1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bor'un geleceği ve özelleştirme süreci

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Burcu Onat tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. burcu hanım siyasilerin yada TMMOB un yazılan yada söylenen her şeyine inanmayın. mutlaka doğrular da vardır. ancak bor konusunda çok incelemelerim oldu benim. Eti maden ihraç ettiği ürünlerin % 100 ü nü kendisi satmıyor malesef. yurt dışında bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda firmalar aracılığıyla satıyor bizim kızdığımız şey bu. Devlet acizmi bu firmalara bel bağlamış neden yurt dışına Eti Maden direkt satış yapamıyor. asıl problem bu. eti maden karlılıkta 4. sıra da olmamalı 1. sırada olmalı.

bir de şu konu var bugün bor u ortalama 400 dolardan satıyoruz ..... ama yarın????????.......ya bor un yerine ikame bir malzeme yapılırsa ne olacak??????... bir zamanlar civa ocakları vardı...... hepsi kapatıldı çünkü artık yapay civa kullanılıyor (bizim çocukluğumuzda kırmızıydı civanın rengi. ama şimdi yapay civa yapılıyor rengi gümüş)....... ne olacak şimdi bu vatanın civa ocakları..... satsan kimse almaz..... bedava versen de almazlar. bor da böyle olabilir.... belki yakında ikame yada sentetik bir ürün çıktığında elimizdeki bor cevheri 5 para etmez.

kılıç falan kuşandığımda yok.....

mühendisler duyduklarıyla değil bilimsel veriler üzerinden konuşur.

tecrübe konusuna gelince tecrübenin yaşla çok da ilgisi yok. çünkü tecrübe hayatta yediğin kazıkların bileşkesidir.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Hangi birisinin ikamesi olacak ? Borun en az diyorum sana 200 çeşit kullanım alanı var ve arkadaşında dediği gibi 200 - 300 dolar tonunu sattığın malzeme işlenerek 30 000 - 40 000 dolardan piyasaya giriyor. İkamesi gibi bir şey söz konusu değildir bugün kanser tedavisinde bile kullanılıyor bu malzeme hadi 10 unun 50 sinin ikamesini buldum ya diğerleri ? En basiti 50 senedir Avrupa ve Amerika hükümeti Afrikanın ve senin bor'unu alıyor ve stokluyor senden benden 50 sene ileride olan bu vatandaşlar ikamesi olacağı için mi milyonlarca ton bor ' u stokluyor sence ?

3. Bor ürünlerinin hiç biri tek başına kullanılmaz....... bor sanayinin "tuzudur"....... yani yemekte tuz nasıl asıl girdi değilse borda sanayide aynen öyledir.... 200 küsur denilen kullanım alanına bor sadece katkı maddesi olarak girer.... ama ne gariptir ki Trona Borun ikamesi olabilecek tek kimyasaldır. Tronada bizim.... bu da çok güzel.
  4. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siyasilere inanmayayım,kimya,maden,jeoloji mühendisleri odalarının başkanlarına inanmayayım,Türkiye genelinde yayınlanmış gazetelere inanmayayım,Eti Maden'in yurtdışı mümessilliğini yaptığım halde kendime de inanmayayım.Minertaner diye hiç tanımadığım hatta Soyadını dahi bilmediğim bir mühendis arkadaşa elinde çarşaf çarşaf verilerle geldiği için inanayım!İnanmak isterim tabi ki ama sorduğum soruya bile cevap alamadım ki .Kim bu Eti maden'in borunu satan özel şirketler?Mühendisler duyduklarıyla değil bilimsel veriler üzerinden konuşur dediniz ama bana hiçbir veri göstermiyorsunuz.Bense mühendisliğin bana vermiş olduğu yetkiyle:)))gazete küpürü,panel konuşması ve RPA firmasını kanıt olarak gösteriyorum.Ve Bandırma'daki Eti Maden çalışanlarının sloganlarını sizlere duyurmak istiyorum.Sizden beklenen bu sese kulak vermeniz.İyiymiş kötüymüş,bunlar önemli değil.Önemli olan yol gösterici olmak.Çözüm bulmak için adım atmak.Zarar ediyor satalım,Geri kalmış tesisler satalım,İşe yaramıyor satalım.Zarar etmiyor,500 kurum arasında 4. olmuş ve dikkat edin o listede kamuya ait tek yer(bir bilimsel veri daha),tesisler yenilendi,bor dünyanın en önemli madeni.Derdimiz ne o halde.Miras yediler gibi herşeyimizi satıp sonra yan gelip yatalım.İşsizliğimizle övünüp bizim cebimize girmeyen parayla hava atarız elaleme.Bu mudur??? Sesleri oraya kadar gelsin de karı zararı bırakıp işçilerin sözlerine kulak verelim.Tuzu kuru mühendis damgasından kurtulmak için benim duyduğum gibi,o sloganı bir kez de siz duyun isterim.''BOR VATANDIR,VATAN SATILMAZ.''
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Haziran 2013 ---
    Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim Onur Bey.Etrafımda yaşanan olayları sizlerle paylaşmak,fikir alışverişi yapmak istiyorum.Her zaman birlikten kuvvet doğar.Sizin gibi güzel yürekli insanlara bu ülkenin ihtiyacı var.Saygılarımla...
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Rockfeller, bu toprakların sana vadedildiğini düşünüyorsun..Ben sana o toprağın altını vadediyorum..
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

özlü bir söz
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Altına kaynağını yazayım : KAynak: Kurtlar VAdisi Filistin.. Söz Polat Alemdar :)