1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel isg eğitimin verilmesi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Çağlar Orhan tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    15 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA -
    Resmî Gazete -​
    Sayı : 28648 ​

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

Bu doğrultuda isg uzmanları ufak iş yerlerinin eğitimini verememesi söz konusumudur.

Teşekkürler..
  2. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olay kısaca şöyle. Şu an isg kapsamında 50 ve daha çok sayıda çalışanı olanlardır. Bu işletmelerin tehlike sınıfına göre bir uzmanla tam veya kısmi süreli anlaşmış ve bu uzmanda çalışanların eğitimini vermiş veya vermeye devam ediyordur. 1 ocak 2014 den sonra tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda olanlar çalışan sayısı kaç olursa olsun sistemin içine girecekleri için bir uzmanla zaten anlaşacaklar bu uzmanda çalışanların eğitimini verecek. Sistemin dışında sadece kamu kurumları ve 50 sayısının altında çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işletmeler kalıyor. Onlarda 1 temmuz 2016 da sistemin içinde olacaklar
  3. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cemal bey,

Şuan itibari ile 50 den az çalışanı olan az tehlikeli yada tehlikeli bir firma için eğitim verebiliyormuyuz.
  4. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İstersen verirsin de; bu sadece iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak için bir basamak olur. Herhangi bir mecburiyet yok. Ama 1 ocak 2014 den sonra çalışana eğitim verilmesi ve belgelenmesi gerekiyor. İş müfettişi geldi mi ilk soracağı şeylerden birisidir. Çalışanların eğitimi verildimi diye.. Sizde eğitim verildiğine dair tutanakları gösterip bu işi hallediyorsunuz.
  5. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Peki, işletme için yasanın yürürlük tarihinden önce verilmiş eğitimler eğitimden sayılıyormu... sözgelimi mayıs 2013 den beri -5 aydır- her ay, 15-05-2013 tarihli yönetmelik ekindeki eğitim konuları dikkate alınarak eğitimler veriliyor, imza altına alınıyor, değerlendirmesi yapılıyor ise, ancak uzman ataması 10. ayda yapılmış ise, tehlikeli sınıf bir işyeri için verilmesi gereken 12 saatlik eğitim için , süre başlangıcı mayıs 2013 mü, yoksa ekim 2013 mü olarak dikkate alınır, net bir bilgisi olan varmı dır...
  6. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir çok osgb,danışmanlık firmaları,bireysel çalışan uzman arkadaşlar az tehlikeli-tehlikeli iş yerlerin eğitimlerini verip risk analizlerini yapıyor...bu işyeri ile isg katip üzerinden yada elamanı yani ssk lı olmadan yapıyorlar bu yukarıdaki maddeye bakarakdan geçersiz satılmıyor değil mi bu eğitimler...
  7. evrim aker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Danışmanlık firmaları eğitim verip eğitime katılım belgesi düzenler ve serbest meslek makbuzu keser.İş yapılan firmanın sigortali calısanı olmaya gerek yok.