1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel olarak şirket kurma sorunu

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve fetullah gülle tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Herkese Merhaba ,

Ben uzman olarak makbuz kesebilmek için şirket kurmak istiyorum . Araştırmalarımda serbest meslek erbabı olarak görünmemiz gerekli deniliyor .

Ancak muhasebecilerle görüştüğümde yaptığım işin kodunu bulamıyorlar. Yani şirket kurunca prim gün sayısından eksilme olmuyor ve yaptığım işin karşılığı yok .

bu konuda bilgisi olan var mı ?
  2. y.duygu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende araştırdım bu konuyla ilgili net birşeye ulaşamadım malesef
  3. Ben muhasebeci ile görüştüğümde şahıs adına açılış yaparak serbest meslek makbuzu kesmenin en uygun olduğunu söylemişti. Şimdi görüştüğümde kodu mutlaka vardır bakarım dedi.
    Prim gün sayısı eksilmiyor ile ne kastettiniz. 217 günlük maksimum çalışma saatini kastediyorsanız isgkatip üzerinden sözleşme yapacağınıza göre prim gün sayısı mutlaka düşecektir.
  4. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendi mesleğiniz ile ilgili bir serbest meslek kolu var ise onun devamına ekletebilirsiniz. Örneğin ben mimar-isg uzmanı olarak faaliyet yapmaktayım.
  5. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bireysel çalışma diye bir şey kalmadı ki eğer uzman olarak çalışacaksan firmada sigortali görünüyorsun risk analizini şimdilik fatura edebilirsin o da 01.01.2014 e kadar sonra zaten onlarında uzman bulundurması gerekeceğinden firmada sigortalı çalışman gerekecek ve senin fatura kesebileceğin sadece 50 altı çalışan az tehlikeliler kalacak ve bence bunun için şirket kurmana değmez, ama danışmanlık yaparım dersen o ayrı Emre Öcal beyın yapmakta olduğu yöntemi kullanabilirisiniz

6. kodu bulamadılar benim görüştüklerim :)

genel olarak cevaplar için teşekkürler . Ben risk analizi yaptığımdan dolayı 217 saatten düşme olabilir mi diye araştırdım ama kesinlikle böyle birşey olmuyor . Sadece kestiğimiz makbuz vergiden dolayı sorun olmaması için gerekli oluyor .

Yani cevap veren arkadaşlarında dediği gibi sadece SÖZLEŞME olursa 217 saatten düşme olabilir .

Bir yerde okuduğuma göre 217 saat doldurmadan sadece bir yerle anlaşırsak genel itibariyle 3 yıl B sınıfı olabilmek için yetiyormuş.Yani 217 saat doldurma zorunluluğu yokmuş . Bu konuda net bilgi bulamadım ama araştırmaya devam ediyorum .
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Evet doğrudur. Alo 170'i aradım. 3 yılı her ay 217 saat doldurmanız gerekmiyor. her ay 1 saat sözleşmenizde olsa 3 yılı tamamlamak esas şart
  8. işin kodu: 28-69.10.08
    işletme destek hizmetleri
    sosyal güvenlik müşavirlerinin faaliyetleri
  9. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sigortalı olarak başka bir şirkette çalışıyorsak, Serbest Meslek Erbabı olarak şirket açtığınızda Bağkur Primi ödemek zorunda mıyız?

10. o konuda muhasebeci hayır dedi gerek yok . tek bi sigorta yetiyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ekim 2013 ---

çok teşekkürler yarın soracağım muhasebeciye.
  11. Burak Tuna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dostum nace kodu. 74.90.90 ..Ben serbest meslek erbabıyım.