta:
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No: *2
    Faaliyet alanı:*3
    Tehlike sınıfı:*4
    Toplam işçi sayısı:

İş Güvenliği Uzmanının:*5
    Adı ve Soyadı:
    T.C. Kimlik No:
    SGK Sicil No:
    Mesleği:
    Diploma Tarih ve No:
    Belge sınıfı Tarih ve No:
    Hizmet vereceği süre:*6
    Adres:
    Tel No:
    Faks No:
    E-posta:

Çalıştığı diğer işyerlerinin:*7
    Unvanı:
    Adresi:
    Tehlike sınıfı:
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No:

Tarih*8

İş Güvenliği Uzmanı İşveren
    İmza İmza

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=yetkilendirmeduyurulari

Ekli Dosyalar:

2. deniz yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TEŞEKKÜRLER....
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sözleşmeleri noterden yapmak gerekir mi?
  4. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sözleşmelerin noterden yapılmasına gerek yok...ayrıca artık sözleşmeler e devlet üzerinden yapılıyor...eğer firma kendi bünyesinde bulunan bir personeli uzman/hekim olarak görevlendirecekse e devletten giriyor ve oradan sözleşmeyi dolduruyor çıktısı alınıp imzalanıyor ve bakanlığa o yazı gönderiliyor....eğer osgb den hizmet alımı yapılacaksa o zaman bu görevlendirmeyi osgb yapıyor...(ekte sistemin kullanıcı kılavuzu var)

Ekli Dosyalar:

5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çok teşekkürler,ayrıca ek4 ü de bakanlığa sertifika kopyalarımız ve diğer belgeleri de göndermeliyiz??
  6. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

eğer yukarıdaki sistemden sözleşme yaptıysanız ek belge göndermenize gerek yok, sadece sistemden aldığınız sözleşmeyi göndermeniz yeterli, ancak Erkan Beyin örnek olarak verdiği sözleşmeyi doldurup gönderdiyeseniz o zaman iş güvenliği uzmanlığı belgenizi de eklemeniz gerekebilir (hatta nüfüs cüzdanı fotokopisi ve diploma fotokopisini de)...
  7. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Bireysel çalışıyorum.Ek 4 dışında hiçbir belge göndermiyorum.Bakanlıkta zaten kaydınız var,sözleşmede ise diploma ve sertifika tarih ve no su mevcut.Kısacası arkadaşlar ek 4 ü firmayla hazırlayıp karşılıklı kaşe ve imzamızı atıyoruz.Onay geliyor.bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar.hatta aynı adreste farklı sgk sicil no için herhangi bir beyan göndermedik ona da onay geldi...
  8. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müdürlüğün hangi birimine gönderiyorsunuz ?m Kargoda takılma yada teslim almama gibi sorunla karşılaştınız mı hiç
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ocak 2013 ---
    yeni ek 4 biraz farklı arkadaşlar. Başka bir iş yapıyorsanız çevre görevliliği gibi onu da yazmanız için yer açmışlar.
  9. Furkan Yavuz İlhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2324
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim iki sözleşmem yaklaşık bir aydır bakanlıkta bekliyor. henüz cevap alamadık. bugünlerde yoğunlar ya da kargolarda problem var. basit iki sözleşme bile onaylanamıyorsa insanın aklında binbir türlü şey geliyor.
  10. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aklıma bir husus takıldı.3 sene c sınıfıuzman olarak görev yapmak demek.dolu dolu üç senemi yoksa sadece az tahlikeli bir firmada 15 çalışanı olan ne bilim ayda 6 saat yeterli olacak şekilde 3 yıl görev yapmak yetiyordu diye hatırlıyorum.Yoksa bütün olarak 45 saat haftalık süreyi doldurmak gerekmiyor du değilmi?
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tek firmada 3 yıl boyunca yasal süresi kadar uzmanlık yapsanız bile yeterli oluyor.
  12. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözleşmemizin bakanlığa ulaşıp ulaşmadığını öğrenebileceğimiz bir sistem vb var mı? Kargodan bakanlıktan birilerine ulaştığına dair elimizde bilgi var. Ama onayla ilgili geri bildirim olmadı. Ne şekilde haberdar olacağız onaylanıp onaylanmadığı hakkında? E-devlet'de sözleşmeler bölümünde görülebilecek mi?
  13. yılmazerol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba bişey sormak istiyorum; şuanda bireysel iş güvenliği uzmanları e-devletten sözleşme yapabiliyor mu? Yapabiliyorsa- ki yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla verileri firmalar giriyor- firmalar elektronik imza mı kullanarak sadece giriş yapılıyor? Şimdiden teşekkürler
  14. Furkan Yavuz İlhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2324
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    e-devlet üzerinden söleşme yapmaya uygun bir yapı yok. ben girdim kontrol ettim. sadece onaylı hizmet sözleşmelerini görebiliyorsunuz. bunu zannedersem çsgb onaylıyor o şekilde görebiliyorsunuz diye tahmin ediyorum.
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu konuda bakanlıktan yetkili birine sorduğumda henüz altyapısını oluşturduklarını,yakın zamanda sistemde kayıtlı olacağımızı belirtti.
  16. yılmazerol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için,

İyi çalışmalar.
  17. yılmazerol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, bakanlık bildiğiniz üzere sistemi açtı fakat bu sefer SGK işyeri yetkilisini atamayı bilmiyor. Bu işlemi SGK da yapabilen var mı? Varsa lütfen söyleyin yoksa yakında SGK'ya bir masa da benim için alıcaklar.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    paramızı işverenden alalım,atamayıda o yapsın kim kimi denetliyo belli değil..
  19. yılmazerol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu arada son bir gelişme paylaşmak istiyorum; dün bakanlıkla bu sorunu paylaştım. SGK bildirgesi yapabilen kişi yetkilidir, dedi. Fakat kendisi bunu demeden önce biz defalarca denemiştik ve yetkiniz yok dedi sistem. Bunu bakanlıktaki yetkliliye söyleyince, ilk defa duyuyorum böyle birşey dedi. Bakalım ne olacak bu işin sonu..
  20. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu