1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Birileri osgb lere dur! desin artık

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Yanlış anlamayın.İSG işinin kanuni yükümlülükleri çok fazla,alacağımız sorumluluk ve iş yükü ile alınacak ücret dengeli olmalı demek istediğim.OSGB/işverenlerin yeni uzmanlığını almış ve yeni mezun iş arayan meslaktaşlarımın emeğini ucuza kullanmasına karşıyım.Uzman arkadaşların bilinç altına"Ben yeni uzmanım ve alacağım ücret düşük olur" fikri yerleştirilmeye çalışılıyor. Meslektaşlarımın ayrıca 3-4 ay uzmanlık eğitiminin öncesinde en az 4 yıllık bir fakülte eğitimi var.Aynı zamanda uzman arkadaşların çoğunun belli bir mesleki tecrübesi olduğu görülüyor.
  2. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir uzmanın en az 2000 lira ile işe başlaması gerektiğini defalarca söyledim zaten
    benim merak ettiğim yeni başlayan uzman ne kadar maaşla başlamalı veya çalışan arkadaşlar maaşlarını söylerlerse bizde ona göre iş görüşmelerinde fiyat veririz
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    OSGB'de yeni işe başlayan İnşaat Mühendisi C sınıfı İSG uzmanı arkadaşım 4200 TL+prim alıyor.
  4. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb nin bu maaşı vermesine şaşırdım açıkçası çok iyi
    1.500 ve altı çalışan arkadaşlara duyurmak lazım..
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    1500 ve altına çalışmak bence bu iş için mantıklı değil.Bu maaşla çalışmak yerine daha az riskli işler ve sektörlere bakmak lazım.
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    c sınıfı uzman ama nasıl 750 gün pirim işi falanmı bu maaşı alan arkadaş allah bol bereket versinn o işi kaçırmasın sakın;)
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İn
    inşaat işlerinde uzmanın saati 100 tl den az değil. Bu durumda normal bir ücret en azından osgb arkadaşın hakkını yememiş.
    Birde Osgb demişken osgb ile sözleşme yapınca bizi nerelerde görevlendirdiklerinden haberimiz oluyormu . Katipte görünüyor mu.
  8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Insaat islerinde veriyor olabilirler fakat tam zamanli calistigun buyuk firmalar bu paralari veriyordur diye dusunuyorum
  9. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birkaç sene böyle gider rekabet artınca saati 20 30 lirayada çalışılır .
    Bu arada Osgb ile ilgili soruma cevap alamadım bilen yokmu ?
  10. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence her işverinin her dediğine inanmayın bir dost tavsiyesi.
    buradan şu çıkarki işverenlerin bazen hayal gücü aşırı çalışıyor olabiilir....
  11. MuzafferAYDIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32894
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgbler resmen köle arıyorlar. ben böyle bişey görmedim, hatta uzman değil pazarlamacı arıyolar. 10 000 lira fatura kesebilirsen asgari ücret almaya hak kazanıyosun. 10 000 den sonra %5 prim. ayrıca 10 000 lira yı tutturamazsan o asgari ücreti bile vermiyolar. ikinci ayda tutturamazsan iş akdin feshediliyo. işte böyle bi osgb firmasıyla görüştüm. bütün osgb ler böyleyse uzmanların vasıfsız kurbanlıktan farkı yok demektir
  12. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam dur diyelim Fatma Hanım.. Ama biz dur demeyelim 1500 tl ye çalışacak uzman dur desin. Bu osgb oraya gidecek uzmanın değil herhalde. Piyasa genelinde osgb de çalışanların aldığı gibi 3 te 1 ine talip olup ayda cebine 500 tl girecek bu uzman arkadaşın. Kimse kusura bakmasın; tehlikeli bir sınıfta diye C sınıfı uzmanın da bakabileceği bir yere sırf cebime her ne olursa olsun 500 lira girecek diye oraya giden uzmana bir dur dememiz lazım.. Bu iş bu kadar ucuz değil.. Yazık emeğe..
  13. barista olarak çalışırım osgb de bu koşullarda çalışmam..hep söylüyorum yine söyleyeceğim kıymetinizi bilmeyene emeğinizi vermeyiiin...
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hadi yaa inanın çok şaşırdım.çalışmayın arkadaşlar çalışmayın illaki bu işi yapmak zorunda değilsiniz gidin kendi mesleğinizi yapın.ne zamanki adam oldular o zaman oturun masaya.sizler uzmansınız uzman bugün hangi işin uzmanı olursa olsun aldıkları ücretlere bakın...ona göre kendinizi kıyaslayın
  15. MuzafferAYDIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32894
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fatma hanım çok haklısınız böyle bii osgb ye köle olmak akıllı insan işi değil ama sizde kimyagersiniz kimya sektörününde ne kadar istihdam olanağı olduğu ortada peki ne yapmalıyım. şu an her türlü yardıma ihtiyacım var fikri olarak
  16. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acaba görüştüğünüz osgb herhangi bir işyeri hekimine size yapılan teklifi yapabilir mi? Bütün osgb ler işyeri hekiminin kontrolü altında.. Her ne hikmetse yolunacak kaz işgüvenliği uzmanı oluyor. Ben şu anda bir osgb ile sadece bir yere bakmak için anlaştım. O da belge her ihtimale karşı resmi olarak yürüsün diye.. Olaya para olarak bakmadım. Yalnız sınava girip belgeyi yükseltme şansım olursa hiçbir şekilde kölesi olmam. Hatta kazanamazsamda bu saatten sonra köleside olmayı düşünmüyorum. İlk önce işyeri hekimiyle aynı kefede tartmaları lazım bizi..
  17. seçkin şeker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir belgeselde pakistanda kaldirimin üstünde penseyle adamin birinin diş hekimi gibi çaliştiğini izlemiş şaşırmıştım. asıl işin acı tarafı müşteriside çoktu. bu tamamen insanların zihniyeti ve algıyla alakalı. yukarıda yazılan temennilere gönülden katılıyorum fakat bu ülkede o temenniler 'gelir adaleti' de sağlansın gibi temenniler... çok acıdır ama durum bu. bu bir sistem meselesi. uzun yıllardır birikmiş mühendis ve fen fak. mezunlarini yani binlerce kişiyi tutamassın. zaten bu insanlarinda bit gibi türeyen içi boş üniversitelerden mezun edildiğini de soylemeden edemiycem. yani istihdam zemini olmadan cok sayida dağitilan diplomalar. şimdi bir şekilde hayatindan memnun olan kişi diyor 1500 tl ye calişmayin piyasayi düşürmeyin. ama adam işsiz ve o işe muhtaçç. onun seçme şansı yok. zaten bu tür mesleklerde belge dağitilmasının sebebide muhtaç sayısını ıhtıyaç sayısına ulaştirmak. boyle olunca tüm işyerleri bedavaya çalıştıracakları kölelerine kavuşmuş olacaklar.. yakinda bazi mesleklerde gördüğümüz gibi iş güvenliği uzmanı alırken erkekse yakışıklı, olsun bayansa güzel olsun 1000-1500 tl ye fit olsun arada kendimize masajda yaptiririz belki diye düşünen iğrenç zihniyetlerle bile karşılaşılacaktır. çünkü pakistandan çok farkımız yok... karamsarlığım için üzgünüm ama realist olmak lazim..
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar OSGB ler hakkında yazılacak söylenecek çok şey var. Ne yazmaya vaktimiz yeter nede konuşmaya çenemiz dayanır.
    OSGB lerin tamamen KAR AMACI güden işletmeler olduğu konusunda zaten hem fikiriz.
    Asıl olay şu bence Uzmanlar olarak OSGB lerden çok şikayetçiyiz.OSGB ler çalıştıracak uzman bulamadıktan sonra kimi bünyelerinde çalıştıracaklar.Uzman arkadaşlar birlikte hareket ederlerse OSGB lerde çalışmayı red ederlerse o zaman OSGB ler emin olun daha düzgün ve mantıklı hareket edeceklerdir. Bağımsız olarak çalışın bence daha mantıklı.

Ben OSGB ler ile çalışmamaya sonuna kadar kararlıyım. Umarım sizlerde bu konuda kararlı olursunuz
  19. seçkin şeker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şuda bir gerçek bu osgbleri kuranda işletende bizlerden birileri. yani birimiz diğerimizin üzerine basarak sırtından para kazanmaya çalışmıyor ve onun emeğini işvereni dahi kandirarak sömürmeye çalışmıyor olsaydık bu durumlar oluşmazdı. yani yine parası olan muhtaç olanin emeğini sömürüyor. muhtaç olmak yerine bol ortaklı bir osgb kurup eşit ve adil bir şekilde çalışmak daha mantıklı sanirim ..
  20. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Muzaffer bey bu OSGB hangi ilde. Ben telefon açıp çalıştığım şirkete davet etmek istiyorum. Gönderecekleri uzmanı da baya baya odunla dövdürüp iş kazası nasıl olur, hatta hatta meslek hastalığı bıraktırmak istiyorum. Personeli ayarladım, Antalya'ya yakındır inşallah.