1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel rd ile ilgili netlik

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ahmetvar tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Forumu ne zamandır takip ediyorum ama kafalar çok karışık ve bir netliğe erdiremedim.Biliyorum forumda pek çok böyle konu açıldı ama inanın hiçbirinde birşeyi netleştiremedim.Tecrübeli arkadaşlardan şunu istiyorum. Bir firma var ve ben ona üç hizmeti sunucam bunlar acil durum eylem planı + risk değerlendirmesi + personel eğitimi bu üç eğitimi tamamen yasal olarak adım adım birisi yazabilir mi ? Birisi sigorta yaptıracaksın diyor biri yaptırmana gerek yok diyor yaptırırsan oranın komple iş güvenliği uzmanı olursun diyor.Birisi eğitim verirsin diyor birisi veremezsin diyor. Birisi faturayı kesmene gerek yok diyor, birisi şahıs firması kurman gerekiyor diyor, birisi başka bir arkadaşının firmasından kesebilirsin diyor yani hiçbir netlik yok.Lütfen kafasında bu olayı netleştirmiş arkadaşlar madde madde şu olayı yazarsa çok sevinirim ve lütfen eksik bilgisi olanlar yazmasınlar rica ediyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1.risk değerlendirmesi,acil durum faaliyetleri ve eğitimler iş kanunu ve İSG kanunu hükümlerince tüm işyerleri için zorunluluktur.bu zorunluluk OCAK 2014 VE TEMMUZ 2016 İSG PROFESYONEL atamaları hususunda zorunluluğu ortadan kaldırmaz.

2.işveren isterse eğer fatura ki hakkıdır.şahıs firması kurarak makbuz kesebilirsiniz.

3.risk değerlendirmesi ve acil durumlar için sözleşme yapmanıza gerek yok ama eğitimler için mutlaka sözleşme yapın ve temel iş güvenliği altında eğitim verme dönemi bitmiştir.eğitimler yönetmeliğine göre tehlike grubuna göre 8,12,16 şar kişi başına eğitim vermeniz gerekmekte bu ise en az 7-8 konuyu(eğitim yönetmeliğinde bu konular belirtilmiştir) en az 2 saatten eğitimleri vermeniz gerekiyoki buda en az 3-4 ay eğitim zorunluluğunu getiriyor.ben şahsi olarak bütün bu hizmetleri paket sözleşme yaparak verme taraftarıyım ve öyle yapıyorum.

4.kısmi süreli sözleşme yaparak sanki firma bünyesinde bu üç konuda ki çalışmayı belirlenen tarihler arasında yapılması için sözleşme yapmak demektir ki işyerinde denetim ve eğitim faaliyetlerinin işveren tarafından dışarıdan uzman ve hekimden hizmet almak kaydıyla yapılmasına giriyor bu hususta sigorta yapmaya gerek yok.sözleşme hükümlerinde bu husus ayrıca belirtilebilir.Saha denetimi sürekli olmamasından ötürü sigortaya gerek yok.

5.Önemli olan işinizi verimli ve kaliteli yapmaktır.bu işleri kanun istiyo diye işveren yapsada bizim işimiz iş güvenliğinin temel unsurlarının işyeri,üretim ve çalışan güvenliği için ne kadar önemli olduğunu anlatarak uygulanabilir olduğunu ispatlamaktır.
  3. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şuan için 50 altı çalışanlı tehlikeli yada çok tehlikeli bi işyeri
    1.Risk analizi
    2.Acil durum eylem planı
    3.Personel eğitimini
    yaptırma zorunluluğu var dimi?başka zorunluluğu varmı?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    50 kişi altı çalışanlı tehlikeli yada çok tehlikeli bir işyeri;01.01.2014 tarihine kadar yani 6 ay içinde uzman ve hekimle isgkatip üzerinden atama ve sözleşme yapma yükümlülüğüde var.o zamana kadar yukardaki yükümlülüklerinide yerine getirmeleri gerekmektedir.hatta 3 madde yazmışsın ben 4. maddeyi ekliyrum tam olsun.

4.Sağlık raporları(6331 no isg kanunu,(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

(3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.
    (4) Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.)
  5. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhana Erkan Bey,

Öncelikle zahmet edip maddeleri net bir şekilde yazdığınız için teşekkürler. Bugün alo 170 hattını aradım ve eğitim verebilmek için ne yapmak gerek dedim firmada bir gün sigortalı olun en azından bu şekilde verebilirsiniz, başka türlü eğitim vermenizin imkanı yok diye söylendi, bilginize.

İkincisi kısmi süreli sözleşmeyi siz işlerinizde yapıyor musunuz? Şayet yapıyorsanız bir örneği paylaşabilir misiniz? mail adresim mecmuaa@gmail.com Şimdiden teşekkürler, selamlar.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    formlar kategorisinde var...
  7. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey çok teşekkür ederim.
    gerçekten çok açıklayıcı olmuş.
    bir sorum daha olcak: bu yukarıda sayılan 4 zorunluluğu bi firma için ben hepsini kendim karşılayabilirim dimi?yani bunların hepsini yapmaya yetkim varmıdır osgb'siz, bireysel olarak?(bir uzman olarak)
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bi' sağlık raporu veremen..:)
  9. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısınız.Onu da aldırtıcaz artık herseyi de bizden beklemesinler:)
  10. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Erkan Bey,

Biliyorum başınızı çok ağrıtıyorum aynı konuları deşerek ama bireysel yapan arkadaşlar hiç bu olaylara girmediğinden hatta böyle bir yönetmelikten dahi haberleri yok ve elini kolunu sallayarak eğitim veriyorlar. O yüzden ancak buradan bilgilenebiliyorum. Sorum şu, kısmi zamanlı sözleşme dediğiniz şey internet ortamından yapılan birşey mi yoksa kağıt üzerinde bir imza mı? formlar kısmında hayli aradım, bulamadım.Bu hafta eğitim vermek istiyorum ama bu şey kafamı o kadar kurcaladı ki o kadar firma ile ilişkim olmasına rağmen osgbye girmeyi düşünmeye başladım.İSG katipimde daha açılmadı. durumlar böyleyken nasıl olacak? Çok teşekkürler şimdiden.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

Yönetmelik maddesi açık, bireysel çalışan bir uzmanın herhangi bir firmada eğitim verebilmesi için o firmayla sözleşme imzalaması lazım. Eğitim verebilen kişilerin nitelikleri net dolayısıyla uzmanlık belgesi almış bir kişinin hiçbir alakasının bulunmadığı bir firmaya gidip eğitim vermesi söz konusu değil. Ayrıca, burda adı geçmeyen başka bir olay eğitimlerin 4 saatten az olamayacağıdır. Düzenlediğiniz eğitim katılım belgelerine eğitimin konusu, süresi düzenleyen ve onaylayan kişilerin isim soyisim ve ünvanları muhakkak bulunmalıdır. Belge en nihayetinde bir kağıt parçası olduğu için de, düzenlediğiniz eğitimlerin muhakkak fotoğraflarını çekip eğitim verdiğiniz işletmeye bırakın, denetimde eğitimlerin fotoğraflarını da müfettişler istiyorlar...

13. Madde 13 'ün a şıkkına uyulabilmesi için orada iş güvenliği uzmanı olarak çalışan olmanız gerekli yani sigortalı olarak sizi 1-2 gün gösterirlerse o zaman bu maddeye göre eğitim verebiliyorsunuz .

Yanlışım varsa düzeltilsin lütfen benim bildiğim bu şekilde .

Osgb ler içinde devlet bizi köşeye sıkıştırıyor bireysel çalışmalarda görülen o ki sorun olacak . Şu ana kadar zaten işyeri hekimi ile gelin diyorlardı bi de bireysel risk analizi yapalım dedik onunda eğitim kısmında sorun oldu . Yani işverenler Osgb ile anlaşmayı daha mantıklı buluyorlar ki haklılar bu konuda .

bireysel yapan arkadaşlar demeniz yanlış " bazıları " diye ayırırsanız genelleme yapmazsanız memnun olurum . İyi çalışmalar
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim verin..şu anda profesyonel atama yükümlülüğü olmayan işyerleri nasıl eğitim hizmeti alacaklar..Sözleşme yaparak eğitim verin..bu acziyet bakanlığa aittir.hem kanun çıkar hemde profesyonel atama yaptığın uzman hekim eğitim verecek de.ama bazı tehlikeli yerleri 2016 salla diğerlerini 2014 de salla sonra neymiş eğitim vermek için bünyendeki olacak de..bu işler sizin kafanızı karıştırmasın eğitim verebilmeniz için mesleğinize hakim olmanız ve uzman olmanız yeterlidir.OSGBler sizlerden daha iyi değil hem.OSGB yi kaliteli yapanlarda sizlersiniz.İş Uzmanda biter.sistemin ta kendisi de İş Güvenliği uzmanıdır.gidin eğitimlerinizi verin bunun için kısmi süreli sözleşme yapın yeter.
  15. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorularıma ilgili olduğunuz için teşekkürler arkadaşlar. Mustafa bey, yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla Erkan Bey'in paylaştığı sözleşmeyi kendimize uyarlayıp, onu işverene imzalattığımız vakit eğitim vermemizde bir sakınca yok. Sigorta yaptırmasına gerek kalmıyor diye anlıyorum ben ?

Bireysel yapan arkadaşlar olarak yazdım çünkü gerek internet ortamında tanıştığım gerek kendi arkadaşlarım yani en az 10 kişiye bu eğitim konusunu konuştum ve ellerini kollarını sallayarak eğitimi veriyorlar ve deniz bey'in bahsettiği 4 saatlik eğitimin esamesi yok. En fazla 1-1.5 saatlik bir eğitim zaten düzenlenen katılım belgeside öyle 1.5 yahut 2 saat yazılıyor. Bu belgeler o zaman hiç geçerli değil? Yoksa ben mi çok pimpirikleniyorum?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim yönetmeliğini okursanız orda tehlike gruplarına göre kişi başı verilmesi mecburi saatler var(8,12 ve 16 saat az tehlikeli,tehlikeli,çok tehlikeli)..sözleşmenizi ona göre yapın..
  17. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada aklıma takılan bir konu;8-12 ve 16 saat lik eğitim 1 yıl içinde mi verilecek işçiye?yönetmelikte belirtilmemiş:).yada ben anlayamadım
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğitim planı yapacan yönetmelikte ki eğitim konularınıda kapsıcak şekilde..her eğitimi 1,5-2 saat versen örnek 8 saatlik tehlike grubuna 4-5 konu eder..oda ayda 1 eğitim versen 4 ay,ayda iki konu versen oda eder 2 ay..gibi.

19. ben ilk iş yapacağımda çok titiz davrandım eksik, yanlış, olmasın en iyisi olsun diye . Sonra piyasadan biriyle tanıştım ben utandım yani . Dedim ki ben genede en iyisini yapacağım en düzgün şekilde ne gerekirse . Sonra piyasada verilen fiyatlara baktım yok olmaz diyorum yapanlar var o fiyata ne yapacaksınız ? Tamam bi kaç işi geri çevirin sonrasında ama siz işsiz kalıyorsunuz . Zaten osgb ye bağlı kaldık gibi adamlar işyeri hekimi + isg uzmanı + diğer sağlık personeli diyor .

Hele şu Türkiye'de nasıl eğitim vermişler insan kaynaklarında ki arkadaşlara . gerizekali seviyesinde eleman arıyorlar . 5 yıl şantiye + 3 yıl isg deneyimi , 3 yıl isg + ingilizce + ehliyet işe bakıyorsun fabrika daha yurtdışıyla bağlantısı yok :) Yani isg uzmanlığında tecrübe bir yere kadar ama sen bana 5 yıl sağlık sektörü , 5 yıl inşaat , 5 yıl yol şantiyesi bunların üstüne +3 yıl isg tecrübesi dersen ben sizi okutan zihniyeti sorgularım ...

umarım ağır olmadı söylediklerim ama inanın böyle salaklık görmedim ben . . .
  20. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Halil bey, çok mantıklı bir soru. Ama eğitim katılım sertifikası vereceğimiz için 12 saat yazsak bir tuhaf olur, onu geçtim tehlikeli sınıfta yeri geliyor 300 liralık risk değerlendirilmesi yapıyor adam 1 yıl oraya uğra:)
    Valla atıyorum 5 kişilik tehlikeli çalışan bir firmaya ben 12 saat eğitim verirsem ve bu 12 saati aylara yayarsam işveren beni vurur. İşin açıkçası 5 kişilik yahut 10 kişilik yer için verilen fiyatta belli öyle sürekli git, gel gerek osgb için gerek bireysel yapan arkadaşlar için zararına bişey olur diye düşünüyorum.Bu kurala riayet edilceğini pek düşünmüyorum.Ama ne yaparlar bununda kolay yolunu bulurlar iki sertifika basarlar 6'şar saatten eder 12 saat tarihleri atarlar.