1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel uzmanlığın önündeki engeller ve sorular

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 10 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar ben şimdi bir firmada iş güvenliği desteği veriyorum diyelim aylık 1 saat 150 tl ama bu adam beni ya 1 gün sigortalı çalıştırmalı yada serbest meslek makbuzu kesmemi isteyecektir dimi yoksa uzmanlık eğitimi falan veremem heralde isg katipden sözleşmeyi yap ayda 1 saat gel 150 yi al git olmaz sanırım ?
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    işveren çalışanları arasından uzman görevlendirir diyor mevzuatta. bu yüzden firmanın calısanı olmanız için sgk nızı yatırması gerekir. fatura kessenizde egitim veremezsiniz.
  3. 1000 15000 tllere osgb nin kucağına oturtmak denirbuna, bence bir firmanız var ve kdv ,gelir vergisi ödüyorsanız ,devam edin derim.sonuçta devlet bize belge vermiş vergisini alıyor,daha ne istiyor
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Ömer Ağca
    Devlet yaptığı düzenlemelere uymamızı isteyebilir. Bu konuda çok takıntılı olduklarını biliyorum.
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

en garantisi sanırım isg uzmanı olarak firmaya 1 saat destek veriyorsanız 1 gün sigorta yaptırmak diğerleri çok zor durumlar en kolayı bu
  6. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Maden Müh.-İş Güv. Uzmanı
    Başka bir başlık altında da yazdım ama buradan da tekrar edeyim. Ben bizzat serbest iş güvenlik uzmanı olarak serbest meslek makbuzuyla çalışıyorum. Sosyal güvence altinda olmanız (benim durumumda bağkurlu olunuyor) ve belgenizi kesip verginizi ödedikten sonra kimse birşey diyemez. Yukarida da bir arkadaşın dediği gibi insanları OSGB lerin kucağına atmak için söylenen şeylere kulak asmayın. Ben görev yaptığım işyerlerinde serbest meslek makbuzu ile aylık hizmet veriyorum ve eğitimlerini de veriyorum. Buna uygun değildir diyen kimse hodri meydan . Ya sebebini açıklasin ya da beni şikayet etsin. Yapılan herşey kanuna nizama uygundur. Hepimiz sertifikaları aldığımızda kanunen serbest meslek erbabı olmuş oluyoruz. İSG katip uzerinden sözleşmenizi yapıp goreve atandıktan sonra hem İSG Hizmetini hem de bunun bir gereği olan eğitimleri verebilirsiniz. Çünkü devlet iki konuyu dikkate alır:
    1-sosyal güvence altında olamanız( bağkurluyuz sorun yok)
    2-elde ettiğimiz gelirin vergilendirilmesi(serbest meslek makbuzu keserek bunu da sağlamış oluyoruz)

Arada sözleşme var, gelir beyan edilip vergilendiriliyor,sosyal guvence altındayız.

Başka ne gerekir?
  7. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Valla kapı gibi madde var: "mesleki bağımsızlık"
    Vergi kanununda serbest meslek erbabı birebir aynı tanımı içerir: mesleki bağımsızlık" akşama eve geçince tüm kanun maddelerini yazarım. Erkan Bey in dediği gibi: "hodri meydan" işyerinde sgk lı çalışacak diye bir kanun yaptırım tüm yasalara aykırı. Müşavirlere getirdiler direkt sgklı olsunlar diye, adamların umrunda bile değil.
    Ama osgb lere rant sağlayanların sonunu merak ediyorum, bu vebali nasıl üstlerine alıyorlar. Sistemleri çöktü çökecek az kaldı zaten
  8. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Valla arkadaşlar bende serbest meslek makbuzu keserek işimi layıkıyla yapıyorum ve de devlete vergimi ödüyorum yani illa ssk lı olmanıza gerek yok
  9. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ayrıca, OSGB'lere göreceli olarak işveren nezdinde avantaj sağlayan "Fatura" sorununu da gidermiş ve eşit şartlara gelmiş oluyoruz. Fikrimi açıklayan link
  10. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB'lere karşı olduğum sonucu çıkmasın ama, bir anda mantar gibi türediler ve ihtiyacın çok ötesinde bir sayıya ulaştılar. Kendi aralarındaki rekabet bir yana, Bir de bizler gibi serbest çalışanlarla mücadele etmek durumunda kaldılar. OSGB'ler hep olacaktır, olmalıdır da..ama birkaç sene içersinde pekçoğu kapanacak, çünkü sadece devletin işveren sunduğu desteğe bile fit olanlar var... Doğal seleksiyon sonucu sadece işini düzgün yapan güçlü OSGB'ler ayakta kalacak...
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu konudaki açıklamalarınıza katılmakla beraber, 6331 sayılı kanunun 6. maddesi ve IGU'larının görev, yetki ve sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmeliğin 5. maddesi bireysel çalışan IGU'nın işveren tarafından çalışanları arasından görevlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Burada konu IGU'nın işverenin SGK'lı çalışanı olması mı gerektiği, yoksa dışarıdan serbest meslek makbuzu keserek çalışıp çalışamayacağı konusunda düğümlenmektedir.

İSGGM genel müdürünün bu konudaki tavrı açıktır:
    1. Kenan YILDIZ ‏@KenanYildiz_isg 25 Şub
      @kozer0606 Kasım bey is Güv. Uzmanı olarak sözleşme yaptığımızda vergi mükellefi olarak fatura veya serbest meslek makbuzu kesebilirmiyiz?

2. 21:03 - 25 Şub 2014
      @KenanYildiz_isg Münferit sözleşme yapanlar o işyerinin sigortalısı olacaklarından makbuz veya fatura kesimi söz konusu değildir
      [​IMG]Kasım Özer ‏@kozer0606 26 Şub
    Diğer taraftan Kocaeli Vergi Dairesi 2010 yılında yayınladığı özelge ile İş Güvenliği Uzmanlığı'nın serbest meslek faaliyeti sayılması gerektiğini ve hatta işyeri adresi olarak ikametgah adresiniz gözüküyorsa ödemekte olduğunuz kira üzerinden stopaj yatırılması gerektiğini belirtilerek durumu daha da karışık hale getirmiştir.
    http://ozelgeler.blogspot.com.tr/2013/05/is-guvenligi-uzmanlg-faaliyetinin.html

Yeni yönetmelik çıkana kadar, bu konu daha çok konuşulacak, ancak kendi görüşüm bakanlık burada aynı zamanda teftiş eden kuruluş olduğu için bakanlık görüşüne uymak gerektiğidir. Bakanlığın kesebileceği cezalar da neticede bir risktir.
  12. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Kasım Özer, bürokrattır. İşine geldiğinde yetkilerimiz kısıtlı diyor, gelmediğinde osgb diyor. Hiiiiiç merak etmeyin vergi kanunu gayet açık. Bu meslek mutad bir iş koludur. Ve uzmanlık gerektirir adı üstünde
  13. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 13. madde eğitimi verecek kişiler işyerinde görevli İSG Uzmanı veya işyeri hekimi ..... diyor. Serbest çalışan İSG Uzmanı zaten sözleşme ile o işyerinde görevli demektir. Hizmet ve Eğitim verebilirler anlamına geliyor bence.
  14. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Halihazırda vergisini verip yaptığınız sözleşmeleri yok sayamazlar, davalık olur, gayet de çekiniyorlar.

Olay tamamen osgblere ranta dönüşmüş durumda.

Ben dilekçeyle de, bimer aradılığıyla da sordum. Şikayet ettim. Gelen cevaplara göre dava açmayı düşünüyorum gerekirse.

Ancak çok daha makul bir yol var:

Adm akıllı bir organizasyonla sorunların tartışıldığı konferans ve buluşmalarlar dilekçeler hazırlanır, bu hakkımızı isteriz ve bakanla görüşme sağlanır. Ben istanbul kalkıp gelmeye hazırım. Nedir yani?

Eğer uzmanlar ve hekimler serbest çalışma imkanına muallak maddeler kaldırılarak kavuşursa Türkiye de iş güvenliğinin en temel taşı yerine oturmuş olur.

Bir kurum düşünün ki, kısmi süreli çalışamaya engel olmak için (bağımsız çalışmayı sigortalılık altında zorunlu tutacak madde koyamıyorlar) kalkıp yardımcı sağlık personelini zorunlu kılıyorlar. Üstelik bu personel tam zamanlı çalışmada işe yarayacakken ( aynı zaman da sağlık personeliyim) kısmi zamanlı çalışmalarda şart koşulması diğer tüm uygulamalar gibi tamamen osgbleri 6331 i ve getirilerini birer birer hiçleştiriyor. Üstelik kapanmasınlar diye mevzuata aykırı kurulumlara izin veriliyor, yeni taslaklarla kapanma puanı 400 e çıkartılmaya çalışılıyor.

Bakkalların bile odası varken örgütlenmeden ya da bir bakanlık görüşmesi bile ayarlanmadan bu iş muallaklıkla sürül gitmez. Sonuçta işverenler tarafından (daha bilgi edinmemiş kesim) sadece yasal yükümlülük olarak görülecek ve hazır kaşeli raporlar, fotokopi analizlerin adı iş sağlığı ve güvenliği olacak.
  15. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kendi adıma konuşuyorum: ben sigorta primimi yatırıyorum, vergimi ödüyorum, katipten sözleşmemi yapıyorum, firmalara İSG hizmeti ve eğitim veriyorum. Beraber çalıştığım işyeri hekimi arkadaşlarım ve onların da yrd. sağlık personeli arkadaşları var. Yani kadro tamam. OSGB' ye gebe kalmamız için çok uğraşılıyor ama ben bu şekilde devam edeceğim. İş yapış tarzımda hukuki veya mevzuata aykırı bir problem varsa kendimi de bu vesile ile ihbar etmiş olayım. Her türlü yasal zeminde hakkımı ararım ve haklı çıkarım. Bu mudur? Budur!!!!
  16. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Herkezin bildiği üzere serbest çalışanların sıkıntısı eğitimler noktası. Ötesinde zaten kimse serbest çalışamazsınız demiyor. Lakin burda diğer arkadaşları yönlendirmemek adına yaptığınız serbest meslek erbaplığını herhangi birşekilder bakanlık yada herhangi açılmış dva nezdinde aklamadan burda bu şekilde insanları yönlendirmemelisiniz. Kendi yolunuzu seçmişsiniz. Lakin arkadaşlara kendi yolunuzu göstermek ve izahatın dışında birde kesin bir tavırla yaptığınız işten % 100 zarar görmeyeceğinizin garantisini veremezsiniz. Dolayısıyla burdan konuyu takip eden özellikle yeni uzman olmuş arkadaşlara tavsiyem sizin öğütlerinizi bir kenara yazarak diğer alternatifleride değerlendirerek bir akıl terazisinde tartmaları. Benim nacizane vereceğimakıl bireysel çalışacaklarsa ayda kişi sayısına göre kaç saat vereceklerse işverene kendillerini sigorta ettirsinler. Genellikle ufak ölçekli işletmelerde 1-2 gün sigortalı olunuyor ki bu işverenin gözüne gelmiyor zaten. Çok problem eden olursa gün başına düşen prim tutarını kendi alacağınız ücretten kesin gitsin. Böylece ne fatura kesmek zorunda kalırsınız ne bakurlu olmanın dezavantajlarıyla uğraşırsınız hemde bir odaya kayıtlı olma ve aidat ödeme zorunluluüğunuz olmaz. Ortak kanaatim %90 Osgb lerin sömürü ağına takılmamanızdır.
  17. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben zaten yönlendirme niyetinde değilim. Kendi bakış açımı, fikirlerimi ve bunların sonucu olarak bireysel uygulamamı belirttim. Yeni arkadaşlar derken zaten çok büyük bir çoğunluğumuzu kastediyorsunuz, çünkü kanun çok yeni ve henüz herşey muğlak. Taşların yerine oturması yillar alacaktır. Sizin de dediğiniz gibi ortak fikir mümkün olduğunca OSGB lere muhtaç olmamak. Ya da yapılan işe uygun ücretler verilinceye kadar OSGB'lerle rekabete devam etmek. Ama görünen o ki; başta bürokratlar olmak üzere devletin rengi belli. Yapılmasi gereken biraraya gelip bir bütün olarak haklarımızı aramak.
    Ben uzun yıllardır serbest maden mühendisliği hizmeti veriyorum ve İSG Kanunundan önce maden işletmelerinde aynı anlama gelen teknik nezaretçilik yapıyorum. Sistem (Bakanlığın farklı olması haricinde ) tamamen aynı. Biraz da oradan yola çıktım. Sosyal guvence ve belgelendirme anlamında iki uygulama arasında farklılık olması mümkün olamaz.
  18. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSGGM Genel Müdürü Kasım var birde, o derki İSG uzmanı serbest meslek makbuzu kesemez. Yaklaşık 10 gün önce yayınlanan aynı makalesinde İYH makbuz kesebilir diyordu. Bu garip durumu Yeminli mali müşavire sordum, mutlaka makbuz kesmelisiniz diyor. Bakanlığa sordum O iş yerinde çalışan olmalısınız diyor. Maksat OSGB lere alan açmak. Bu işi ancak oluşturulacak bir İSG uzmanları birliği yada odası paklar.
  19. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Valla arkadaşlar ben de Erkan Bey gibi çalıştığım firmalara serbest meslek makbuzu karşılığında hizmet veriyorum. Kendi bağkurumuda kendim ödüyorum aynı zaman da çözüm ortaklığı yaptığım doktor ve sağlık personelimde mevcut. Ayrıca bakanlığın yetkilendirme daire başkanlığı ile de görüştüm yapamazsınız demiyorlar sadece biz OSGB lere yönlendirme yapıyoruz diyorlar. Vergi dairesiylede görüştüm orda da sıkıntı yok çatır çatır vergimide bağkurumuda ödüyorum. Yani yeni başlıcak arkadaşlara sesleniyorum karar sizin?
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSGDER yönetimine gönderilen bir maildir burda paylaşmak istedim,önemli ve manidar buldum.

heybet çağlayan A Sınıfı İSG Uzmanı
    24.04.2014 / 00:24 tarihinde gönderilmiş

sayın dernek üyeleri; Sizlerin gerçekten İSG uzmanlarının artık doktorların tekelindeki OSGB lerde birer köle ve kurbanlık olduğundan haberiniz yok. Sizler gerçekten OSGB lerin 2-2,5 milyara emekli doktor bulup sonrada hem özel hastanelerde çalışıpta 217 saat işyeri hekimliği yaptığından ve cüzi bir ücretle kurbanlık isg uzmanı çalıştırdığınızdan haberiniz yok. yazıklar olsun. Bakın ben giresunda yaşıyorum 3 tane osgb var tüm giresunun işini yapıyorlar. üçünüde doktorlar yapıyor ve çoğu özel hastanelerde çalışıyorlar. 3 tanesinde sadece 2B 1A ve ^c Çalışıyor. Yüzlerce İSG Uzmanı boşta geziyor.Kesinlikle İş Güvenliği ile İş sağlığı bir birinden ayrılmalı, isg uzmanı iş güvenliği işlerini yapabilmeli. yoksa kesinlikle doktorlara kurbanlık koyun olmaktan öte bir işl değil iş güvenliği uzmanı. lütfen yeni yönetmenlikte bu konunun mutlaka düzenlenmesi için çalışın ve bizde csizleri destekleyelim. yoksa yaptığınız ve yapacağınız hiçbir çalışmanın bir anlamı yok. saygılarımla.