1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bor'un geleceği ve özelleştirme süreci

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Burcu Onat tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bor'un Geleceği ve Özelleştirme Süreci Adlı Panel Bandırma'da Gerçekleştirildi
    16659.jpg
    ‘’Bor’un Geleceği ve Özelleştirme Süreci’’ konulu panel, Bandırma’da gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü T.M.M.O.B. Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Besleme yaparken, panele konuşmacı olarak T.M.M.O.B Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dündar Çağlan, T.M.M.O.B Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun ve Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın katıldı.
    Panelin moderatörlüğünü yapan T.M.M O.B Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Besleme, , ‘’ Özelleştirmeler, baskılar olmasa, Taksim Gezi Parkı olayı yaşanır mıydı?” dedi.
    Ardından söz verilen T.M.M.O.B. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dündar Çağlan, bor madenlerinin tarihçesini anlattı. Çağlan, borları özelleştirme hevesinin hiçbir zaman bitmediğini öne sürerken, ‘’ Bugün de, yine değişik uygulamalarla borların özelleştirilmesine çalışılıyor’’ diye konuştu. Dündar Çağlan, yasada yapılan değişikliklerin, borların özelleştirilmesinin yolunu açmaya yönelik olduğunu belirtirken, Türkiye’nin, 84 milyon ton ile dünyadaki bor rezervinin yüzde 72’sine sahip bulunduğunu, başta bor olmak üzere yeraltı kaynaklarımızın gerçek sahibinin halkımız olduğunu sözlerine ekledi.

T.M.M.O.B Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, dünyadaki tüm savaşların, doğal kaynaklara ulaşma uğruna çıktığını vurgulayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
    ‘’Türkiye, gelecek 50 yıl içinde maden açısından dünyada son derece önemlidir. Bunların başında, 250 alanda kullanım alanı bulunan stratejik bor madeni gelmektedir. 1978 yılından beri madenleri Eti Madencilik eliyle yürütülmekte olup, şu anda Türkiye, dünya bor pazarının yüzde 44.3’lük payına sahiptir.. Ülkemizin çıkarları, borların özelleştirilmesinde değil, arama, işletme ve pazarlaması dahil geliştirilmiş bor endüstrisinin kurulmasındadır. Madenler halkındır ve özelleştirilmemelidir.’’

Petrol_İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise konuşmasına başlarken, hükümetin hizmet alımı yoluyla borların özelleştirilmesinin yolunu açacak yasanın çıkarılmak istenmesi aşamasında hemen oluşturdukları platform ile tepki gösterdiklerini vurgularken, şunları söyledi:
    ‘’ Dünyanın 400 yıllık bor rezervini karşılayacak borların bizde olması nedeniyle yabancı şirketlerin, Türkiye’deki bor’a göz dikmeleri hep gündemde olacaktır. Bor, son derece önemli bir ürün. Bandırma, borların özelleştirilmesi konusunda hep duyarlı olmuştur. Borlara sahip çıkmak, iş ve ekmeğimize, ülkemize, vatanımıza sahip çıkmaktır, yurtseverliktir. Türkiye, borları doğru değerlendirebilirse, dünya ekonomisinde önemli bir yere gelecektir. Çıkarılan yasayla hizmet alımına geçilmesi, borların özelleştirilmesi demektir.. Borların özelleştirilmesinin direnişinin merkezi Bandırma’dır. Borlar devletin elinde kamu malı olarak kalmaya, toplumun malı olmaya devam edecek. Toplumun ve ülkenin çıkarı doğrultusunda borlar değerlendirilmeye devam edecektir. Borlara sahip çıkmak,aynı zamanda ülkeye sahip çıkmaktır. Vatana sahip çıkmaktır. , demokrasiye, özgürlüklere sahip çıkmaktır.’’

BANDIRMA HABER
  2. görünür rezervin %70 i Bizde ancak bor piyasasınında dönen paranın % 40 ı bizde bu ne lahana bu ne perhiz
  3. belkide şunu söylemek gerekiyor ameleliği biz yapıyoruz parayı başkası götürüyor
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    zenginleştirme sistemleri eski olunca güzel ülkemde durum bu
  5. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elimizdeki değerlerin farkına hiçbir zaman varamadık.Ülkemizde elde edilen bor diğer ülkelere göre yerin çok derinlerinde olmayıp basit bir madencilikle çıkarılabiliyorken ve cevherin değeri oldukça fazlayken yabancıların bor cevherleri çok derinlerde ve çıkarılma maliyeti çok yüksek olmasına rağmen ulaşmaya çalışıyorlar .Ayrıca şöyle bir sorunumuz da var:Yabancı madencilik şirketlerinin Türkiye’deki madenlere olan iştahı.

Dönemin Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘Avustralya’lı olan Billiton Şirketi’nin Türkiye’de yatırım yapmak istediğini ve bora ilgi gösterdiğini’ söyleyerek maden konusunda yabancı sermayelere sıcak baktıklarını, Billiton’un Avustralya milli gelirine büyük katkılar yaptığını vurgulamıştı. Billiton şirketi şu an, İzmir ve çevresinde büyük yatırımlara sahip durumda!

Türkiye’de madencilik alanında öne çıkan şirketlerden biri de Rio Tinto. Rockefeller ailesine

ait olan Rio Tinto’nun işlettiği bor, borax ve bor tuz yatakları, Balıkesir, Susurluk, Bandırma, Balya, Sultançayırı civarında bulunuyor. Rio Tinto aynı zamanda, Ankara Eryaman, Sincan, Güdül, Kazan, Beypazarı ve Eskişehir Sivrihisar yöresinde dünyada çok nadir bulunan Trona (doğal soda) ve bor maden sahalarına da sahip. Rio Tinto Avustralya merkezli bir şirket.Anlatmak istediğim bize ait olan borun hepsini biz çıkaramıyoruz ne yazık ki...
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  7. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zenginleştirme sistemlerinde hiçbir sorun yok.Eti Maden RPA adlı Firmayla çalışırlar,Emet tesisleri daha iki yıl önce RPA'nın Türkiye mümessiliğini yapan eski çalıştığım firma tarafından yenilendi.Başbakanımız kendi elleriyle açtı yenilenen tesisleri.Bu işi Eti Maden gayet iyi yürütüyor.Son istatistiklere göre 500 firmanın bulunduğu bir sıralamada Eti Maden 4. sırada .Zarar ettiğini söyleyenlere sadece gülerim.
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zarar etme değil elindeki madene göre piyasaya hükmedememe var
  9. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eti Madenin faaliyetlerinde kullandığı girdilerin büyük bir kısmı
    yurt içi kaynaklıdır. İthalattan arındırılmış gelir olarak2012 yılında
    brüt 779 milyon TL. kâr elde etmiştir. Bu özelliği ile ülkemiz
    ihracatına, sermaye birikimine,istihdamına veyatırım kaynağı
    oluşturulmasına doğrudan fayda sağlamaktadır. .Mendilde Selpak neyse neyse Borda da Eti Maden odur.;)
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bir de
    şu durum vardı: Hammaddeden çok daha fazla bunun işlenmesinden para kazanılıyor diye biliyorum. Bor endüstrimiz var mı? Fiber optik kablo filan yapıyoruz.Bu kabloda kullanılan işlenmiş bor nerede işleniyor?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2013 ---

Rockfeller mı? !! Desenize tek gözlü arkadaşlar yine açgözlülük yapmaktalar :( !!
    (TEk gözlü arkadaşları tanmak için 1 ABD dolarının arka resmine bakınız)
  11. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok haklısınız. biz boru malesef işlemeden ham halde yurtdışına satıyoruz.Adamlar boru ham halde alıp işliyor ve bize 10 larca kat fazla parayla satıyorlar.Bizde paşalar gibi alıyoruz!!!
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ahh ahh, isyaaaaannnnnn!!!!!!!
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

100 dolara hammadde olarak veriyoruz 1000 dolar üstüne işlenmiş olarak geri alıyoruz durum budur yani,

14. Rio Tintonun Türkiyede faaliyeti yok. Ayrıca Bor sadece devletimizin tasarrufunda
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Haziran 2013 ---

bende bu yazılanlara gülerim.

hiç araştırdınız mı ? eti maden Bor türevlerini kendimi satıyor yoksa 3-5 tane özel şirket aracılığı ile mi satıyor... ??? bir araştırın bakalım.

15. 100 dolara satılmıyor. ortalama satış fiyatı 400 dolar civarında..ayrıca hammadde olarak değil % 99.9 B2O3 olarak saf halde satılıyor

16. başbakanımız kendi eliyle açtı demek ki............. ilginç bir durum......... yani başkasının eliyle açılsa kötü bir şey mi olacak (Kendi elcağızıyla açtı :))))
  17. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taner Bey öncelikle şunu belirtmek isterim ki karşınızda bir dost var,silahlarınızı bırakın da konuşalım:)Burda paylaşmamın yanlış olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden gazete haberlerinde ''Türkiye Madenlerini Yabancılar İşletiyor''manşetiyle çıkan habere google de bir göz atın.Benim konuşmalarım panele katılan ve yukarıdaki haberde adı geçen değerli Oda Başkanlarımızın ve gazete haberlerinden alınan haberlerdir.Senaryo yazmıyor,gerçeklere dayanarak konuşuyorum.Sizde söylediklerinize dair kanıtlar sunarsanız iyi olur.Bir yanlış olursa hep beraber düzeltiriz.Eleştirmeyin,doğrular neyse gösterin de bizde öğrenelim.Yaş itibariyle de tecrübe itibariyle de benden oldukça üstünsünüz.Panelde 2 saat geçirdiğim ve gazete haberlerini takip ettiğim için bir paylaşımda bulunmak istedim.Ben almıyorum Eti maden'den Borları .söylenen ve yazılanları takip eden herhangi bir vatandaşım sizin gibi.

Benim yazdıklarımla sizin söyledikleriniz arasında dağlar kadar fark var ben diyorum ki Eti maden Emet'in Tesisleri 2 yıl önce yeni açıldı ve 4. kar getiren kuruluş ,siz diyorsunuz''hiç araştırdınız mı ? eti maden Bor türevlerini kendimi satıyor yoksa 3-5 tane özel şirket aracılığı ile mi satıyor... ??? bir araştırın bakalım.''.Dikkat ederseniz yukarıda bahsedilen olay çok farklı.

Ben bilmiyorum evet hadi siz bana öğretin kim bu şirketler.Adalarını söyleyin de hep beraber öğrenelim.Ayrıca kimin ne sattığı da gerçekten umurumda değil ben yasal yollardan yapılan kara bakarım.

Başbakan kendi eliyle açtı da gülenecek bir taraf göremiyorum.Çünkü özelleştirilmeye çalışan da, yenilenen tesisi açan da aynı kurum olunca öyle bir tabir oluşuyor ister istemez.Bu konuşmalardan ne yapmaya çalıştığınız anlamadım.Fikrime karşı mısınız aynı görüşte miyiz bunu anlatacağınıza gülüp dalga geçmeyi tercih etmişsiniz.Bu da iyi aramızda hala neşeli insanların olduğunu bilmek umut verici!

Siz ister gülün ister ağlayın,benim tek bir derdim var.Ben Eti Maden'in özelleştirilmesine karşıyım.O kadar insanın işsiz kalması benim vicdanımın elvermeyeceği bir olay.Bakın siz de Maden Mühendisiymişsiniz,olayın neresindesiniz bilmiyorum ama genç meslektaşlarımız işsizliği sonuna kadar yaşıyor .Elimdekini verme taraftarı değilim.Bunun içinde eleştirilmek istemiyorum.

Şu insanları aşağılar tarzdaki mesajlardan forum olarak hepimiz vazgeçelim lütfen.Herkesin bir fikri var.Saygı bir gün hepimize gerekli olacak.Fikirlerimizi paylaşalım,karşımızdakinin aynı statüde olduğunu unutmadan.Saygılar sunarım...
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Burcu hanım sen Bandırmanın ruhusun, bu konuda bizleri aydınlattığın için çok teşekkürler..Ali Bey'e de katkıları için çok teşekkürler..Aşağılar tarzda mesajlar yazmayalım arkadaşlar..Lütfen site kurallarımızı okuyun. Sağ alt köşede..
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bor un 200 çeşit işlenmiş ürünü var en az özelleştirilmesi yerine çıkartmayalım yerinde dursun en azından gelecek nesiller bu sebepten arkamızdan sövmezler
  20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

benim en son bildigim 100 dolardı sanırım zam yapmışlar. İşlenmemiş ham madde olarak yıllara göre ihraç edilen ton/yıl ne kadar bakın isterseniz