1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel risk değerlendirme işi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve emre4599 tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yürürlükte olan işyeri yükümlülükleri(Tüm İşyerleri için)

-Risk Değerlendirmesi
    -Acil Durum Planlaması ve tahliye planı
    -Yangın,İlk Yardım Çalışmaları(İlk yardımcı/İlk yardım Sertifikalı, )
    -Sağlık gözetimi
    -Eğitim
    -Çalışanların katılımının sağlanması
    - Onaylı Defter
  2. zeynettin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    unal bey sizin dediğiniz durumlar isg uzmanı çalştıranlardır .. 50 kişinin altında olan bir yeri sormuştuk 50 ustu değil
  3. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm işyerleri için diye parantez içinde belirttim. Bu yükümlülüklerin hiçbirisi ertelenmedi devam ediyor. Ertelelenen konu istihdam zorunluluğu..
    Bu arada bey değilim. :)
    Listeden onaylı defter çıkarılabilir belki, ama kayıt (iş kazası vs olması gerekiyor)
    İyi çalışmalar dilerim.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hatlar karıştı..çok şeker bir durum çok güldüm ama kızmayın bana..:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Haziran 2013 ---
    onaylı defter ve sağlık gözetimi harici diğerleri tüm işyerleri için yükümlülük kanun ile başlamıştır..arkadaşımız(bey değil o abla hem) doğru diyo...
  5. zeynettin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :( özür isim yoktu unal yazıodu gözden kactı bilgilendrmeniz için tşk ... isg kafa bırakmadı 5 dk da bir kanun değişio mazur görun :)))))
  6. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    soru işareti olunca kafan karışmıştır :D
  7. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar biraz kanun yönetmelik okuyun burayı takip edin :) risk analizi yapabilir miyiz yok fatura kesme işi nasıl olur hep aynı sorular..
  8. zeynettin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni uzman olduk 4857 ile sınavı gectk yönetmeliği on defa okuduk yazılan şeyler açıklayıcı değil hep ucu açık bundan soruyoz heralde ...ayrıca burası bilgilendirme paylaşım sitesi merak ettiğiniz bilginizi paylaşmak istediğiniz bir konu varsa sizi de dinleriz ..
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Biz de onu diyoruz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu hesabı.
  10. uveys23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yasayı okumadan araştırmadan iş yapmaya kalkmayın lütfen.Arkadaşlar ESKİ İŞ MÜFETTİŞİ şimdi A Sınıfı olan birinin cümlesini yazıyorum kanunda yapar yaptırır maddesi var ve siz işveren yapmış gibi gösterrir ve ikibi bu yönde kurarsanız işveren kendisi yapmış gibi görünür ve sizde ücretinizi alırsınız zaten yaptığınız analizler ocak ayı tarihli olmazsa işvereni ikna edemezsiniz.Burda yok fatura yok bilmem ne şu an durum işi kitabına uydurmak ocak ayı tarihli yapın 6 aylık cezayıda yemesinler ve işveren yapmış gibi gösterin paranızı alın
  11. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Dündar bey, sağlık raporları dediğiniz işe giriş muayeneleri aslında değil mi? ben gittiğim yerlere soruyorum. çoğusu yok diyor yaptırmak zorundasın diye anlatıyorum hani işvereninde kanıtlayacağı bir şeyler olsun diye . fakat ben onları benimde görmem gerekiyor mu ben sırf risk analizi yaptım diye her hangi bir sorumluluk yüklenmiş olur muyum?

Ayrıca bakanlıktan tanıdığı olan birisi imza olmazsa raporun pek de geçerliliği olmaz demiş. Bunun nedenini de risk analizi yönetmeliğinde risk analizi yapacak kişiler listesinde isg uzmanında adının geçmesi. yukarıda arkadaşın dediği "varsa isg uzmanı" gibi tabir göremedim açıkçası bir yerlerde.

Bu risk analizlerinin sorumluluğu ile alakalı başlık var mı yönlendirebilir misiniz? sanki vardı ama ben ulaşamadım.

yani ne kadar sorumluyuz? çünkü ben yapıp geçiyorum. Tabii ki düzgün yapmaya ve her hangi bir şey atlamamaya çalışıyorum. Örneğin "biz fotoğraf yollayalım sen yap" diyenler varmış bunları da kabul etmiyorum. Biz risk analizi yaparsak ne zamana kadar sorumluyuz ve ne şekilde sorumluyuz?
  12. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizlerinin bir kopyasını da işverene imzalatarak kendimize alsak mı ? buna gerek var mı sizce ?
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biz öyle yapıyoruz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Haziran 2013 ---
    risk değerlendirme yönetmliğinde açıkca herşey anlatılmaktadır..

Şartlar

Risk değerlendirmesi yönetmeliğini okumak ve ezberlemek lazım şart.1
    Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde herşey anlaşılır ve standart çerçeveyi çok iyi çizilmiş şart.2
    Risk Değerlendirme Dökümantasyon ve Risk Değerlendirmesinden oluşur şart.3
    Risk değerlendirmesi yapılacak yere uygun yöntem ve şablon seçimi çok önemlidir şart.4
    Risk Değerlendirme için anket yapmak,çalışanların görüşlerini almak çok önemli şart.5
    Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine göre ekip kurulması ve atama dilekçeleri düzenlenmeli şart.6
    Risk Değerlendirme Uzmanlık ve İşletme Kontrolü Hususunda profesyonellik gerektirir şart.7
    Risk değerlendirme çalışmaları kontrol formları ve çek listler ile desteklenmeli şart.8
    Risk Değerlendirmesinde DÖF çok önemlidir şart.9
    Risk Deerlendirmesinde önlem ve Tavsiyelerde Kaynağında yok etmek öncelik olmalı şart.10
    Risk Değerndirme çalışmalarında Fotoğraf çekmek ve yasal gerekleri belirtmek şart.11
    Risk değerlendirme çalışmalarında işyerine göre işin uzman mühendislerinden destek almak şart.12

Risk Değerlendirme Dosyanızda şunlar olmalı,

1-Risk Değerlendirme raporu Dökümantasyon-Giriş
    2-Risk Değerlendirmesi
    3-Anketler
    4-kontrol ve çek list çalışmaları
    5-profesyonellerin sertifika fotokopileri
    6-Risk Değerlendirme ekip atama yazıları
    7-sözleşme ve teklifler
    8-Risk Değerlendirme Yönetmeliği
    9-ölçüm,analiz,muayene rapor örnekleri
    10-DÖF açılmışsa,Açılmış DÖFler(kapatılması mail yoluyla yapılabilir)

Önemli Hususlar,

Risk Değerlendirme raporunda mevzuata göre yapılması gerekenler yada risk değerlendirme raporunda yönetmelik gereği olması gereken standartlar:

1. Amaç
    2. Kapsam
    3. Dayanak
    4. Tanımlar
    5. Risk Değerlendirme Ekibi
      • işveren veya işveren vekili
      • iş güvenliği uzmanı yada işyeri hekimi
      • çalışan temsilcisi
      • destek elemanı
      • çavuş,usta veya vardiya mühendisi
    6. Tehlike tanımlama
      • faaliyet alanları
      • tehlike tanımları
    7. Risklerinbelirlenmesi,izlenmesi,planlanması,kişiler,sorumlulular,tedbirler,DÖFler ve Süreleri
    8. Dökümantasyon Yapısı
      • ünvan,adres ve işveren adı
      • uzman yada hekim sertifika bilgileri
      • gerçekleşen tarih ve risk değerlendirme geçerlilik süresi
      • proses yada bölümler
      • tehlikeler
      • riskler
      • risk değerlendirme yöntemi
      • risklerin önemi ve analiz sonuçları
      • DÖF,gerçekleşme tarihi ve sonrası risk seviyesi
      • tüm sayfalar numaralandırılacak,her sayfa paraf edilecek,son sayfasında ekip içinde bulunan herkes imzalayacak
      • elektronik ortamda da arşivlenecek
    9. Risk Değerlendirmesi yenilemesi
    • Çok tehlikeli-iki yıl
    • tehlikeli-dört yıl
    • az tehlikeli-Altı yılda bir yenileyeceksin ve diğer hususlarda yönetmelikta var revize de edeceksin..
    Erkan DÜNDAR
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İş güvenliği uzmanlarına söylüyorum; geriye dönük iş yapmayın! siz ne zaman anlaştı iseniz veya bitirdi iseniz ozamanın raporunu verin.
    Sahteciliğe girer!!
  15. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim öncelikle değerli cevabınız için...

bende amaç, kapsam(işyeri ünvan adres vs.), dayanak, risk yönetmeliği ve 6331, modül check listler, tehlike tanımları(toplam 15 başlık), işle ilgli check listler (117 soru), ve risk değerlendirme tabloları(fotoğraflı). ben bu şekilde düzenliyorum. altına imza atmıyorum her tablonun altına sorumlu olarak bir kişi ve işveren/işveren vekili ismini yazıyordum. söylediğinize göre benimkiler eksik.

tabi söylediğim ekseriyetle 2-3 kişi çalışanlar için geçerli benimkiler. bir ekip kuramıyorum açıkçası. muayeneler koyduracağım muhakkak.

sicil numaram da yeni geldiği için artık yeni koyacağım belge sicil numarasını.

döf koymuyordum herşeyi işverene bıraktığım için. Döf tablosu yapıp eklemem gerekecek tabloya.

geriye dönük olarak sizce tamamlasam mı? yaklaşık 20 analiz yaptım bu şekilde.

Tekrardan çok teşekkür ederim Erkan bey..
  16. Ceren Avcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işverenin risk analizi yapma yetkisi oldugunu bilmiyodum o nasıl bişeydir ne anlar işveren risk analizinden yaw ozaman bizi niye cagırıyolar otursunlar kendileri yapsınlar? o_O
  17. erdoganyılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre, kuru temizleme hizmeti veren işyerleri “çok tehlikeli” sınıfta yer almakta olup bu işyerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü 2013 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihe kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir
    Yukarıda bakanlığın yayınladığı risk değerlendirme rhberinin birinden alıntı var .işveren kendi analizini kanun kapsamına girinceye kadar yapabiliyor .
  18. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Tabi ki kendisi isterse yapar
  19. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar, ben 11 aydır maliyeye kayıtlıyım, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri adı altında vergi levham var. Fatura kesebiliyorum.Bu işlemler için bağkur vs derken aylık 500 tl gibi bir gider ortaya çıkıyor. O nedenle risk analizlerini faturasız yapın.

>Benimde sormak istediğim bir konu var. İsg katipten sözleşme yapsam işveren benim sigortamı ödemek zorunda mı? çünkü SGK ya sorduğumda bağkurla ssk aynı anda olmadığı için bağkurum kapanırmış, bende kapanmasını istemiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kanun yürürlükte zaten
    1.1.2013 tarihi itibariyle işverenler iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aklınıza ne geliyorsa yapmakla yükümlüdür, bunun ötelenmesi ertelenmesi yok, lütfen karıştırmayalım, ayrıca arkadaşlar işverenle sözleşme yaparak bi fiil hizmet etmek için isgkatipi kullanacaksınız, 50 den az çalışanlı işyerlerinde risk analizi için kullanma gibi bir zorunluluk yok, yada ben öyle biliyorum, çünkü hiç böyle bir yaklaşım olmadı müfettişlerden