1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel uzmanlık hk

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve engin demir tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Bireysel uzman olarak çalışan arkadaş var mı?
  2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ben tam zamanlı olarak bir firmada çalışıyorum ama uzman olarak 10 saat gözüküyorum geri kalan zamanlarım için 1 saat bir firmaya sattım sonra bikaç tanıdık firmada bakmamı istedi ama kabul etmedim osgblere yönlendirdim bu işler ayda 1 saat veya 2-3 saat gitmekle olmuyor ne olursa olsun çalışan sayısı 10 olsun isterse gözünün önünde olmadığı sürece bence sıkıntılı tam zamanlı çalışırken bile eksikler oluyor ayda 1-2 saatle sıkıntılı bence sadece bireysel olarak 10 firma bağlayacaksan ve sadece bu 10 firmaya yoğunlaşacaksan mantıklı yoksa sıkıntılı.
  3. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben bireysel çalışıyorum. Isggm'nin konferansta verdiği bilgiye göre IGU sözleşmelerinin %20'si bireyseldir.
  4. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    tespitiniz çok doğru katılıyorum. fakat bildiğim kadarıyla fiyatlar çok düşük 10 tane firma uzmanı kurtarmaz
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Uzman.jpg
    Bireysele tam gaz destek Uzman.jpg
  6. yaşarsalur İSGforum Üyesi

haklısın 20 firma olsun ama layıkıyla olsun herşey 2000-4000 arası kazan ama kafan rahat olsun osgb resmen senin sırtından para kazanıyor birde işveren suratı çekiyosun ne gerek var hem saat olarak az çalış hem layıkıyla yap hemde osgblerin verdiği paralardan daha fazla kazan ve en önemlisi taşeron işçi gibi uzman olarak osgbye hizmet etme onlar uzmana muhtaç biz onlara değil.
  7. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    iş vereni bireysel uzmana yönlendirmek için sağlam fizibilete çalışmaları yapıp,güzel doneler elde ederek ikna etmek gerekir.
  8. ayşe çebi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35986
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    vergi vs nasıl yaoıyorsunuz??bir vergi numarası mı almak gerek???
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @T.Ulus edindiğin tecrübeleri bizlerle paylaşır mısın? İşvereni bireysele ikna etme hususunda tüm üyelere fayda sağlayacaktır.
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bence işverenin bireyselle çalışmakta ki en büyük avantajı bireyselin daha çok vakti olmasıdır. OSGB'de çalışan IGU müşteriden müşteriye koşarken bireysel çalışan iyi bir IGU 3-5 gün çalışma ile OSGB'de çalışanla aynı parayı kazanacağından kalan zamanının bir kısmını işveren için araştırma yaparak geçirebilir. Bu araştırmalar sonucunda işverene çözüm önerilerinde bulunabilir ve bu işverenin güvenini kazanabilir. Kalan zamanını da kişisel gelişimine ayırabilir, kendini daha çabuk geliştirebilir.
    Muhakkak ki bilgi birikimi yüksek olan OSGB'ler de var, ama piyasadan gördüğüm bunların azınlıkta olduğudur.
    İşverenin ikinci avantajı bireyselin kendi elemanı olmasıdır, bu da işverenle iletişimde büyük kolaylık sağlar. OSGB'den gelen eleman harici firmanın elemanıdır, problemi çözemezse bana ne diyebilir, halbuki bireysel problemi çözene kadar işverene dil döker.
    Bazı işverenler biz sorumluluğu üstlenecek kurumsal firma ile çalışmak isteriz diyebilirler, ama bu firmaların ne kadar sorumluluk üstlendiğini de zaman gösterecek. Muhtemelen OSGB'lerin bir kısmı zamanla elenecek.
    Elbetteki sorumluluk sahibi profesyonel çalışan OSGB'ler sözümün dışında.
  11. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Süpersin Orkun Dalyan. Harika olmuş poster gibi maşallah,eline sağlık:))
  12. hassed İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel çalışmalarda belirli bir saat ücretiniz var mı
  13. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bireyselin en büyük dezavantajı fatura kesememesi. Bizim işverenler, muhasebeciler arkasında firma görmek istiyorlar, fatura görmek istiyorlar. Günlük sigorta yapma meselesini bırakın işverenler çoğu muhasebeci yeni yeni öğreniyor. Yani açıkçası işini iyi bilen muhasebecilerle çalışan işyerlerinde hiçbir sıkıntı olmuyor. Çünkü işverene durumu anlatıyorsun muhasebecisine telefon açıyor böyle bişey oluyor mu diye adam tek günlük sigortayla uğraşmak istemiyor, kafasını karıştırmak istemiyor işi yokuşa sürüyor. Ayrıca çoğu muhasebecinin osgb lerle anlaşması var bağladıkları işlerden komisyon alıyorlar ve işi yokuşa sürme nedenlerin biride bu oluyor. Yani bu fatura olayında tam ikna edebildikten sonra işverenin bireyselle anlaşma yapmamasında hiçbir mani olduğunu düşünmüyorum.
  14. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Muhasebecilerin uğraşmak istememelerinin sebebi eksik gün bildirim formu EK-10. 10 kişiden az işçi çalıştıran işyerlerinde her ay 30 günden az çalışmış olanlar, işyeri hekimlerinden alınmış istirahat raporu olanlar, ücretsiz izinli olanlar, disiplin cezası uygulaması olanlar, kısmi süreli çalışanlar SGK'ya işveren tarafından bu form ile bildirilmek zorundadır.
    Ancak genelde muhasebecilerin de bilmedikleri husus şudur. Kısmi süreli sözleşme ile bireysel çalışan İGU ve İH'nin işe başladıkları ilk ay için verilecek EK-10 bildirisine ÇSGB'nin sözleşmesinin eklenmesi durumunda takip eden diğer aylarda EK-10 bildirisi vermeye gerek kalmamaktadır.
    Muhasebeciye bunu söylediğiniz zaman angarya gibi gördükleri EK-10 mevzu bir defaya mahsus yapılacağı için problem ortadan kalkmış oluyor.
  15. yaşarsalur İSGforum Üyesi

kesinlikle katılıyorum benim bir firmam var özellikle onlar beni buldu olayı durumu anlattım tamam dediler ee sonra para isteyince sen bize fatura kesmeyecekmisin e anlattım ya abi diyosun dur muhasebeciyi arayalım muhasebeciden cevap ooo çok uzun işler ödeme 1 ay gecikir demiş sonra bekle bekle uzun iş haliyle :) parayı almak için bekle astı astarı milyar değil 500 tl birde 3 aylık para bu canım çıktı olana kadar her ay 1 gün sigorta yapması lazım yapmıyor sözleşmede var elimde 1 yıllık bakalım ne olacak muhtemelen bırakıcam ağrısız başım parası onların olsun aman benim başımı ağrıtmasınlarda zor işler bence bireysel işverenler anlamıyor adam fatura derdinde ve ucuz olsun derdinde hizmet kalitesi falan hikaye prosedür tamamlansın onun başka derdi yok adam uzman bulundurduğunda iş kazası olduğunda ona birşey olmayacak zannediyor sanki mapusuda benden satınalmış gibi davranıyor :) uzun hikaye bu iş türkiyede uzun hikaye kanun yetersiz süreler saçma en basitinden kişiye göre ve tehlike sınıfına göre hizmet dakikası belirliyosun ee çok tehlikeli yerlere 16 saat eğitim koyuyosun 1 yılda otomatikman adamın ayda 1 saat uzman bulundurması gerekiyorsa 12 saat uzman parası alıyosun yıllık ama 28 saat hizmet veriyosun eğitimle birlikte 16 saat senin hayır için yaptığın kısım uzmanmıyız yardımsever vatandaş mı anlamadım .....
  16. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bence bu günlük sigorta olayının yaygınlaşması lazım dışarıdan adam alınıyor adamın sigortası yok bişeyi yok. Girdiği andan sigorta yapılabilir ayrıca bireysel uzmanların nasıl çalışacağına dair net bir yönetmelik olması gerekiyor forumlardan değil yönetmeliklerden biz bu işi öğrenmeliyiz benim kanaatim. Herkes çünkü bir yerinden çekip burası şöyle doğru şurası şöyle doğru diyor. Yönetmelikler net ama açıklayıcı değil.
  17. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bireysel uzman çok basit aslında yevmiyeci çalışan operatörleri bilirmisin bilmem adamın geleceği gün bellidir ve sigorta işlemleri ona göre yapılır ve sonra çalışır ister 1 gün ister 10 gün iş bitiminden hemen sonra hesabı kesilir günlük kaç tl anlaşmışsa uzmanda bu şekildedir aynı bir farkı yok yani ama işveren bu olayı paket halinde istiyor yani uzman ,hekim, diğer sağlık personeli bunuda anlamış değilim diğer sağlık personeli nedir ya hekimin sürekli bulunamayacağı fakat hekim yokken ufak tefek işleri halledecek personeldir benim gözümde büyük şirketlerde uygundur ama bunların süreleri var hekimin yanında kukla gibi geziyolar görevi hekimin kaşesini basmak sonra hekim aylık 10 bin alsın :) hekim riski şu kaşe basarken ya diğer sağlık personeline birşey olursa mazallah mapus gözükür :)))
  18. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ekli ISMMMO yazısında kısmi süreli çalışma için eksik gün bildirimi açıklanmıştır.
    İlgilenenler için Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliği:
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...mlSearch=Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

Ekli Dosyalar:

19. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    demek istediğim bu değildi. İş güvenliği bireysel çalışanlar için diyerek başlayacak çünkü işverene sunabileceğimiz açık bir madde yok. Bundan dolayı sıkıntıya düşüyoruz.
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Evet, İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'e çalışanları arasından bölümüne açıklayıcı madde koysalar iyi olur.