1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bross tekstil'de iş güvenliği grevi başarıyla sonuçlandı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 3 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bross tekstil işçileri 71 gün sonunda direnişlerini kazanımla sonlandırdı. İşçiler işverenle yaptıkları protokolde haklarının tamamını alırken iş yerinde de iş güvenliği iyileştirmeleri yapıldı

  [​IMG]

  Bross tekstil işçilerinin 71 gündür devam eden direnişi kazanımla sonuçlandı. İşveren, işçilerin ve sendikanın tüm taleplerini kabul etti. İşverenle, sendika ve işçiler masaya oturarak 27 Mart’ta bir protokol imzaladı. İşverenin taahhütleri yerine getirmesi üzerine Çengelköy Belediye Meydanı’nda açıklama yapan işçiler ve sendikaları BATİS kazanımları duyurdu.

  Direniş boyunca defalarca göz altına alınan, duruşma çıkışında darp edilen, para cezaları ile yıldırılmaya çalışılan işçiler, açıklamayı “direne direne kazandık” sloganları ile sonlandırdı. Yapılan eylemde açıklanan kazanımlar sıralandı.

  İşten atılan işçilere sendikal tazminatla beraber kıdem ve ihbar tazminatları eksiksiz olarak ödendi. İşçiler ve sendikacılar hakkında yapılan tüm şikayetler geri alındı. İşçilere kesilen idari para cezalarının patron tarafından ödenmesi kabul edildi.

  İş güvenliği ile ilgili düzenlemelerin yapılması kabul edildi ve direniş boyunca iyileştirmeler yapıldı. Bunlardan bazıları da şöyle:
  a) İş yerinde haftada 7 gün 12 saat çalışma vardı, artık işçiler günde sekiz saat çalışıyor ve 8 saate geçildiğinde maaşlar düşmedi
  b) İşçiler içeride bozuk asansörle yük indirmek zorunda bırakılıyordu ve direnişle birlikte bozuk asansör tamir edildi
  c) Üretim zorlaması yapılıyordu ve buna uymayanlara amirler küfür ve hakaret ediyorlardı.
  d) İşçilere mobbing uygulayan amirler uyarıldı
  e) İşçilere daha evvel verilmeyen iş güvenliği ekipmanları; maske, eldiven, iş elbisesi vb. verildi
  f) İSİG eğitimleri başladı
  g) İşyerinde kayıt dışı tutulan ücret ödemelerinin tamamı kayıt altına alındı.(Kasım bordrolarında ücretleri 1200 tl brüt civarında olanlar 1900 brüt, 1500 brüt civarında olanlar 2200-2500 tl brüte yükseltildi)
  h) Ortak kullanım alanları hijyene kavuştu, yemekler yetecek kadar gelmeye başladı, servislerde ayakta taşınma ortadan kalktı ek servis konuldu.
  ı) Ve direniş boyunca işçi atması engellendi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak: Sendika.Org

  Bildiğiniz gibi Disk Enerji Sen Bedaş'ta 200 günü aşkın bir zamandır iş güvenliği istedikleri için grevini sürdürüyor.

  Öncü bir deneyim olarak disk/enerji-sen’in işçi sağlığı ve iş güvenliği pratikleri – hansel özgümüş

  Enerjisen;bedaş iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor!