1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel isg sözleşmesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ekecık tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    :)iyi ben yarından ziyaretlere başlıyorum..hadi sağlıcakla kalın arkadaşlar
  2. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba. Bireysel çalışmalarda işverenin ödeyeceği sigorta bedeli ne olmalıdır. Bu sigorta bedeli asgari ücrettten gösterilse olur mu?
  3. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    az tehlikeli ve 50 den az çalışanı olan iş yerlerinde eğitim için yapılan 1 günlük sigorta uzman kadrosundan mı yatmalı, asgariden yatsa da olurmu
  4. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    1 gün 2 gün..ufacık..ikisi de olur farketmez
  5. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tehlikeli yerlerde uzman kadrosundan yatmasına gerek var mı? bianegroooo
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    olmasa da olur..bireysel çalışıyoruz..daimi çalışmalarda tabi ki sigortayı uzman maaşı üzerinden talep edeceğiz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ocak 2014 ---
    doğrusunu zamanla öğreniriz..ee yarın açıklanıyor mu sonuçlar:)
  7. Umut EROL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir iş güvenliği uzmanının, sigortasız çalışılsa olmaz mı demesi yeterince trajik..!! :eek:
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bir iş güvenliği uzmanının olayın geneline deil de direk noktacığa bakması zaten trajik..konuşmaların geneline bakın:)
  9. Umut EROL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konuşmaların geneli zaten iş güvenliği prensiplerine ve mantığına aykırı. Yasal gereklilikleri esnetebilen kişiler nasıl olacakta aynı zamanda koruyucusu olacak. Ayrıca gerçek bir iş güvenliği uzmanı dakika hesabı yapmaz, yapamaz. Herhangi bir işletmede çalışan bir personelin ne iş yaptığını, nasıl yaptığını, nerde yaptığını, neyle yaptığını, teknik bilgisini, işe bakışını, kültür yapısını, şikayetlerini, sıkıntılarını, verilen eğitimden ne anladığını..., 20 dk sığdırmak ?

Türkiyede malesef işverenlerin ve iş güvenliği uzmanlarının daha çooook uzun yolları var!
    Unutmayın ki iş kazaları ayrıntılarda (noktacıklarda) gizlidir..! :)
    Size çalışma hayatınızda başarılar dilerim.
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bunlar dokumamda var..sağolun.. konuşmaların gidişatı şekillendiriyor böyle durumları..bukadar basit bir detay sorgulutulursa 20 dk mı?..ben işi yaptım bile
  11. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bulaşık suyuyla abdest almak derim ben buna.

Bi hayır yapıyoruz bari usulüne göre yapalım:D

Uzmanız ve iş kanunu da dahil yüm mevzuata hakim olup uygulamamız lazım arkadaşlar. Kanunlara biz uyalım ki diğer çalışanlara örnek olalım:)
  12. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İSG-Katip üzerinden atama yapılacak, sözleşme yapılacak ve de işveren çalışma süresine uygun gün kadar sigortalayacak uzmanı..Diyelim ki ayda 1 gün hizmet veriyor uzman, işveren de o uzmanın pirimini kuruma her ay bir gün üzerinden yatırır...Ta ki İSG -Katipten sözleşmeyi feshedene kadar.
  13. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzman kadrosundan yatırılacak.
  14. Ömer Cumhur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118448
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    İşveren ile sözleşmelerin yapılacağı ilk aşama hakkında kafama takılan bir noktayı paylaşmak istiyorum, epey araştırdım forum içinde ama tek bir başlık altında, derli toplu bir açıklama bulamadım. Kafamı karıştıran şeyi bir örnekle anlatmak istiyorum;

C Sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak, 10 dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta olan, küçük esnaf olarak tanımlayabileceğimiz bir işletme ile Risk Değerlendirme, Acil Durum Hareket Planı ve çalışanlara gerekli eğitimleri verilmesi hususları kapsamında bir anlaşma yapmak istiyoruz. Diyelim ki bu işin yerinde 6 çalışan olsun ve bizim çalışma süresi olarak bakanlık nezdinde ayıracağımız zaman 6x10 dk = 1 saat olacak olsun.
    1- Bu İş yerinde sigortalı gözükmemiz gerekiyor, bunun için 1 günlük sigorta yapılacak iş veren tarafından,
    2- İSG-katip üzerinden de anlaşmamızı bağladık,
    3- isg katip üzerinden yapılanın haricinde işverenle bir de elden kısmi zamanlı sözleşme yapılacak ki işveren bunun üzerinden bizi sgk ya bildirebilsin deniyor.

peki bu elden yapılan sözleşmeyi kim, neye göre hazırlayacak? bunun bir standartı var mı?
    isg katipteki 1 günlük sözleşmemiz, sigortamız 1 günün sonunda sona erince taraflarca iptal edilecek.
    ""peki elden yapılan bu sözleşmenin akıbeti ne olacak? bundan hiç bahsedilmemiş. ""

""elden yapılan kısmi zamanlı sözleşmeyi de mi 1 günlük yapacağız yoksa onu da, tıpkı isg katipteki gibi 1 günün sonunda feshetmemiz mi gerekiyor?""

kısacası, örneğimde belirttiğim 6 çalışana sahip az tehlikeli yer için ben rd, adhp ve eğitimleri vermek istiyorum, bunun için izlemem gereken yol, prosedür nedir? orada devamlı çalışmayacağım, sadece gerekli şartları sağladıktan sonra o yıl için o iş yeriyle noktayı koyacağız.

bu tarz iş yerleriyle, bu şekilde yapılacak anlaşmalar için açıklayıcı anlatımlarınız bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
  15. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sizin 1 günlük sigortanız için ekstradan bir sözleşme yapmanıza gerek yok.Anca belli bir kalıpta iş sözleşmesi yapmaya alışmış muhasebecilerin bir dayatması bu. Nitekim zaten isg katip teki sözleşmeniz bir iş sözleşmesi akti hükmündedir ve burda da hizmet vereceğiniz saat dakika bellidir.Bununla kısmi zamanlı iş sözleşmesi gibi işlem yaptırıp 1 yada 2 gün her ne kadara tekabul ediyorsa dakikanız sigorta girişinizi yaparlar.Yazdıklarım sadece bilgi değil bilgi+tecrübedir.
  16. Ömer Cumhur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118448
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Fırat Bey, yani elden sözleşme şart değilmiş.
  17. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Kısmi süreli sgk bildirimlerinde sözleşme zorunludur arkadaşlar. Sözleşmede sigorta gün sayısı mutlaka belirtilmelidir.