1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Biyologlar doktor olsun isteyen arkadaşın açtığı imza kampanyası

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 5 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu yazıyı okuduğumda ben çok güldüm. ancak yazının ana metni gerçekten bir imza kampanyasının metni.
    Amacım kimseyi gücendirmek kırmak değil. o yüzden lütfen okurken alınmayın, kendi aramızda geyik yapıyormuşuz gibi düşünün.

bu alandaki kendi görüşüm: temel bilimlerin öneminin farkındayım. ancak taş yerinde ağırdır. temel bilim adamları kendi alanlarında çalışmalı. esas hata temel bilim araştırmalarını arttırıp, onlara iş ülkemize gelişim ve katma değer sağlamaya çalışmak yerine, onlara olmadık işler uydurmaya çalışmaktır. ihtiyaç fazlası mezundan bahsetmiyorum bile.

BİYOLOGLARIN TUS SINAVINA GİRMESİNİ VE LİSANS EĞİTİMLERİNE DEVAM ETMELERİ, BUNUN AKABİNİNDE BİYOLOG KADROLARINA İSTİHDAM EDİLMESİNİN SAĞLANMASI

Bilindiği üzere ülkemizde giderek artan mezun işsiz biyolog ve okumakta olan biyolog adaylarının da işsiz olduğunu göz önünde bulundurursak, biyologların alternatif şekillerde önünün açılması gerekmektedir.

Biyolog, biyoloji lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve ihtisas yapması dahilinde geniş yelpazede uzmanlaşılabilecek bir alan olması biyologların etkin rolünü pasif olarak gösterilse de aslında öyle olmadığını göstermektedir.

Canlı bilimi gibi bir alandan mezun olan öğrencilerin ülkede istihdam edilememesi büyük bir sorun olmaktadır. ( eh bu da ülkemizde bilim sevilmediğinden, oysa bakın din sevgimiz gelişmiş olduğundan imam istihdamımız rekorda) Oysa ki tıp,veterinerlik,eczacılık,diş hekimliği gibi fakültelerin tüm okutulan derslerinde temel bilimlerden biyolojinin büyük bir önemi olduğu malesef farkedilememektedir. Bu konuda artık biyologlarında söz sahibi olabileceklerini belirterek ve gerektiği gibi değer gösterilerek var olan uygulamalı bilimler ve beşeri bilimlerde rolü en üst seviyeye çıkartılmalıdır. (temel ders, tamam ama bu adamlar üzerine dünyanın dersini alıyor kendimi nasıl bir tutarım diye bir düşüncesi yok arkadaşın gördüğünüz gibi. hatta biyologların rolü en üst Seviyeye çıkartılmalı. Yeni bi ruhbann sınıfı yaratıp size tapalım bence ha?)

Bir biyoloji mezunun tıp fakültesinde lisans eğitimine devam edebileceğini, aynı akabinde veterinerlik veya eczacılık gibi bölümlerde lisans eğitimlerine devam edebileceklerini belirtmekte yarar var. Çünkü sağlığın canlı biliminin üzerine oturtulmuş bir üst mertebe olduğu kaçınılmazdır. ( mühendislik de matematiğin üzerine oturur ama hiç bir matematikçinin "ben aslında bi sene okuyup genetik mühendisi olabilmeliydim" dediğini duymadım, kendime not; git matematikçileri uyandır, hakları yeniyor.) bunun akabininde ygs ve lys ile giriş yapılan tıp fakültelerinde bazı öğrencilerin eğitimini yarıda bırakması (bununla nereye gelmeye çalıştığını anlamadım ) ve daha çok bilinçsiz tetkik ve tahlil üzerine ilerleyen doktor sayısının artması tıp eğitiminin ciddi bir sekteye uğradığını göstermektedir. (gördüğünüz üzere arkadaş tıp alanını incelemiş ve tıp eğitimimizin kötü olduğuna karar vermiş. biyologların tıbbı kurtaracağına gönülden inanmış. cümlenin özü; doktorlar doktor olmayı beceremiyor, bu işi biyologlara bırakın) oysa ki 6 yıllık eğitimleri ve ihtisas yaptıkları anabilim dallarında uzmanlaşan doktorlarımızın tetkik ve tahlille bilgilerinden emin olamadıklarını ve işlerini basit bir hale soktuklarını göstermektedir.

Sistemin yeniden yapılandırılması sürecinde biyologların temel bilimlerden tıp eğitimine geçişin önü açılmalı ve biyologların istihdamı ile beraber daha kaliteli bir eğitim sistemine ve biliçsel eğitime geçilmesinde Türkiye adına yarar görüleceğini belirtmek isterim. (kesinlikle kendi çıkarı yok, varsa şurdan şuraya gidemesin yani o derece. tek isteği Türkiye yarar görsün. görün bakın biyologlar doktor olunca nasıl uçcak ortalık, o zaman görün ortamı siz! süper olcaz, en birinci biz olcaz )

Aynı akabininde(o ne demek ya) 2010 yılı itibariyle tus'a girme hakkının alınmasıyla binlerce biyologun umut ışıkları söndüğünü, ancak 2 senede bir olsa bile kimyager ve veterinerlere bu hakkın devam ettiğini büyük bir ironi ile dile getirmek istemekteyim. (şair burda bizim hakkımızı yediler diyor, )

ÜLKEMİZDE ACI GERÇEK OLARAK BİYOLOGLARIN HAK ETTİKLERİ YERDE OLMADIKLARINI DİLE GETİRİR. (yazık bu çocuklara. hepsi biyoloji okuyup cerrah olayım diye girdi bu mesleğe)

ÜLKEMİZİN BİYOLOG SORUNUNUN BİR AN EVVEL ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI VE GEREKSİZ BİR ŞEKİLDE İSTİHDAM YAPILAMAYACAK KADAR AÇIK OLAN BİYOLOJİ BÖLÜMLERİNİN KAPATILMASINI VEYA KONTENJANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ ARZ EDERİM.
    (hah işte şimdi doğru nokta. biz bilimsel araştırma yapan çok sayıda lab.a sahip değiliz. ihtiyaç fazlası varken biyolog yetiştirmek niye? labları arttırsak bile fazla gelecek. bu sayı düşürülmeli. rusyada tıp okuyup iş bulamıyor diye ülkemize gelip temizlikçilik yapan insanlar tanıdım. halimiz buraya mı gidiyor)
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    zaten böyle bir uygulama var ki.
    kimyagerler, tus sınavımı bilemiyorum ama o tarz bir sınava giriyorlar.
    ve hastanelerin laboratuvarlarında, kriminal vb noktalarda daha üst statülerde çalışıyorlar.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tamam da doktor olmuyorlar, bu arkadaş doktor olmak istiyor, yani sağlık ocağına giden annene ilacını yazacak :)
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu yazıdan anladığım,
    --kimyager ve veterinerlerin bu statüde ki haklarının devam ettiği, biyologların ise bu haklarının elinden alındığını belirtiyor.
    --tıp lisans eğitimine geçiş imkanı istiyor, ben biyoloğum bana doktor diploması verin demiyor,
    bilemedim yani :(
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kimyagerlerde benim bildiğim o direk tıbba geçiş değil. doktor olmuyorlar. farkli bir uzmanlaşma oluyor sadece. sizin de yukarıda dediğiniz gibi.

ikincisi doktor olacak kişiler, bir eleme ve seçim yöntemiyle belirleniyor. eğer bu sonradan olabilecekse tüm bölümler ister bu hakkı.

madem istiyorlar, ÖSSye tekrar girip kazanıp, sonra eş deger dersleri düşürebilirler. kimse onları engellemiyor. neden ayrı ve özel bir sınav hakkı verilsin onlara?
  6. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Paylaşımı merakla açtım ama her paragrafın sonunda yaptığınız yorumdan dolayı yazıyı biteremedim. En başta zaten görüşünüzü belirtmişsiniz, sonra için devam ettirmenizi doğru bulmadım. Çok saçma bir yazı da olabilir ama yaptığınız yorumları çok rencide edici buldum. Bu arada, Biyolog değilim ve yazıyı destekliyorum anlamı çıkmasın. Ben sadece paylaşım şeklinden çok rahatsız oldum.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yazı bana bu şekilde geldi, ben başını ekledim.
  8. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yazı karakter rengi aynı olunca siz yazdınız zannettim, kusura bakmayın
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    eğitim şart :)
  10. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hazımsızlık..
    TUS bitince sağlık ocağında reçete yazmayı düşlüyoruz, destekleyin lütfen:)))
  11. Ahmet Burak Dumlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113097
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü
    Millet ne kadar çok bilip bilmeden atıp tutmuş.
    Güzel arkadaşım, hiç bir biyolog oturup kimseye reçete yazmak istemiyor. Biyologun temel amacı; kendi alanlarıyla "tamamen" içiçe olan mikrobiyoloji, histoloji, biyokimya alanlarında uzman olabilmek.. Zaten biyologların hakkı bu şekildeydi. Gel görki bazı hazımsız meslek dalları bunu engelledi. Sen kaç tane biyokimya ya da mikrobiyoloji uzmanının reçete yazdığını gördün duydun.. Hadi atıyorum biyologlar bu işe uygun değil. Eczacı kimyager ve veteriner uygun mudur? Eğer biyologlar giremeyecekse diğer tıp dışı branşlarda giremesin. Eğer girecekse diğerleri, biyologlar da girsin..
  12. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biyolog değilim fakat geyik yapacağınız konuyu seçerken iki kez düşünün bence. Daha önce bu ülkede öyle bir uygulama vardı. Ameliyat olduğunuzda vücudunuzdan alınan parçalar patolojide inceleniyor, ve MİKROBİYOLOJİ de analiz ediliyor ( adı üzerinde mikro-biyoloji!!) enfeksyonik durumlar. Bu bölümlere atanmayı isteyen biyologların en büyük hakkı bu bence!! Siz isterseniz hakim olun işin ne kadar içinde olarak eleştiriyorsunuz konuyu onu merak ediyorum.

Hastaneye düşürmesin Allah ama laboratuvarda o işi hakkı ile yapabilecek bölümlerden birisidir biyoloji. Ha bu sırada TUS ile atandıkları için evet isimleri Doktor diye geçiyor. Böyle bir hakları da vardı, ülkemizde sürekli değişen yasalar sebebi ile ellerinden alındı onlar da geri kazanmaya çalışıyor bundan daha doğal bişey de yok!
  13. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda ben size katılmıyorum. zamanında da önüne geleni öğretmen yapmışlar yada seçim zamanları birilerine şirin görünmek için olmadık bölümleri olmadık işlere vermişler sonucunu bir dönemin insanları, iş sektörü ve gerçekten o bölümlerin mezunları yaşadı sıkıntıları. o sebeple kim nerden mezun oluyorsa o işi yapsın. ayrıca üniversitelerde o kadar lüzumsuz bölüm var ki!!! ama mezunu da çok. sırf 4 yıllık fakülte okumak adına gidip sonucunda da mezun olunca işsiz kalınıyor ve arayış başlıyor. biz aslında şuyuz da buyuz da vs.
    O bölümlere gitmeyince kimse eninde sonunda kapanacak mı? biraz da böyle düşünmek lazım.
    velhasılı kelam, herkes okuduğu yada okuyacağı bölümü araştırsın, sonra sıkıntı yaşamasın, yaşatmasın...
  14. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nasıl katılamıyorsunuz ben de onu anlamıyorum. MikroBİYOLOJİ bölümüne biyoloğun girmesinden daha doğal ve iş ahlakına uygun ne olabilir ? inşaat mühendisi girsin demiyorum. Adamlar zaten bunun eğitimini alıyorlar! Lüzumsuz bölüm olup olmadığı başka fakat biyoloji,kimya,matematik,fizik..Bunlar temel ana bilim dallarıdır. Bu eğitimi vermeyen üniversite olmaz. İstihdam konusu mezunun problemi olmamalıydı ve insanlar diledikleri mesleği seçebilmeliydi. Her hangi bir branş puanı düşük bölümler diye aşağılamaya kalkılacak olunursa tarihe göz atın muhakkak revaçta olduğu ve en yüksek puanlarla giriş yapıldığı günler olmuştur. Bu hata ne yazık ki ülke ve sistem kaynaklı. İstihdam hükümetin problemi.. Nasıl ki iş güvenliği alanında şu sıralar denetim eksik- çünkü iş güvenliği müfettişi istihdamı gerek- fakat alım yapmıyorlar! O zaman bizlerde istihdamı olmayan branş misali denetimi olmayan meslek dalı diye karalasamıydık iş güvenliğini ? işverene yaptırım yapamayız diye uzman olmasamıydık ?

İnfaz etmek kolay. Kıyaslamaları ülke standadını bir adım öteye götürecek şekilde yapmak lazım.
  15. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nasıl katılamıyorsunuz demişsiniz! KATILMAK ZORUNDA MIYIM? bu benim düşüncem. deseniz ki "sizin bu yazdıklarınıza katılmıyorum" onu anlarım da "nasıl katılamıyorsunuz" derseniz anlayamam.
    yarın bir gün atanamayan biyoloji öğretmenleri de aynı şeyi talep edebilir. çözüm bu mu peki, tıp fakültelerini boşuna mı okuyor millet.
    herkes okuyacağı bölümü seçmek de tabi ki özgür olmalı ama ihtiyaç fazlası birçok mezun da boş boş dolaşıyor! gerçek bu.
    hükümetlerin problemi demişsiniz, buna siz inanıyor musunuz? hangi hükümetin derdi olabilir bu, sizce o kadar üniversite neden açıldı? önceden lise mezunu sayısı çok, üniversite mezunu azdı. şimdi üniversite mezunumuz çok, ülkenin eğitim seviyesi yüksek demek adına bu yol kullanıldı.
    ayrıca sizin yazdığınız gibi de hiçbir bölümü aşağılamak gibi bir durum söz konusu değil. her bölüm kendine has özellikler içermekte fakat tüm ülkenin ihtiyacından kat kat fazlasını biz bir senede mezun ediyorsak ve bunu bunu bile bile insanlar o bölümlere gidiyorsa ağlamaya gerek yok diye düşünüyorum.
    iş güvenliği uzmanları ile iş müfettişlerinin durumu konusunda da takdir sizin!!! ben iş güvenliği uzmanı oldum, bunu ve bugünkü durumu- şartları bilerek oldum. olduktan sonra söylenip durmak hem benim motivasyonumu olumsuz etkiler hem de iş yapmamı ama itiraz edilecek, sistemi geliştirmeye yönelik durumlar söz konusuysa başta bimer olmak üzere heryere gerekli çıkışlarımı da yaparım.
    bu bağlam da şartları baştan araştırmak gerekli, kişinin işine gelmiyorsa da yönünü geç kalmadan çevirmesi gerekli.
  16. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zorunda değilsiniz kimsenin sözü kanun değil, burada tartışıyoruz. Ben sadece ANLAMIYORUM dedim.

Tıp okuyana hekim denir. Doktor kelimesini doktora yapan birisi de alabilir. Herkes hekim olamaz kasteddiğiniz bu ise.

Bugünki şartları bilerek uzman olduk. Öğrenciler de bugünki şartları bilerek okuyorlar o bölümleri..

Son bişey, sözüm sadece karalama kampanyasına girenlere; Her branşın yeri ayrı.

Uzmanların sayfasında biyologların kampanyasını eleştirecek seviyeye gelmişiz. Bu anlayışla üç gün sonra bizim meslek kolumuza haklı haksız atıfta bulunurlarsa sinirlenmesin bu eleştirilere giren kimse. Çok istenirse biyologların sayfasına girin, onlar açıklasınlar. Saygı duymayan saygı bekleyemez!
  17. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sevecen hanim konuyu ayrıntılarıyla bilmeden yorumda bulunmussunuz. Biyolog arkadasin hekim olmak istediği falan yok .Arkadaşin burada bahsetmiş olduğu şey daha önce TUS sınavına girebildikleri şimdi ise hak kaybına ugratildiklaridir.Lütfen yorum yaparken konuyu kavramadan hareket etmeyelim.Gereksiz hazımsızlık gostermeyelim
  18. bmelih77 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Böyle bir sürecin kıyısından dönen birisi olarak ; Kimsenin birbirini kırmasına gerek yok. Diyelim ki böyle bir hak verildi Tıp fakültesi okuyanların bile çok zorlandığı min 90 net yapması gereken bir sınavı nasıl geçecekler? onların 7 senede aldıkları eğitimi sadece kitaptan okuyarak bu iş olmaz . Ben yüksek kimyagerim üniversitede akademik kariyer yaparken kimyagerlerin böyle bir hakka sahip olduğundan bahsetmişti hocalarım. O zamanlar çok araştırdım çok istedim ama sonuç olarak bir hayal olduğunu anladım. İşin doğrusu tabiki kimsenin doktor olmak istediği falan yok zaten olamayız TUS sınavına girip Biyokimya bölümünde ihtisas yaparak uzman Biyokimyacı ünvanını almak. Süreç gerçekten imkansız diyebilirim. Bu imkansızı başarsak bile karşınıza Türk Tabipler Birliği çıkacak sizi mahkemeye verecekler vs. Kolay gelsin.....