1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel risk değerlendirme işi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve emre4599 tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri

Ayda 500 lira civarı bir masraf için fatura kesmeyin diyerek insanları sahteciliğe ve vergi kaçakçılığına yönlendiriyorsunuz. Ayda 10-15 civarı risk analizi yapsanız ortalama 3500-6000 Lira arası bir para kazanırsınız ki, hiçbir gideriniz olmadığı için vergileri düştüğünüzde gerisi komple elinize kar kalır. 500 lira gideri çok görüyorsanız lütfen ticaret yapmayın...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---

Ayrıca kaç tane esnaf veya sanayiciyi faturasız hizmet almaya ikna edebileceksiniz merak etmekteyim?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---

Diğer sorunuza gelince SGK ve BağKur birlikte ödenemez, fakat yasada şöyle birşey var. SGKlı iseniz İş yeri açıp çalıştırabilirsiniz. Fakat BağKurlu iseniz, yani işverenseniz SGKlı bir işte çalışamazsınız... Eğer yasa değişmediyse en son hali bu şekildeydi. Muhasebecinize danışırsanız size yardımcı olacaktır bu konuda...
  2. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanırım herşeyiniz çok doğru ve yasal bence kullandığınız işletim sistemi bile yasal değildir :) 11 aydır hiç bir iş yapmadım bağkurumuda farklı nedenlerden dolayı açık tutmak zorundayım. Sizin bu konuda bilginiz var mı ay da kaç tl havadan devlete para ödüyorum, ticareti size soracak değilim. Asıl siz insanları yanlış bilgilendirmeyin. Faturasız risk analizi yapılabiliyorsa maliye buna karışmıyorsa size ne.

Forumu aylardır takip ediyorum ama yazmıyorum sırf gereksiz polemikler yüzünden. Size iyi geceler diliyorum ve yazarsanız bir dahaki mesajınıza cevap vermeyeceğim.

Sormuş olduğum soru hakkında bana bilgi verebilecek biri var mı ?
  3. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cevap verme stiliniz maalesef almış olduğunuz eğitime yakışmamakta.

1- Kullandığım işletim sistemi ve her türlü program yasal...
    2- İş yapmadığınız için devlete ödediğiniz paradan dolayı insanları yanlış yönlendiremezsiniz ve EVET benim bu konuda bilgim var, çünkü bende ticaret ile uğraşan bir esnaf ayrıca İSG danışmanlık hizmetleri veren bir İSG Uzmanıyım...
    3- Faturasız risk analizi yapılmasına Maliye nasıl izin veriyor anlatırsanız bizde yapalım, 1 Lira bile kazansanız devlet hesabını sorar, vergisini ödemek zorundasınız...
    4- Sizin gereksiz polemik dediğiniz insanların kazançlarının vergisini ödememenin yanlış olduğunu söylemekse varsın ben polemik yapayım...
    5- Mesajıma cevap vermeniz için değil meslektaşlarımızın yanlış yönlendirilmemesi için mesaj yazma gereği hissettim...
    Saygılar...
  4. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En son yazdıklarınıza cevap vermeyeceğim herkesin kendi düşüncesi :)

Bir önceki mesajınıza ek olarak birkaç cümle eklemişsiniz sanırım, şimdi görüyorum. SGK derken SSK demek istediniz sanırım. Bu konuda benim araştırdığım kadarıyla (SGK ya gidip bizzat sordum) kısmı süreli sözleşme imzalanması durumunda ek 6 denen bir madde ile kalan günler isteğe bağlı olarak yatırılabiliyor.

Bugün emekli iş müfettişi bir hocama sorduğumda verdiği cevap şu şekildeydi;

^Ben sözleşmemi yapıyorum, ayrıca bağkurumuda tam olarak yatırıyorum yıl sonunda fazla yatırdığım günlerin parasını alıyorum. Dediği aynen bu şekildeydi.
  5. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar rısk analızı ve acıl eylem planını yaptık bıreysel olarak ısg egıtımı katılım belgesı vermek ıcın ılla sıgortalısımı olmak gereklı
  6. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Kısmi süreli sözleşmeler benim söylediğimin dışında kalıyor zaten. Fakat Bağkurlu olarak işveren statüsündeyseniz SSKlı bir işte çalışamıyordunuz yasanın son halinde. En iyi muhasebeciniz yardımcı olacaktır. Bir danışmakta fayda var. Bu işler gerçekten tehlikeli işler. Şu anda yaptıklarınız yıllar sonra ceza olarak karşınıza çıkabilir.