1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel isg sözleşmesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ekecık tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar merhaba.Bireysel kısmi zamanlı isg sözleşme yapılırken sözleşme yaptığımız firma sigorta yapmak zorunda mı (30 gün prim dolmuş olsa bile)
    Sigorta yaptırmamanın isg uzmanına ve işverene artısı eksisi cezası olur mu?
    Teşekkürler
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sigorta yapmak zorunda...
  3. Sait bey neye dayanarak zorunda diyosunuz?
    Arkadaşlar lütfen konuyla ilgili net bilgisi olan cevaplasın
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bireysel kısmi zamanlı sözleşme yapıyosunuz yani hukuken işverenin çalışanı olacaksınız. 4857 e göre bir sözleşme bu dediğiniz ve 4857 e göre bu sözleşme sigortalıya yapılır.bu durumda sigorta olmazsa sizin orda imza yetkiniz olmaz uzman olarak.

Benim yorumum bu.
  5. ydogas İSGforum Üyesi

Eğer özel sektörde çalıştığınız işyeriniz ile aranızda yapılan iş sözleşmenizde başka bir yerde çalışamayacağınıza dair hüküm varsa ikinci bir işyerinde çalışmanız mümkün olmayacaktır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 88 inci maddesinin dördüncü fıkrasında kısmi süreli çalışma veya çağrı üzerine çalışmaya değinilmiş, ayrıca Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin eski 101, 103, 108, 109 ve 115 inci, yeni 95, 97, 101, 102 ve 108 inci maddelerinde konuya yer verilmiştir.
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    işyerinde isg hizmetinin uygulanabilmesi için o işyerine ait çalışan yahut çalışanlar tarafından yapılan uygulamalar esas alınır..basit mantık bu..uzman gitti fırına görüştü ben hizmet verecem 3 ayda burayı canavar yapacam eğitimleri verecem eylem planını hazırlayacağım fakat beni sigortalı gösterin ki buraya hizmet veren kişinin bu işyerine bağlı eleman olduğu görünsün gibi..bir günlük hizmetler için sanırım 1 gün sigortalı yapılmak olur
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bu bir günlük sigortanın dolması tahminimce saat hesabına göre ayarlanıyor..işyerinde 6 kişi çalışsın diyelim tehlikeli olsun; 6* 8 dk = 48 dk..tehlikeli sınıf eğitim süresi 12 saat 13 saat oldu..5-6 saat risk analizi acil eylem planı ile geçiyor..18 saat yapı..2 sigorta günü oluyor..bu 18 saati de 4-5 parçaya bölerek 2 haftadan bir 4 er saat iş yerine uğrayarak 8 haftada yani 2 ay da hizmet bitirilebilir..bana mantıklı geldi ..işyerinden de 2 günlük sigorta istenir denk düşmüş olur..tabi bu bireysel çalışmalar için
  8. ydogas İSGforum Üyesi

Bence bu konuya bir düzenleme gelmeli mesela 2 kişi çalışan çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmeye ayda 20 dakika ayrılacak ama 1 günlük sigorta yatması lazım bu iş nasıl olacak böyle olursa işveren uzmanla bireysel sözleşme yapmaz. Sadece İSG katip üzerinden atama yapılsa daha iyi olacak ama zor bir iş herhalde...
  9. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    evet..fakat hizmet uygulanması gerekiyor..ayda 20 dk..2 kişi çalışsın diye çok tehlikeli sınıf kurulmaz ya:)..yanıldım mı yoksa
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ocak 2014 ---
    bir günlük sigorta ne ki 26 tl miydi..işveren o miktara bakmaz bir an önce uzmana devreder hizmetin tamamlanmasını ister
  10. ydogas İSGforum Üyesi

10 kişinin altında öyle bir sürü yer var tamirhaneler, berberler,marangozhaneler v.s. işveren ne kadar ucuz olursa orayla anlaşırım mantığında zaten senin sigortan zaten bir külfet olacak işverene sana ne verecek acaba 50 liraya bakılır mı (devlet %1,4-1,6 verecek)???? Zaten işveren kan ağlıyo nasıl işleyecek bu kanun çok merak ediyorum...
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ben tam bilmiyorum yönetmeliği..ozaman şöyle düşünelim..ayda 20 dk mı oluyor..eğitimleri de 16 saat..ayda 3 saat eğitim( bir işçiye 1.5 diğerine 1.5 ama ayrı günlerde iş aksar çünkü ) saat eğitim 20 dk diyalog ..demek ki ayda işyerini 4 saat ziyaret etmek koşuluyla 12 ay boyunca uğrayacağım dersin 48 saat yapar..48 saati de sigortaya dönüştürür işveren 7 gün sigortalı oluyor
    demek ki bu mantıkla 20 iş yeriye anlaşsan ayın içinde 20 gün herbirine uğrarsın bir yıl boyunca 120 gün de tatil yaparsın..acaba bu konuşulanlar mantık dışı mı
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ayda 100 lira verse olmaz mı 4 saate 100 lira
  13. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bireysel sözleşme yapacaklar için için benim tavsiyem yıllık yapmaları.Yukardaki hesap o şekilde olmaz. Tehlikeli sınıftaki iş yerleri için gözetim daimi yapılır. Yani aylık 48 dakikadan 2 ay hizmet verip eğitimleri ve acil eylemplanı ile analizleri bitirmeniz o iş yerindeki iş güvenliği faaliyetlerini bitirdiğiniz anlamına gelmez.Sonrasında bunların gözetimi , takibi ve işin dökümantasyon kısmı varki bu süreç uzun vadeye yayılmalı... Dolayısıyla sizin hesabınızdan gidersek ;
    6*8=48 aylık iş güvenliği hizmet alım süresi. yıllık 48* 12 = 576 dk yani yaklaşık 9,5 saat bir bir hizmet süresi çıkar. Siz bu 9,5 saati tüm yıl içerisinde eğitim,dökümantasyon , aylık genel ziyaretler,risk analizi acil eylem planı gibi etkinliklere pay etmelisiniz. Görüldüğü üzere size verilen zaman ile istenilen iş arasında uçurum var. İlk baştan beri sürelerin yetersiz olduğunu savundum ama hükümetin uzman yetersizliğinden dolayı hizmet dakikalarını kısık tutması sonucu şişirme balon işler ve kopyala yapıştıra maruz bırakılan risk analizleri görüyoruz. Uzman arttıkça sürelerinde artacağını düünüyorum.. Zamanla bir çok şeyin oturacağı gibi bu meselede ilerde oturacaktır.
  14. ydogas İSGforum Üyesi

işin işine girersen mantıklı mı değil mi görmeni isterim :( Bir tamirhanede ayda 20 dakika veya 4 saat orda olarak bu işler zor bence tamirhaneye risk analizi yapınca nasıl bi yer burası dersin her an iş kazası olma ihtimali ve senin paranı işveren verdiği sürece biraz zor bence... işverene isg şu bu diye anlatacaksın adam maliyet çıkarma bana idare et diyecek isg uzmanına... o dükkanın iş sağlığı ve güvenliğine göre düzenlenmesi için işveren 10 bin veya 50 bin TL harcama yapması lazım nasıl yapacak adam o kadar para kazanmıyorum kapatalım dükkanı gidelim diyecek...Bu iş bence İSG uzmanlarını ÇSGB tarafından işyerlerine yönlendirmesi şeklinde ve ücretinde ÇSGB tarafından ödenmesi şeklinde olsa daha iyi olacağı kanısındayım...
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    teşekkür ederiz..kafamda oturuyor süratlice..her ayın bir günü 2 şer saat işyeri ziyareti üzerine anlaşacağız ozaman ve yıla yaymış olacağız..anladım evet sağolun
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    zor deil tedbirli olacağız..her ziyarette fotoğraflayacağız raporlayacağız bakacağız bir önceki aya göre neler değişmiş onları gözden geçireceğiz bir yıl boyunca her ayın belirli gününde uğrayarak hizmeti tamamlayacağız..evet 10 milyarı geçer normal yapsın uzmana göre yapmayacak devlete göre yapacak bunları..uzmana da versin 1000 tl ayda 100 er taksitle versin çok zor deil..
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çalışma bakanlığı düzenleme yapabilir ilerleyen vakitlerde evet söylediğiniz mantıklı olabilir bu sadece uzman varlığının yokluğunun yahut çokluğunun dengelenmesi gerekiyor..ondan sonra şekillenebilir
  18. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışma bakanlığı hiç bir uzmanı, uzmanları bu şekilde kullanmaz. Nitekim işin öteki kısmı yani iş sağlığı kısmı var. Sonuçta Hekim ve uzman değerlendirmesi ortak paydada değerlendirilmeli. Olsa olsa olacağı şu dur; Mali müşavirlere verildiği gibi denetim mekanizması oluşturulur ve devlet denetleme yetkisi verir. Bunuda serbest uzmanlara yada hekimlere değil osgb lere verir. Adamlar yetkilendirdikleri ve 10000 tl+kdv aldıkları bir kurum varken daha kemikleşmiş daha sağlam bir yapı varken bireyselleri bünyesine katıpta iş güvenliği işi yapmaz.
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ohalde mali müşavirle tanışmak iletişim içinde bulunmak akıllıca olur
    herkese hayırlı geceler hayırlı sabahlar arkadaşlar..
  20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mali müşavirlerin sana tek getirisi iş sağlamak olur.Kendi portfoyün dışında Ne kadar çok mali müşavir yada serbest muhasebeci tanıdığın varsa o kadar geniş portföy sahibisin demektir.