1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Boyahanenin yer aldığı işletmelerde sağlık güvenlik şartları nelerdir?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve isg.acc tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ayrıca kapı olmayınca cebri havalandırma(var mı ?) sistemi doğru hava değişimini ortamda sağlamaz ise herhangi bir yanıcı sıvı - gaz buharı kaçağı alt patlama sınırı altına inmediği durumlarda(patlayıcı atmosfer) bir ateşleme kaynağı(yukarıda sayılanlar gibi) ile patlamaya neden olabilir ,kapının olması ortamdaki oksijen miktarını da azaltır(çalışma olmadığı zamanlarda havalandırma kapatıldığında)(yangın algılama olmalı ve kimyasal yangınlarına uygun otomatik yangın söndürme sistemi tercih edilmeli),diğer çalışanların kimyasallara maruziyeti açısından da tecrit önemlidir.bu bölüm için hazırlanacak patlamadan korunma dökümanında yapılacak risk değerledirmesinde bu konular yazılacaktır
 2. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  kesinlikle Ersin Bey in de dediği gibi boyahane biriminde en önemli durum yangın söndürme sistemi. içerisinde kullanılan kimyasala göre bir yangın söndürme sistemi kullanılmalı. (genelde sprinkler sistemi ve uygun bir köpükle birlikte) yada ısıya duyarlı civalı bir sistemle çalışan yangın söndürme sistemi seçilmeli. Tabi ben burada sadece kapının olmamasının olumsuzluklarını sorduğunu için onları paylaşmıştım.
  Benden nacizane bir tavsiye yangın söndürme sistemi yoksa mutlaka kurdurun. tesis içinde boyahane atölyesi pimi çekilmiş bomba gibidir.