1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Boyahane ve polyester ile çalışmalarda kullanılabilecek gözlük ve eldiven önerebilir misiniz?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Gamze Demirbaş ERKAN tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  119912
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORDU OSGB
  boyahane ve polyester ile çalışmalarda kullanılabilecek gözlük ve eldiven önerebilir misiniz?
 2. murat_sahin29 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  64326
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  A2 tipi iş gözlüğü hem ekonomik hem kullanışlı.
 3. Toz boya uygulamalarında çalışanlar, gözlüğün çok kısa bir sürede kapandığını ve göremediklerini söylüyorlar, sileceği olan gözlük :) yada bir tavsiyesi olan var mı, kolay gelsin
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Malzeme güvenlik bilgi formuna bakmanızda fayda var.
 5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  boyahane bölümümüz mevcut emaye üzerine toz boya işlemi yapılıyor gözlük ve eldiven kullanamıyorlar gözlük üzeri toz boya olduğu için görüşü azaltıyor. Eldivende malzeme üzerinde iz bırakıyor. :(
 6. Sonrasında eller bu hale geliyor onu da tinerle temizliyor :( WP_001521 (1).jpg
 7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Böyle bir işyerinde insana olan zararı kişisel koruyucu donanımlarla engelleyemezsiniz. Mühendislik çözümleri gerekmektedir. Havalandırma konusunda çalışan özel firmalar var. Yaptığınız işi anlatın nasıl bir havalandırma tesisatının kurulacağını seçsinler teklif versinler işverende ister kabul eder ister etmez süreci tespit öneri defterine yazın yani maske eldiven gözlük ile bu iş çözülmez
 9. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  Bizde de boya prosesi vardır.
  Boyahanelerde özellikle kimyasal eldiven kullanılması gerekmektedir. Eğer boya ya da temizlik tinerine maruziyet varsa mutlaka alacağınız ürün AJK- ya da AJKL olmalıdır(bende en iyi sonuç veren eldiven standartları bunlar oldu,diğerleri özellikle tinerle şişip parçalandılar). Bununla ilgili bildiğim firmalar var ancak burada vermek doğru olmayabilir.
  Size bir firmanın yapmış olduğu doğru eldiven kullanımına ilişkin birkaç link adresi atacağım. Linkte kullandığınız ürünün CAS nosuda biliyorsanız verilere ekleyebiliyorsunuz.İllaki eldiveni buradan alacağınız diye bir kural yok, size gereken eldivenin hangi özelliklere sahip olacağını buradan bulabilirsiniz.
  Boya dışında polyester prosesini tam bilemiyorum ancak bu linkten filtrelemeyle de en uygun eldivenin cinsini bulabilirsiniz.

  http://www.tr.mapa-pro.com/eldivenlerimiz/koruma-ueruenleri/kimyasal-koruma.html (CAS nosuyla da araştırma yapabilirsiniz)
  http://www.atg-glovesolutions.com/tr
  http://industrialcatalogue.ansell.eu/tr

  Bunun haricinde mutlaka AF tip yani buğu yapmaz seçinki efor esnasında gözlükler buğulanmasın. Eğer yüze bir sıçrama yoğun biçimde oluyorsa siperlikli modeller de mevcuttur, Boyahanelerde mutlaka MSDS'e göre ABE ya da ABEK1 tarzında yarım yüz maskelerini prosesten çıkan gaza önlem olarakta aldırın. El-kol ya da vucüda temas varsa Type 4-5-6 kimyasal tulum sınıfını kullanın , hafif sıçrama varsa Type 5-6 mutlaka kullandırın.
  Bir çok faktörün birleşiminden doğacak olan kkd yi kısa bir araştırma sonucunda bulabileceksiniz.
  Sorunuz olursa paylaşın lütfen.
 10. Cafer Şimşek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  www.raths.com.tr
  Merhaba
  Pr88 gizli eldiven öneririm.

  İyi Çalışmalar,
  Cafer Şimşek
 11. Cafer Şimşek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  www.raths.com.tr
  Pr88 Cilt Koruma Kremi
  pr88 yağlı,katı yağlı ,boya, vernik vb. kuvvetli yapışan kirlenmelere karşı klasik cilt koruyucudur.
  İşe başlamadan önce ellere uygulanan krem güvenilir. Bir film tabakası oluşturur ve kir parçacıklarının cilde nüfus etmesini önler. pr88 iş sonrası cilt temizliğini kolaylaştırır. Kirler koruyucu film tabaka ile birlikte suyla yıkanarak akar gider.
 12. Ender ÜSTÜNDAĞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118333
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Burası nasıl bir toz boyahane böyle toz boya tinerle mi temizleniyor? Bence bunda bir yanlışlık var. Toz boya tinerle temizlenmez. Fotoğraftaki hangi boyahane acaba ?