1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel uzmanlığın önündeki engeller ve sorular

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 10 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    igu-ith.gif

@Erkan Dündar beni destekliyorsan bir yazı yaz manşetten verelim ayarı :) Yeni yönetmelik yayınlandığında bu işe el atmalılar bence... Ciddi bir külfet bu iş yeri hekimleri ;)
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bunu sitede biryere koyalım Talha bey,birazda misyon vizyon yapalım..para kazanamıyok bari şeklimiz olsun..:)
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben manşeti hazırladım sen de şöyle gerekçeli kaypak bir yazı döktür. Manşetten duyururuz bu durumu. Yayılması uzun sürmez ;) Yarın 5 tane kurul toplantısı var gün boyu giremem siteye hadi hayırlı geceler...
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Her Şey Gün gibi Ortada

Herşey ortada kısa dönem içinde MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI istanbul şubesinde panel düzenledi, Doktorların takıldığı dernek çok önemli bir bildiri yayınlamıştı osgb ve işyeri hekimlerini yerden yere vuran ve geçmiş dönemde paneller yapıldı yakında OSGB ler ile toplantı yapacak bakanlık.

O toplantıda emin olun OSGB ler işverenler paramızı vermiyolar ve uzmanlar bu işden anlamıyolar diye nara atacaklar kimler işverenlik mi yoksa işden güçten anlamayan ve işyeri hekimliği yapmayan yapmayan hekimler.Sadece hekimler mi bir yere kıytırıktan teyyare osgb açıp yolunu dahi bilmeyen mühendis olarak uzmanlık yapan uyanık parakeş mühendis dinazorlarda aynı durumdan nara atacaklar.

Mesela OSGB Toplantısında Devlet erkân'ımızaOSGB ler emin olun şu soru ve şikayetleri iletmicekler;

Madde::1:Devlet büyüklerimiz OSGB olarak Uzmanları 1000 tl ye çalıştırıyoruz ama çalışmak istemiyolar hem bişeyde bilmiyolar,bize sıkıntı veriyolar,bu osgb lerde uzman çalıştırmasak olmaz mı?

Madde:.2:Devlet Büyüklerimiz sayın bakanlığımız,Risk değerlendirmelerini,Acil durumları,Eğitimleri ve denetimleri biz veriyoruz,biz ki sağlık raporu vermekten ellerimiz kırılıyo bu uzmanlar bişeye yaramıyor,bu uzmanları OSGB lerden uzaklaştırsak mı?

Madde::3:Sayın Bakanlığımız A sınıfları ve B sınıfları baya çoklaştı fiyatlarıda düşürdük otomatikman Allah sizden razı olsun.Teşekkürler.

Madde::4:Sayın Bakanlığımız biz bu arkadaşların sigortalarını maaş üzerinden yatırmıyoruz ve diğer özlük haklarını vermiyoruz biz,nasıl olsa işverenlerde aynı şeyi yapmıyorlar umarım sıkıntı olmaz sizler için.

Madde::5:Sayın bakanlıkta osgb lerden yetkili abilerimiz ablalarımız,Biz uzmanları denetlemeye oraya buraya otoboslan,munibislen ve kendi araçlarınlan gidin diyok,ellerinde bilgisayar,projektör ve dosyalarla oraya buraya gönderiyoruz acaba elle kaldırma yönetmeliğine uygun mu çalışıyoz.yoksa bir sıkıntı bu uzmanları firmalara denetlemelere yürüme mi yollasak…

Madde::6:Sayın bakanlığımız,bu uzmanlar varya çok fena onlara veriyoruz 50-60 dene firma bazılarına 20 dene veriyoruz hatta bazıları osgbyi kuruyo ızdırıbanı çekiyo 2000 tl de para veriyoz ama o kadar firmaya adam gibi hizmet vermiyolar..yani bir günde 3-4 dene firmayı denetleyip kurul yapıp eğitim verip gelemiyolar zaman yetmiyo yaw diyolar..Bu uzmanlardan bişe olmaz sayın bakanlığımız bunları OSGB nin kapısından sokmasak olmaz mı?

Madde::7:Sayın bakanlığımız sizlerden istirhamımız bu bireysel uzman ve hekimleri ortadan kaldırmaktır.Neden mi Nedeni açık türkiyede 1000 dene osgb varsa 1000 kişi para kazansın,neden 10.000 binlerce kişi para kazansın ki.Biz türkiyedeki bütün işletmelere 1-2 tane C uzman ile hizmet verebiliyor ki..sıkıntı yok yane..

Madde::8:Sayın bakanlığımız ve büyüklerimiz,İş Sağlığı ve güvenliği hizmetleri işletmelere 1-2 saat ayrılacak süreden ibaret değildir ama Allah sizden razı olsun kişi süreleri baya aşağı çektiniz işimizi kolaylaştırdınız.saolun var olun.

Madde::9:Sayın bakanlığımız İşyeri hekimleri olarak bizleri zengin ettiniz Allah sizden razı olsun,iki sağlık raporu ile bu işi götürür olduk.Hatta sağlık raporlarını ve muayenelerini işe yaramaz (sanılan) diğer sağlık personeline bile yaptırıyoruz.sıkıntı yok.var olun.

Madde::10:Sayın bakanlığımız OSGB sahipleri olarak bizleri buraya topladınız,en büyük şikayetimiz hizmet vermediğimiz halde istediğimiz faturaların karşılığını işverenler bize niye vermiyolar bişe deyin onlara daaaa…yane.

Vel hasılı kelam,

Bizler Bu işi çok iyi bildiğimizi iddea etmiyoruz.Lakin bana 50 adet firma vererek iki firmanın fatura bedeli ile tüm maaş ve sigortamı karşılamalarına rağmen üzerimden ciddi rant sağlayan OSGB ler ile çalışmak zorunda olmadığımızı ve de sağlıklı bir şekilde firmalara hizmet veremediğimizi bilmenizi istiyoruz.Bizler firmalara olan aidiyet duygumuzun OSGB ler kanallarıyla yok edilmekte ve parasına göre muamele edilmeye zorlanmaktayız.

Sonuç olarak Bizlerin tavsiyesi, Uzman ve hekimlerin profesyonelce hizmet vermek için OSGB şartları içinde çalıştırılmaya zorlanmasının bırakılması ve bireysel rekabetin asıl kalitenin ortaya çıkmasına vesile olacağına inanmaktayız.
    Ve 50 kişi altınada olan tüm tehlike sınıfı içindeki işyerlerine lütfen bir işe yaramayan Doktor PATRON ların yasal yükümlülüklerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Yukarda yazılanlar bir hezayan değil gerçekliktir.Mühendisi bu ülke sığdıramadı bir yerine,işveren sevmedi hiç bir zaman,işçi çalışan hor ve hakir gördü bazı durumlarda,bizleri sertifika manyağı ederek yıllarca üzerlerimizden para kazandınız bakanlık olarak.Bizler Bu ülkeye değer katmak istiyoruz.ve İdeallerimiz var.

Not:Eğitim kurumları bıraksınlar bu işleri.Bu ülkede insanlar Himmeti milleti olan kişileri hiç bir zaman sevmemişlerdir.Çünkü inanç onlar için sadece bir lüks.

Saygılarımızla,

Talha bey yazı yukarda..Siz Düzenlersiniz..bir çok şey daha yazılabilir ama siteyide kapatırlar diye korktum yazmadım.. @Talha Taflıoğlu
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Başlık "İş güvenliği uzmanlarının manifestosu"
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir uzman arkadaşla Bireysel çalışmaya karar verdik.
    1. Kafam allak pullak.
    2. Katipten sözleşme yapıp sigorta yaptırmadan faturamı kessem,
    3. yoksa sigorta yaptırıp faturamı kesmesem.
    4. danışmanlık firması mı kursam
    5. serbest meslek makbuzu mu kessem.
    6. bu arada aile hekimi dr arkadaşım için sigortaya gerek varmı. devlette çalışığı için.
    7. sadece eğitim verileceği zaman mı sigorta yaptırsam.
    8. işverenler sigorta yapmaya olumlu bakarlarmı
    9.bu işi yapan arkadaşlar çalışma sistemlerini yazabilirler mi.
    10. Teşekkürler.
    Fikri olan ....
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhabalar,

Uluslar arası iş güvenliği fuarında E-katip sistemi kuran yetkili kişiyle görüştüm. Bireysel çalışmalar ile fatura konusunda bakanlıktan yetkili kişilerle konuştum. Sonuç olarak;
    Bireysel çalışan arkadaşlar,kesinlikle SGK sını işveren tarafından yatırmanız gerekmektedir. E katip sistemi 2 3 ay içerisinde SGK ya verilecek ve böylece işyerlerine denetim olup sigortasız adam çalıştırdıkları için işlem uygulayacaklar. Ayrıca sizden de SGK hesap soracaktır.

Danışmanlık faturası kesenler, Şimdi kesinlikle bakanlık böyle bir faturaya onay vermemekte ve verilen hizmeti tanımamaktadır. E-katip sitemi üzerinden atandığınızda şahıs isminiz çıkıyor, OSGB den atandığınızda OSGB adı çıktığı için(kendi isminizin yanında) yapılan işlem firma bazında olduğundan siz OSGB üzerinden fatura kesebiliyorsunuz. Kanunda bu şekilde hizmet verilmesi ve eğitimlerde dahil OSGB den alınması yada bünyesinde çalışan İSG uzmanının vermesi gibi bağlayıcı hukumler bulunkatadır(yani danışman olarak verilen hizmette eğitim veremiyorsunuz). Danışmanlık olarak kesilen bireysel faturalarda, siz ne kadar ben kendi SGK mi yatırıyorum desenizde E-katip bunu bireysel çalışma olarak göreceğinden sorun teşkil etmektedir.

Kurduğunuz şirket açılımı ile verdiğiniz hizmet uyuşmadığı için danışmanlık faturası kesilmeside saçma oluyor. Eğer firmaların bünyesinde uzman olarak çalışırsanız sadece OSGB adı altında faturalandırmanız gerekmektedir. Sadece bu şirket unvanındakiler(OSGB) fatura kesebilmektedir.

Risk analizi, acil durumlar ve diğer hizmetler için(Eğitim hariç) Danışmanlık olarak fatura kesebilirsiniz.
    Ayrıca E-katip sisteminden atanmış fakat onaylanmamış ama hizmet verdiğiniz yerlere OSGB ler fatura keserken açıklamaya Danışmanlık yazmalıdır. Ne zaman katipten yapılan sözleşme onaylanır o zaman onaylandığı aydan sonra ki aylarda faturaya OSGB ler İSG hizmet bedeli olarak kesmek zorundadır, atanan uzmanlar karşılıklı onaylandıktan sonra danışmanlık olarak kesilen fatura ise OSGB lerde sorun yaratmaktadır.

Nace kodlarında yaşanan uyuşmazlıklarda ise ankaradaki SGK hizmet sunumunu aramanız gerekliymiş. CSGB ile yapılan hiç bir işlem yok tüm işi ve düzeltmeleri SGK yapıyor.

Bu sistem hakkında sorularınızıda: Ferdi KARAKAYA e-posta: fkaraya@csgb.gov.tr

Saygılarımla,
  8. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Kardeşim hayırlı olsun,yolunuz açık olsun inş.Ben bireysel olarak çalışıyrm,2 hekim arkadaşla.11 yere bakıyorum ve çalıştığım yerlerin hepsinde part time sigortalı görünüyorum.Siteyi biraz karıştırırsan,bu işi sigortalı olmadan serbest meslek makbuzu keserek yapanlarda var.Benim sana önerim sigortalı olarak çalış,sağlam kazığa bağlamış olursun.Hekimler içinde aynısı geçerli.Zira benimle çalışanlar,sigortalı görünerek çalışmakta...Kazasız,bol kazançlı günleriniz olsun..
  9. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Osgb ler istediği kadar lobi yapsınlar. Bireysel çalışmayı hiçbir şekilde yasal zorunlulukla engelleyemezler. Ben eğitimleri de vermeye başladım sözleşme de yaptım noter kanalıyla sözleşme örneklerini gönderdim, onayını istedim. "Noter kanalıyla onayına gerek yok sözleşmeler sadece isg katip üzerinden yapılsa yeter" diyorlar ama şekli hakkında resmi cevap veremiyorlar. aradım söyledim. Zaten amacım birisinin resmi olarak yapamazsın demesi, keşke deseler ceza yazsalar. Vergi dairesinden kapı gibi şahıs şirketim var, vergimi ödüyorum. Uzmanlık isteyen bir işi serbest olarak işverene bağlı olmadan yapıyorum kime ne? Osgbler de kasım özer de buradan yapamazsınız diyenler de gelsin ceza yazsınlar iş mahkemeye bir gitse yargıtayın serbest mali müşavirlere ait kararı birebir emsaldir, kanun onları sgk ya zorunlu kıldığı halde haklarını koruyorlar.

Bütün bu karmaşanın tek nedeni var o da ranttır. osgbler uzmana paspas gözüyle bakıyorlar. 6 aya Sektör tıkanıp orta ve küçük ölçekler de paylaşılınca göreceğim ben osgb lerin işten çıkarmalarını.
  10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Bireysel çalışma ile ilgili açılan konular mevcut fakat kimi eski kiminin içeriği farklı. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar var, çalışan arkadaşlar da var. Birbirimize destek olup OSGB siz bu işi nasıl yaparız ve Bireysel çalışmanın önünü nasıl açabiliriz ya da önündeki engelleri nasıl aşabiliriz.

1. Bu işi Danışmanlık Firması adı altında ve Serbest Meslek Makbuzu kullanarak yapanlar var. Katipten sözleşmeleri yapıp İSG ile ilgili hizmeti verip sigortaya gerek yok, ben kazandığım paranın vergisini ödüyorum, faturamı kesiyorum diyorlar. Cezai durum olursa dava açmayı düşünenler bile var.

2. Firmasız çalışıp hizmet verdiği yerde gereği kadar ssk sı yatan fatura kesmeyen arkadaşlarda var.

3. Firma kurmadan, sigorta yaptırmadan hizmeti verip başka bir danışmanlık firmasından fatura kesenler de var. Sonuçta işveren gider olarak göstereceği faturaya bakıyor.

4. Birde sadece eğitim verileceği zaman ssk yaptıranlar var.

5. Katibi Sgk ile bağlantılı hale getireceklermiş. fuarda böyle bir konuşma geçmiş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

6. Herkesin ayrı firma kurmasına da gerek yok. Örneğin ben İst. And. yakasındayım. Kuracağım Danışmanlık firması diğer uzman arkadaşlarla fatura kesme konusunda ortak da kullanılabilinir. benim kuracağım firma adına ve kendi ismine kartvizit bastırıp hem firma adını kullanır, firmayı da kullanır masrafı verilir faturada keser. hizmet de verir. böyle bir oluşum mu yapsak. Tabii bunun artıları eksileri nelerdir konuşmak lazım.

Olması gereken anladığım kadarıyla ;

Kısmi zamanlı iş sözleşmesi, Katipten sözleşme, Çalışan sayısının gerektirdiği süre kadar uzman, dr ve hemşire için aldığı ücret üzerinden aylık ssk. Böyle olursa sıkıntı olmaz. Ama bu zor iş. İşverenler pek yanaşmaz. Hele birde ucuzcu sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ler varken.

İşverenler karşısında bir firma görmek isterler, Bununla birlikte yapılan ödemeler için fatura talebinde bulunabilirler.

Fatura kesip sigorta yaptırmadan hizmet verilse bu sefer işverenin sigortasız çalışan istihdam etmesinden sebep cezai durum oluşabilir. Bu bizi pek bağlamaz ama etik olmaz.

Bir OSGB ile fatura için anlaşsak bu seferde OSGB çalışanı olmamız gerekeceğinden sağlık OSGB de sigortalı olmamız gerekecek.

Hemen hemen çoğu uzmanın kendi çapında elinde işleri mevcut. Bunları OSGB ye komisyon karşılığı verilse sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerle iş yapılmaz.

Benim aile hekimi olan arkadaşlarım mevcut. Elimde hazır bekleyen işlerde var. Bir şahış firması kurup, (XXXX İSG Danışmanlık Hizmetleri ) Kartvizit, Broşür bastırıp piyasaya girmeyi düşünüyorum. Sigorta konusunda bilgilendirme yaparım, yapmazlarsa da ısrar etmem diye düşünüyorum.

Evet değerli uzman ve hekim arkadaşlar düşüncelerim bunlar. OSGB siz bu işi nasıl yaparız. Bireysel çalışmanın önünü nasıl açarız. Bireysel çalışanlar varsa çalışma şekillerini, yaptığı işlemleri vs ; çalışmayı düşünenler varsa da fikirlerini yazabilirler mi ?

Teşekkürler.