1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bitki örtüsünü koruma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ KORUMA TALİMATI
  1. AMAÇ ve KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu bitki örtüsünün zarar görmemesi için gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR : Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. İnşaat faaliyetlerinin gerektirdiği, kaldırılacak bitki örtüsünün dışındaki mevcut bitki örtüsü muhafaza edilir ve korunur.
  4.2. Herhangi bir sınırlama olmaksızın ezilme, iz bırakma, koparma ve köklerin, gövde veya dalların kırılması hasar terimi içinde yer alır. Hasar gören bitki örtüsü gecikmeden tamir veya tedavi edilir.
  4.3. Hasar görmüş herhangi bir ağaç veya çalı, uzaklaştırılır ve yenilenir.
  4.4. Ağaç ve çalıları yenileme aynı tür bitki veya kabul gören yerel diğer bir tür ile yapılır ve dikilmesi mümkün olan en büyük boyutta ve özgün çevrede sürekliliği sağlayacak şekilde gerçekleştirilir.
  4.5. Bitki örtüsünün temizlenmesi minimum seviyede tutulur ve kalan örtüye en az zarar verecek şekilde yapılır.
  4.6. İş sahaları sınırları bariyer, tel çit veya işaret bantları ile belirlenir.
  4.7. İş makineleri ve çalışanlar bu sınırların dışına çıkmazlar.
  4.8. Temizlenecek alan boyutları için inşaatın başlamasından önce sökülüp taşınmak için ayrılmış ağaçlar beyaz çarpı işareti ve referans numaraları ile açık bir şekilde işaretlenir.
  4.9. Çalışma alanındaki bütün bitkiler Çevre Danışmanı tarafından belirlenir. Bunlar yerli bitki örtüsünün, kütüklerin veya kalıntıların temizlenmesi ve yerli bitkilerin yeniden büyümeye başlamasından önce çalışma alanından taşınır.
  4.10. Temizlenen yerli bitkiler daha sonraki muhtemel bir rehabilitasyonda ya da erozyonu önlemede kullanılmak için depolanabilirler. Depolama Danışmanı ’nın gösterdiği alanda yer alır.
  4.11. Bitkilerin alanda gömülmesine ya da yakılmasına izin verilmez.

  Ekli Dosyalar: