1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireyseller için kurulmuş osgb

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda aklımdaki osgb' yi açıyorum. Buradanda sizleri bilgilendirmek isterim. Öncelikle şuan bireysel olarak çalışmaktayım ve bireyselde yaşadığım sıkıntılarla böyle bir işe girişmek istedim. Kuracağım OSGB şöyle olacak, ben sorumlu müdürlük yapacağım ve bünyemde benle çalışmak isteyen bireysel iş güvenliği uzmanlar, hekimler bulunacak. Kendi hallerinde çalışacaklar ama sorumlu müdür olduğum için ay sonlarında firmalarındaki belgelerde eksik, gedik olup olmadığını kontrol edeceğim. Benim kazancım anlaştığınız firmadan giderler düştükten sonra -+%30 OSGB ye verecek sene sonunda gelir vergisi çıktığı için %20 gelir vergisi(tabi gider gösterlirse bu oran düşer) bu şekilde çalışacak buradan duyurmak istedim.Düşüncelerinizi merak ediyorum.
  2. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Güzel fikir, desteklerim
  3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Teşekkürler Okan Bey
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Aklın yolu bir ;) Bu muhabbeti 3-4 aydır düşünüyoruz ama Bolu'da işyeri hekimi sıkıntısı olduğu için ilerleme kaydedemedik.

Benim düşüncem bunu sadece Bolu ile sınırlı tutmamak idi. Tüm Türkiye'de tek bir osgb ile bu mantığın hakim olması idi ancak temeli atamadık... Epey büyük bir OSGB zinciri yapılanmasına gidebilirdik... Piyasadaki firmaların uzman ve hekimleri köle gibi kullanmasının önüne de bu vesile ile geçerdik. Çünkü çalışma mantığını duyan herkes bizimle çalışmak isteyecekti.

Tek derdim güvenebileceğim kişilerle yola çıkmak. Yarı yolda bırakılmamak... Bunun acısını çektiğimiz için yoğurdu üflüyoruz şuan...

Tabi nasip kısmet halen daha fikrimiz bu yönde mevcut...

@Erdem Baskın
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yoğurt bitti Talha bey
    üfleyecek bir şey kaldı mı
  6. ismail şeker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçekten guzel bi fikir. Bu sekilde osgb bağımlılığı da kalmaz hem uzman hem hekim hemde osgb yi acan kazanir
  7. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben tam zamanlı olarak çalışıyorum ama meslektaşlarımın haklarının yenmemesi için bu tür OSGB'lerin çoğalmasını temenni ediyorum. Fatura/gider makbuzu kesme konusunda sıkıntı olduğundan faturasız çalışmak istemeyen firmalarla da bu şekilde çalışılabilir. Bunun gibi işlemler için aynı ilde bulunulması zorunluluğu da olmamalı. Sanal ortamdan bir grup çalışması yapılabilir. @Talha Taflıoğlu'nun görüşlerine aynen katılıyorum. Talha Bey gibi programlama bilgisi de olan arkadaşlar bu işin öncülüğünü yapabilir. Hatta geliştirilen bu tür programların pazarlanması bile yapılabilir. Birlik olduktan sonra her şey mümkün. Ancak ülkemizde her konuda olduğu bu konuda da birlik olmak çok zor. Karşılıklı güven eksikliği ve kısa yoldan köşeyi dönme hayalleri bu tür projelerin hayata geçmesini engelliyor.
  8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    fikriniz çok güzel talha bey çalışacak uzman bulunur doktorda ama firmabulunabilirmibilmem çünküküçük yerlerde hatır işi denip tanıdıktan vazgeçilemiyor işkonusunda :S
  9. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Bireysel çalışma ile ilgili açılan konular mevcut fakat kimi eski kiminin içeriği farklı. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar var, çalışan arkadaşlar da var. Birbirimize destek olup OSGB siz bu işi nasıl yaparız ve Bireysel çalışmanın önünü nasıl açabiliriz ya da önündeki engelleri nasıl aşabiliriz.

1. Bu işi Danışmanlık Firması adı altında ve Serbest Meslek Makbuzu kullanarak yapanlar var. Katipten sözleşmeleri yapıp İSG ile ilgili hizmeti verip sigortaya gerek yok, ben kazandığım paranın vergisini ödüyorum, faturamı kesiyorum diyorlar. Cezai durum olursa dava açmayı düşünenler bile var.

2. Firmasız çalışıp hizmet verdiği yerde gereği kadar ssk sı yatan fatura kesmeyen arkadaşlarda var.

3. Firma kurmadan, sigorta yaptırmadan hizmeti verip başka bir danışmanlık firmasından fatura kesenler de var. Sonuçta işveren gider olarak göstereceği faturaya bakıyor.

4. Birde sadece eğitim verileceği zaman ssk yaptıranlar var.

5. Katibi Sgk ile bağlantılı hale getireceklermiş. fuarda böyle bir konuşma geçmiş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

6. Herkesin ayrı firma kurmasına da gerek yok. Örneğin ben İst. And. yakasındayım. Kuracağım Danışmanlık firması diğer uzman arkadaşlarla fatura kesme konusunda ortak da kullanılabilinir. benim kuracağım firma adına ve kendi ismine kartvizit bastırıp hem firma adını kullanır, firmayı da kullanır masrafı verilir faturada keser. hizmet de verir. böyle bir oluşum mu yapsak. Tabii bunun artıları eksileri nelerdir konuşmak lazım.

Olması gereken anladığım kadarıyla ;

Kısmi zamanlı iş sözleşmesi, Katipten sözleşme, Çalışan sayısının gerektirdiği süre kadar uzman, dr ve hemşire için aldığı ücret üzerinden aylık ssk. Böyle olursa sıkıntı olmaz. Ama bu zor iş. İşverenler pek yanaşmaz. Hele birde ucuzcu OSGB ler varken.

İşverenler karşısında bir firma görmek isterler, Bununla birlikte yapılan ödemeler için fatura talebinde bulunabilirler.

Fatura kesip sigorta yaptırmadan hizmet verilse bu sefer işverenin sigortasız çalışan istihdam etmesinden sebep cezai durum oluşabilir. Bu bizi pek bağlamaz ama etik olmaz.

Bir OSGB ile fatura için anlaşsak bu seferde OSGB çalışanı olmamız gerekeceğinden sağlık OSGB de sigortalı olmamız gerekecek.

Hemen hemen çoğu uzmanın kendi çapında elinde işleri mevcut. Bunları OSGB ye komisyon karşılığı verilse sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerle iş yapılmaz.

Benim aile hekimi olan arkadaşlarım mevcut. Elimde hazır bekleyen işlerde var. Bir şahış firması kurup, (XXXX İSG Danışmanlık Hizmetleri ) Kartvizit, Broşür bastırıp piyasaya girmeyi düşünüyorum. Sigorta konusunda bilgilendirme yaparım, yapmazlarsa da ısrar etmem diye düşünüyorum.

Evet değerli uzman ve hekim arkadaşlar düşüncelerim bunlar. OSGB siz bu işi nasıl yaparız. Bireysel çalışmanın önünü nasıl açarız. Bireysel çalışanlar varsa çalışma şekillerini, yaptığı işlemleri vs ; çalışmayı düşünenler varsa da fikirlerini yazabilirler mi ?

Teşekkürler.
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    En kestirme ve mantıklı olanı.