1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel olarak çalışmak mümkün mü ?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve mustafa tuncel tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese Merhaba ,

Konu ile ilgili çeşitli başlıklar açıldı çoğunu okudum aradan kaçırmış olduğum olabilir bu yüzden kusura bakmayın .

Sormak istediğim şey basit.

Bireysel olarak çalışmamızın mümkün olduğu hangi yönetmelikte bulunuyor ?

6331

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

ayrıca ,

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

MADDE 5 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. / / / (f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı, ) / / /

b) Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

c) Bu Yönetmelikte belirtilen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfını dikkate alarak kendi işyerinde, iş güvenliği uzmanlığı görevini üstlenebilir.

İlgili yönetmeliklerde bu konu ile ilgili bireysel çalışma yerine OSGB leri işaret ediyor . Bireysel çalışma konusunda bilgisi olan ilgili yönetmeliği paylaşabilir mi ?

Şimdiden teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2014 ---
    1 Ekim 2013 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 28792

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir

bu da yapılan değişiklik sadece TSM ler eklenmiş .
  2. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve
    Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    Taslağı

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da
    kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a)Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirir, b)Çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak tam süreli iş güvenliği uzmanı çalıştırma
    yükümlülüğü olmayan işyerlerinde işveren, gerekli niteliklere sahip olan bir iş güvenliği uzmanı ile kısmi
    süreli iş sözleşmesi yapabilir,

c)Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını
    veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
    (2) İşveren gerekli belgelere sahip olması ve bu Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi halinde
    kendi işyerinde iş güvenliği uzmanlığı görevini yerine getirebilir.
    (3) İşverenin; iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman görevlendirmesi veya hizmet satın alması
    sorumluluklarını etkilemez ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetleriyle ilgili maliyet çalışanlara yansıtılamaz.
    (4) İşveren, 10 uncu maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen durumlarda, ilgili yargı sürecini takip eder ve
    sonucunu Genel Müdürlüğe bildirir.

bu taslağı buldum burada da altı çizili yerde bireysel çalışma yapabilir deniliyor ancak TASLAK halinde .
  3. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir.

Sorunuzun cevabı burda.
    Sizin sigortanızı yaparak "çalışanları arasından" sınıfına sokuyor
  4. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki bu cümleyi böyle yorumlarsak sorun olmaz mi ?
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @mustafa tuncel Bu soruyu müfettişlere sorsanız, "Sorun olmaz, mevzuata uygun" diye yanıtlardı.
  6. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda net olarak taslakta ki gibi bir madde göremeyince biraz daha araştırmak istedim . Eğer bu cümleye göre sorun yoksa bireysel olarak çalışmaya başlayabilirim .

Yaşadığım şehirde osgb ler işe alım yapmıyor zaten yüzde ile iş yaptırıyorlar bu da onları zengin etmekten başka birşey değil ki öyle bir rekabet var ki neredeyse ücretsiz iş yapacak hale geldiler. Bireysel olarak ofis açmayı düşünüyorum danışmanlık şirketi olarak . Forumda yapan arkadaşlar var sıkıntı yaşamamak için herşeyi tam araştırıyorum .
  7. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Evet, Bireysel çalışma mümkün...
    a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir.

Sorunuzun cevabı burda.
    Sizin sigortanızı yaparak "çalışanları arasından" sınıfına sokuyor... Bu maddeyi böyle yorumlamasak diye birşey yok...
    Yoruma gerek yok açık zaten... Teşekkürler, Kürşat Yüksel Bey...
  8. Aykut ÇEVİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    85912
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Peki bireysel olarak firmayla anlaşma yaptık isg katip üzerinden ve sistemde ilgili firmanın isg uzmanı olarak görünüyoruz. Bir de bunun faturalandırma kısmı var. Bu konuda nasıl hareket edilecek?
    Yani inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma KDV avantajını kullanmak için OSGB'nin kestiği faturaya ihtiyacı var ve öncelikli olarak bireysel uzman yerine OSGB ile çalışmayı tercih edecektir.
  9. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Beyefendi, Siz firmanın çalışanısınız, yani Sigortalısınız... Bunun neresinde fatura gerekir anlamadım...
    Turan TAŞKIN ( İnş. Müh.- İSG C Sınıfı Uzmanı)
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @ mustafa Tuncel Bir de taslaklardan alıntı yapmazsanız iyi olur. Nerden temin edildiği belli olmayan bir mevzuat. Doğrudan www.mevzuat.gov.tr adresine giderek bütün mevzuatın en son durumuna ulaşabilirsiniz. Örneğin dün elinizde bulunan bir mevzuata atfen yeni bir değişiklik olduysa bu sabah resmi gazetede yayınlandıysa, en son değişikliklerin yapıldığı şekliyle mevzuat orada bulunacaktır.

Bireysel çalışma ile ilgili linkler için tıklayınız.
  11. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    @Kürşat Olcay haklısınız sadece araştırmalarda net birşey bulamadım diye paylaştım bakanlık sitesinde yayınlı bu taslak .

Ayrıca bilgiler için çok teşekkürler . 170 ile görüştüm biraz önce cevap aynen şöyle ; " yapabilirsiniz . Yönetmeliklerde yok ama uygulayabilirsiniz " :)

Bireysel çalışma hakkında ofis açma konusu daha önceki konularda söylendiği bakanlık desteklemiyor ancak bireysel olarak anlaşmada sıkıntı yok ofis sadece yeriniz için yada görüşmeleriniz için kullanabileceğiniz bir yer oluyor . Sonuçta fatura kesmiyorsunuz :cool:
  12. Halil DİNKE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki arkadaşlar ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. şu anda bir tıp merkezinde tam süreli çalışan sigortalı bir laborantım. Çalıştığım tıp merkezinde benimle birlikte 11 sigortalı çalışan var. Ben bu iş dışında kısmi süreli olarak hem çalıştığım tıp merkezinin hem de başka yerlerde bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapmak istiyorum. Çalıştığım tıp merkezi tehlikeli sınıfta yer alıyor ve ben 2015 hazirana kadar tehlikeli sınıfta da görev alabilecğimi düşünüyorum bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz beni çok sevinir ve teşekkür ederim.

tam süreli sigortalı işçi olarak görünmem, kısmi süreli iş güvenliği uzmanlığı yapmama engel mi? diğer iş yerleriyle yapacağım sözleşmede onların sigortalı işçisi olabilir miyim?