1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel sözleşmede sigorta....

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve cihat ceylan tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. cihat ceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar,diyelim ki 7 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki iş yeriyle bireysel olarak isg katipten sözleşme imzaladık.işverenin 1 gün sigorta yatırması yetiyor mu yoksa bi kotası fana var mı ayda en az şu kadar olacak falan diye ?
  2. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 gün için ne kadar yatmalı bide o sorun var?
  3. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en az bir gün yatırılması gerekir diye biliyorum
  4. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hizmet süresi 8 saate kadar 1 gün yatmalı. Günlük SGK primi ise; max. prim tavanının 1 güne düşen payı kadar yatabilir. (2013 de 221 TL idi). Minimum günlük SGK konusunda da 83 TL diye hatırlıyorum. Sonuçta 2013 rakamlarına göre 83-221 TL / gün prim yatabilir. Bu da işveren ile anlaşmanıza ve Muhasebecisinin bu olayları doğru bilip bilmediğine bağlı. İşin doğrusu anlaştığınız ücret her halükarda günlük 221 TL yi (geçmez ise ne kadar ise) geçeceğinden max prim yatırılması.
  5. birkal talay İSGforum Üyesi

7,5 saati geçtiği zaman 2 . güne döner diye biliyorum.
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yanlış biliyorsun, cumartesi pazarın tatil olduğu iş yerlerinde max çalışma saati günde 9 saattir, burdan yola çıkarsak 5 gün çalışan yerde 9, 6 gün olan yerlerde 7,5 tan sonrası 1 güne takabül eder.. Ama işverenle anlaşmanıza göre 8 saat olacak yere 2 günden 4 saat diye ikna ederseniz 2 günlük sigortada yatırtabilirsiniz :)
  7. birkal talay İSGforum Üyesi

Bireysel anlaşma yapılan bir işyerinin 20 tane 1 er çalışanı olan aynı şehirde şubeleri olsun(her şubenin sgk sicil numarası farklıdır) ,bu firma ile anlaşma yapıldığında 20 gün sigorta mı yatar yoksa ana firma üzerinden 1 gün mi yatar bilgisi olan var mı?(bu firma güvenlik firması ,anlaştığı işletmelere güvenlik elemanı gittiğinde şube açıyor)
  8. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (her şubenin sgk sicil numarası farklıdır) ibaresi sana cvptır dostum, her iş yeri ayrı adres ve sgk nosu içeriyor, dolayısıyla yapılan işte ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
  9. birkal talay İSGforum Üyesi

sözleşme ayrı ayrı yapılacak onda sorun yok,önemli olan bireysel çalışıldığı için sigorta gün sayısı ne olacak,
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her biri için ayda 1 er gün olur ama hepsine gideceksen şuna dikkat etmelisin her biri için ayrı ayrı gün gitmelisin, aynı gün yaparsan tespiti halinde sıkıntı yaşayabilirsin..
  11. birkal talay İSGforum Üyesi

aynı şehirde olduğu için sorun olacağını sanmıyorum,en fazla 3 gün içinde 20 firma gezilebilir,zaten gezilecek alan güvenlik kulübesi
  12. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu konuyu biz de bugün düşündük, sonunda muhasebeciyle bir gün yatmasının yeterli olacağına karar verdik. Örnek olarak bir firmada çalışan şöför de her gün yirmi şubeyi dolaşıyorsa, sadece bir sicilde sigortalı gözüküyor ve tek gün sigorta yatırılıyor, aynı gün için yirmi sicilden yirmi gün sigorta yatmıyor.
  13. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunu normal çalışan bir işçiyle kıyaslamanız yanlış, Biz uzman olarak sgk sicil no su neresiyse orasıyla anlaşıyoruz, dolayısıyla herpsi ayrı olmak zorunda ama örnek verdiğiniz işçinin görevi zaten o, siz 20 ayrı şube için tek olarak çalışamazsınız
  14. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İSG-Katip'ten her sicil numarası için ayrı ayrı sözleşme yapılması gerektiği konusuna katılıyorum. Ancak sigortalı olmak konusuna gelince yukarıda arkadaşın verdiği örnek düşünüldüğünde yirmi şubenin her birinde bir çalışan olduğu var sayıldığında toplam 20x8 dakika = 160 dakika çalışma süresi yeterli olacağından o işverene ait bir sicilde bir gün sigortalı gösterilmek yeterli olacaktır.

Ayrıca 20 şubenin hepsinin İGU olmaya mani bir durum yok. Teorik olarak ISG-Katip'e 217 saat giriş hakkım olduğuna göre 217 farklı sicile bakabilirim. Hatta ISG-Katip'teki 13.1.2014 tarihli duyuruda şubat sonundan itibaren saat bazında giriş yerine dakika bazında giriş yapılabileceği yazılıdır.
  15. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten arkadaşta onu söylemiş her iş yerinin sgk sicili farklı :) o yüzden ayrı ayrı yapılmalıdır diyorum, dk bazında iş olması bizim daha çok işe bakacağımız anlamına geliyor ;) ancak ücret konusunda iş verene kendinizi kabul ettirmeniz gerekcek bundan sonra..
  16. negyildiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44184
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar, konuyu 13 Ocak 2014 Tarihinde İzmir EBSO'da İş Teftiş Kurulu toplantısı sonrası Sosyal müfettişe bizzat kendim sordum. Uygulamayı şu şekilde anlattı aynı patrona ait veya şubeleri olan firmalarda her bir SGK siciline ait İSG-Katip sözleşmeleri yapılacak ve sadece bir firmada Kısmi Süreli Szleşme yapılarak toplam saat 'e uygun gün gösterilerek yapılacak, kısacası her firmaya ayrı ayrı SGK'lı görünmeye gerek yokmuş.
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sayın Yıldız,
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.:)
  18. negyildiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44184
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bence kişisel yorumlardan ziyade uygulaması olan doğru bilgileri paylaşmak, hepimiz için daha faydalı olacaktır.
  19. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylenen şey kulağa çok hoş geliyor özellikle işveren açısından ama birde bardağın diğer tarafından bakın, söylenen gibi 10 şubesi olan bir firma olsun ve hepsinin sgk sicil no su farklı, adamlar sadece risk analizi istiyor ve siz bunu bireysel olarak yapacaksınız, rd ler için vereceğiniz ücret 10 şube için ayrı ayrı mı olur tek bir firma gibi tek rd fiyatımı olur? bunun yanında hepsi için ayrı ayrı rd yapacağımızı varsayalım bireysel olması için sigorta yatırılma şartı var, dolayısıyla burda toplam süre sayısıyla sigorta yapın bakalım ne oluyor? Müfettiş bunu böyle yaparsanız olabilir der çünkü bu tarz işverenlere külfet bindirip başağrısı yapmak istemiyorlar.
  20. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Risk analizine sadece MOBO'yu mu dahil edeceksiniz. Bu adamlar güvenlik olduğuna göre firmada her yere girip çıkıyor olması lazım. Özellikle akşam saatlerinde tüm firmayı dolaşması lazım, soyunup giyindikleri yerler, varsa yemekhanesi, her tarafa bakmanız lazım. Tek mobo deyip geçmeyin, benimde güvenlik firmam var, ana işverene ait kazan dairesinden çatı katına kadar gezdim. Belki zaten sizde öyle yaptınız / yapacaksınız ama ifadenizden ben öyle algıladım. İyi çalışmalar.