1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Birileri osgb lere dur! desin artık

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bugün inanılmaz sinirliyim osgb lere .eğer biraz sert konuşursam da kusuruma bakmayın osgb ler arası rekabet yemin ediyorum bu işin suyunu çıkarttı bir osgb işveren e diyorki ben uzman-hekim-ölçümler-risk analizi-acil eylem planı-eğitim sertifikaları artı birde yıl boyunca ecza dolabını dolu tutma hepsine birden 200 kişilik tehlikeli grupta yer alan bir işletmeye 1500 lira teklif götürüyor bu nedir ya bunlar tamamen önümüzü kapatıyor.neresinden tutup sinirleneceğimi dahi şaşırdım ecza dolabının içindeki bilmem neler falan .....yahu utanmasalar yakında şunuda diyecekler siz mühendisleride çıkarın biz onların işinide yaparız bir bu kaldı gerçi bunuda bekliyorum ben .....ama bu olmaz!olmamalı etik ve ahlaki değil bizler profesyoneliz kutsal bir amacımız var bu gemi de hepimiz varız yanlışlıklar hepimizi etkiliyor bu gemiyi batırıyorsunuz bu gemi batarsa hepimiz dibe vuracağız.bunlara birileri DUR! demeli.....
  2. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    3000 dakika uzman gidecek her ay = 50 saat
    1320 dakika hekim gidecek her ay = 22 saat
    bu osgb bu firmaya hizmet verirse batar. demekki kağıt üzerinde olacak yada 750 tl maaşla uzman 1500 tl maaşla hekim bulmuş :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Haziran 2013 ---
    bu tür işlerde risk analizi acil eylem planı ve eğitimler zaten ayrı hesaplanmaz bildirim yaptığınız anda sizin sorumluluğunuzda.
  3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sürümden kazaniyorlar adamlar :D
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şimdi işin içine gemiyi alında konuya bende dahil oldum.
    Bu gemi batmaz arkadaş. Batmamalı. :D
    İşin şakası. Arkadaşlar neden panik oluyoruz? Hepimizin meslekleri var Allah'a şükür. Bizde piyasaya sadece iş güvenliği uzmanı olarak çıkmaz, mühendis olarak işimizi yaparken iş güvenliği uzmanlığımızı da yaparız ve işvereni OSGB'lerden uzaklaştırırız. Evet. Bir miktar biz zararlı çıkabiliriz ama sınıflarımız ve tecrübemiz arttıkça ve OSGB'lere bu şekilde talep azaldıkça çark bizden yana işlemeye başlayacak.
    Tamam biraz fazla Pollyna cılık oldu ama işin bu tarafının olması da mümkün. Bireysel davranırsak elde birşey edemeyeceğimizi ve işte sürekli bu nedenlerden ötürü birlik olmamız gerektiğini de vurguluyoruz zaten.
  5. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ortada bakanlığın yarattığı bir sıkıntı var haliyle osgb ler masraflarını karşılayacak potansiyeli yakalamaya çalışıyorlar erteleme olmazsa o fiyatı veren osgbler o sözleşmelerin arkasında nasıl duracak merak ediyorum.
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir OSGB kendi iş ilanında kendi adını nasıl ve neden gizler?
    Son bir ay içinde 3 farklı işyeri hekimi arkadaşım 3 farklı OSGB için aynı şeyi söyleyince bu konuda yazmam şart oldu. OSGB’lerin isimlerini vermeyeceğim, çünkü hem çok önemli değil, hem de isim verdiklerimin dışındakileri “olduklarından daha namuslu” göstermek istemiyorum. İşini dürüst yapanları ise zaman eleği haklı çıkaracak zaten.

Konu şu…

Bu işyeri hekimleri, internette yer alan 3 farklı ilana başvuruyorlar. Ancak, işin ilginç ve bu yazıyı yazmama neden olan yanı şu: İlan işyeri hekimi arayan işverenin ağzından verilmiş görünüyor. Yani, bir işveren, işyerinde ve doğal olarak bordrosunda çalıştırmak için işyeri hekimi arıyor. İlanlardan 2 tanesinde işyeri hekimi gizli iken, bir tanesi işi iyice ileri götürüp işyerinin adını da veriyor. OSGB ile çalışmamaya yemin etmiş bu 3 farklı işyeri hekimi arkadaş da bu 3 farklı ilana başvuruyorlar. Ama telefonda karşılarına bir işyeri sahibi ya da sorumlusu değil, bir OSGB çalışanı ya da sorumlusu çıkıyor.

İlginç değil mi?

Bu şekilde kandırılmış olmak arkadaşlarımı sinirlendiriyor, doğal olarak. Bir tanesi dayanamayıp, neden bu şekilde ilan verdiklerini soruyor. Aldığı yanıt, muhtemelen yanıtlayap kişinin henüz piyasada “pişmemişliğinden” kaynaklı olarak şöyle: OSGB deyince kimse başvurmuyor hocam!…

Tüm OSGB’ler aynı “dert”ten mi muzdarip, bilemem. Ama, OSGB’lerin tarihi en azla 1-2 yıl öncesine gitmesine rağmen, bu kadar kısa zaman içinde işyeri hekimlerinin kaçtığı kurumlar haline gelmeleri çok anlamlı!

Şimdi size, OSGB’lerin kısa süre içinde bu hale gelmelerinin nedenini güzel bir örnekle özetleyeceğim. Aşağıdaki metin, bir OSGB’nin kendi sitesinden alındı. Bakın bu saygın OSGB, OSGB’den hizmet almanın işverene faydalarını nasıl anlatmış (satırına virgülüne dokunmadan aktarıyorum):
    OSGB WEB SAYFASINDA YAYINLAMIŞ
    Hiç kuşku yok ki, İSG hizmetini yerine getirmek için OSGB’den hizmet satın almak, işyerinde bir İSGB kurmaktan çok daha akılcı bir yol. Çünkü her şeyden önce İSG konusu farklı ve özel bir uzmanlık alanıdır. Diğer yandan maliyet açısından da daha avantajlıdır. Örneğin; İSGB kurulduğunda yardımcı sağlık personeli/hemşire istihdam etmek gerekirken OSGB’den hizmet alımında bu yükümlülükten/masraftan muaf olunacaktır. Ayrıca hemşire yanında burada çalışacak diğer personelin özlük hakları ile yasal işçilik giderlerini de hesaba katmak lazım. Sonuç olarak;

1. Eğer işyerinde bir İSGB kurulacaksa hekim ve uzmana ilaveten ‘yardımcı sağlık personeli’ de istihdam edilmelidir. (Hemşire çalıştırmamanın cezası çok ağır olup her ay için 2.500- TL’dir) Hekim ve uzmanın sertifikasının geçerli olup-olmadığı yanında özellikle İGU uzmanının sertifikasının işyerinin tehlike sınıfına uygunluğu da kontrol edilmelidir. Bu bağlamda personel maliyetini düşünmek gerekmektedir. Yani bir OSGB’deb hizmet satın almak çok daha rantabldır.
    2. Eğer dışarıdan bir OSGB’den hizmet satın alma yoluna gidilecekse mutlaka kuruluşun Bakanlıktan yetkisi olup-olmadığına bakılmalıdır.
    3. Biz, bir OSGB ile çalışmayı salık veriyoruz. Çünkü her şeyden önce İSG konusu farklı ve özel bir uzmanlık alanıdır. Ayrıca OSGB’den satın alınan hizmette yardımcı sağlık personeli maliyeti de yoktur.Diğer birçok açıdan da bir OSGB ile çalışmak daha rasyoneldir. Şöyle ki;

— İşyerinde oluşturulacak İSGB’nin;

-- Kuruluş organizasyonu, istenilen fiziki şartlar ve donanımın yerine getirilmesindeki zorluklardan,
    -- Gerekli personel temininde(İşyeri Hekimi/İş Güvenliği Uzmanı+Yardımcı Sağlık Elemanı) yaşanan güçlük ve ayrıca personelin yönetimi, ihbar-kıdem ve diğer özlük haklarından,
    -- İşleyiş organizasyonu ve sistemin takip ve kontrolündeki olası sorunlardan,
    --Zorunlu/yasal evrak/kayıt düzeni yani bürokratik işlemlerden kurtulmanın yanında
    — Dışarıdan (Bakanlıktan yetkili bir OSGB’den) hizmet satın alma sonucunda;

--İşinin uzmanı olan kuruluşun bilgi birikimi ve tecrübesinden yararlanılması,
    --Maliyet açısından ki; yardımcı sağlık personeli istihdamından/maliyetinden muafiyet yanında hekim ve uzmanın sigortası + ihbar-kıdem ve diğer özlük haklarından da kurtulma ile firmanın daha avantajlı bir konuma geçmesi, mümkün olmaktadır.

----------------------------------------------------------------------------------------
    Bu OSGB sahibi saygın kişi, açıksözlülüğüyle OSGB tarihinde literatüre geçmeli. Çünkü, benim işyeri hekimi arkadaşıma “OSGB deyince kimse başvurmuyor hocam” diyen kişi ne kadar safdil ise, bu duyuruyu sitesine koyan OSGB sahibi ise o kadar açıksözlü! Ama ikisi de aynı yerde birleşiyorlar.

OSGB’ler çok kısa süre içinde işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları tarafından kaçılan kurumlar haline geldiyse, bunun nedeni, yukarıdaki bakış açısıdır. Yani, “OSGB ile çalışırsanız gereksiz maliyetleriniz olmaz, parayı bize verirsiniz, bir de vergiden düşersiniz; işyeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanı yaptığı yerinde önerilerle sizin canınızı sıkarsa onu kovup kıdem ya da ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmazsınız, bize söylersiniz, değiştiriveririz” yaklaşımının işverenlerin zihnine pompalanmasıdır. İşverenlerimiz ise buna zaten dünden teşne!

Yukarıdaki ilandaki bakış açısında kaliteye, iyi işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığının iş sağlığı ve güvenliğine katkılarına, bu katkıların orta ve uzun vadede işverene getireceği maddi ve saygınlık katkısına yer yoktur, dil ucuyla değinildiyse bile, bu, ticaretin ve kurum olmanın “racon”undan dolayıdır.

İşverenin, hizmetin kalitesinin sonuca etkisi konusunda bilgi eksikliği içerisinde olmasını anlarım. Hele Türkiye gibi düşük sermaye yapısında girişimlerin bol olduğu bir ülkede, iş sağlığı ve güvenliği “gider”leri, ne kadar iyi niyetli olsa da, işverene bir külfet görünecektir. Ancak, bu hizmeti veren kişi ya da kurumların görevi, işverenin bu geri bilincine seslenmek ve beslemek değil, bu konudaki doğruları ve yapılacak yanlışların dramatik sonuçlarını ısrarla belirtmekten geçer. Çünkü, “ucuz etin yahnisinin bol olduğunu” en iyi işverenler bilir. Yazar: Dr. Müslüm Güney KAYNAK
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sayın hocam baştada söylediğim gibi neresinden tutsak elimizde kalıyor. bu şekilde davranmakla en başta mesleğin içi boşaltılıyor değersizleştirilip itibarsızlaştırıyor.bu insanlara şunu sormak gerekiyor en başta sizler bu yasa neden çıktı ve neden uygulanması gerekiyor bir fikirleri varmı acaba.bu tür olaylar kişiler bazından daha ziyade toplum bazında algılanmalı ve sonuçları değerlendirilmelidir.hiç birimiz açlıktan ölmeyiz işsizde kalmayız ama yaptığımızın işin bu şekilde hafife alınması bizlerinde ne derece başarı sağlayacağımız konusunda bize ipuçları vermeli.....sahte sağlık raporları sahta belgeler sahte ölçümler işyerine gitmeden salla başı al maaşı gibi şeyleri duyuyor ve şahit oluyorduk bunları kanıksamıştık artık da ecza dolabının dolu tutulması nedir yaa buda yeni icat. hey allahım daha neler duyacağız sen bugünümüzü aratma yarabbi!
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erteleme olsa nasıl duracak?
  9. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Erteleme olursa piyasada uzman olacak ozaman istedikleri gibi at koşturacaklar. ama erteleme olmazsazaten uzman sayısı yetmeyecek bu fiyatlarla çalıştıracak uzman bulamayacaklar.:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Temmuz 2013 ---
    Diğer bir tabirle arza telep işi eğer ertelenirse arz talep nerdeyse dengeli olacak . ama ertelenmezse arz talebi karşılayamayacak haliyle uzman ve hekim kıymete binecek. temennimiz bu şekilde olması ama ....
  10. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    boşuna üzmeyin kendinizi bir olacağa birde öleceğe çare yok :p
  11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgblerin isg katip üzerinden sözleşme yapmadığı yada yapıp daha sonra tek taraflı feshettiği gibi duyumlar alıyorum. yani bu şekilde teklif veren osgb lerin de yaptığı bundan başka bişey değildir. Ben çevremde tesbit ettiğim düşük fiyat verilen yerlere hemen kabul et sözleşme imzala bakalım nasıl olacak diyorum. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar hesabı.Elbet birgün açıklarını yakalııcam.
  12. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yada belge çalıştıracak
    1 uzman bakması gerekenin 2 katına bakacak
    yada bakıyor gibi yapacak
  13. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir firma sahibi bana aynen şu cümleleri söyledi: sizin teklifiniz ne öyle ya. ne kadar yüksek. kusura bakmayın da bu iş güvenliği teklifleri yerlerde sürünüyo dedi.
    gerçekten şu an piyasa çok kötü durumda rekabetten dolayı. halbuki herkese yetecek kadar çok işyeri var ki bu istatistiklerle de belli.
    bir de malesef 1000 tl ye çalışmayı kabul eden arkadaşlar var. piyasanın düşmesine katkıda bulunuyorlar.
    tecrübesizde olsa 1000 tl maaşı kabul etmemeli hiç bir uzman
  14. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tecrübesiz c sınıfı uzman size göre ne kadar almalı ?
  15. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sonuçta burada şu kadar maaş alın ya da bu kadar maaş alın diye söylemler yapamam. ama her şeyin bir oluru vardır. tabi ki şirkette girdiğiniz pozisyon alınan maaşı etkiler. işi öğrenmek adına asgari ücretle de çalışılır. ama artık uzman olarak çalışmaya başladıktan sonra da aynı şekilde devam etmemeli. benim şahsi düşüncem bu.
  16. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Fatma Hn ,
    Siteye üye olduğum günden buyana bunun savaşını vermesem de , ara ara düzeyi bu denli aşağıya çekenlerden dem vurdum. Hatta bir keresinde site yöneticileri isterse , işletmelere verilen söz konusu ahlaksız teklifleri de sunabilirim dedim. " Ahlaksız teklif " diyorum. Kimse kusura bakmasın ve bu teklifte bulunanlar da üzerine bir zahmet alınsın. Site yöneticileri , tabir yerindeyse gık larını çıkarmadılar. Eğer bu site var ve biz değirmende su dövmiyceksek , yöneticiler lutfedip kulak versinler ve ilgili birimlere bunu duyursunlar. Duyursunlar ki ; lanet olası iş güvenliği uzamanıyım demesin ileride hiç kimse. Merak ediyorum neden herkesin kulakları tıkalı , gözleri kör ve dilleri LAL ... Savaş örgütsel bir iştir. Bireysel savaşlar hep yitirilmiştir. Umarım mesaj alınmış , duyarlı ve de savaşçı mühendisler artık yola çıkacaktır. Değilse , birer fakirlik ilmuhaberi çıkartıp , kapımıza gelecek un - bulgur ve kömüre odaklanalım...
  17. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    allah kimseyi işsiz bırakmasın düşmanıma bile
  18. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merve hanım tebrikler genç yaşta sorumlu müdür olmuşsunuz.Yoksa kendiniz OSGB mi kurdunuz.?
  19. Turgay Arslanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    6331Sayılı İşGüvenliğikanunun"17 mad. MESLEKEĞİTİMSİZ işçi ÇALIŞTIRILAMAZ,işçileri ilgilendiren MEB onaylıeğitimler başladı