1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bu önlemler hayatları kurtarır

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği tedbirlerinin yetersizliği, kanunun tam anlaşılamaması ne yazık ki ölümleri engelleyemedi.

İşveren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tam olarak benimseyemedi. Alınması gereken önlemleri cebinden çıkan ekstra para olarak gördü.

Çalışanlar tamam bu kanun iyi, bizim menfaatimize ama deyip bildiğini okumaya devam etti.

Hal böyle olunca önlemin adı var kendisi yok oldu.

Yani kendimizi kandırıyoruz.

Bu kadar zor mu peki?

Ölümlere engel olunamaz mı?

Tabi ki zor değil ölümlere engel olmak çok kolay ve atlat belirttiğim uygulamaları hayata geçirmek için zamanımız yok. Her geçen gün aleyhimize işliyor.

Peki Neler Yapılabilir?

1. Mevzuatlarımız yeterli değil. Ülkemizin yaşam ve çalışma koşullarına uygun hale getirilmesi gerekiyor. Sektörel bazda çalıştaylar düzenlenmeli. Dünya literatürleri araştırılmalı ancak bire bir kopyalanarak işte bu bizim yeni yönetmeliğimiz denmemeli. Çünkü bu yara pansumanla kapanmaz.

2. İş güvenliği uzmanlarının işveren bağımlılığı ortadan kaldırılmalı. İtibari tekrar kazandırılmalı. Bu yapı denetim şirketlerinde uygulanan bir model. İşverenle parasal bir alışveriş içerisinde değiller.

3. İş güvenliği uzmanlarının maaşları oluşturulacak bir fondan finanse edilmeli,

4. İş güvenliği uzmanlarına fahri iş müfettişliği unvanı verilmeli. Çalışmaları tavsiye niteliğinde olmamalı, teftiş niteliğinde olmalı.

5. İş müfettişleri ile iş güvenliği uzmanları bir birlerinden kopuk çalışmaktalar. Aralarında bir köprü oluşturulmalı. Belirli sayıda iş güvenliği uzmanı için örneğin; 50 iş güvenliği uzmanına bir iş müfettişi koçluk yapmalı. Hizmet içi eğitimlere birlikte katılın malı. İş müfettişi koçluğunda gerekiyorsa iş güvenliği uzmanı çalışmayı durdurma kararı verebilmeli.

6. Firmalar da bulunması gereken onaylı defter İSG-KATİP sistemi içinde olmalı. İş güvenliği uzmanları kendi E-DEVLET şifresi ile girip online ortamda onaylı defteri doldurmalı. Koçluk yapan iş müfettişi de yazılanları görerek yönlendirmelerde bulunmalı.

7. Devlet koyduğu kurallarda istikrarlı olmalı. Kanun da erteleme, esneme, istisna söz konusu olmamalı.

Hedefimiz kaza olduktan sonra sebep ve sorumlu araştırması yapmak değil,

kaza olmadan önlem almaktır.

8. Devlet kanunun uygulaması konusunda örnek olmalı. Devlet kurumları için 30.06.2016 tarihinde başlayacak olan iş sağlığı ve güvenliği zorunluluğu 01.01.2015 tarihine alınmalı.

9. Kişi başına çalışılacak dakika hesabı ortadan kaldırılmalı. Çünkü aynı sektörde yer alan firmaların bile riskleri birbirinden farklı. Günde en fazla 2 firmaya hizmet verilmeli. Bu hem çalışması detaylandıracaktır hem de hizmet kalitesini artıracaktır.

10. İş güvenliği kurallarına uymamakta ısrar eden çalışanlar için tazminatsız, bildirimsiz işten çıkarma cezaları getirilmeli. Bu tür çalışanlar özel eğitim programlarına tabi tutulmalı( psikolojik, iş güvenliği vb.) hedeflenen başarı sağlandıktan sonra çalışabilir izni verilmelidir.

11. Görevini kötüye kullanan iş güvenliği uzmnaları için devlet memurlarında uygulanan yaptırımlar uygulanmalıdır.

12. Devlet yaptığı ihaleler de, ürün ya da hizmet alım sözleşmelerinde işvereni de gözetmeli. Maliyetinin altına verdiği işlerde mutlaka sorun yaşayacağını göz ardı etmemeli.

13. Taşeronlaşma kaldırılmalıdır.

Yapılan araştırmalar iş kazalarının %98’inin önlenebildiğini göstermektedir. Bizler gerekli önlemleri alır, üstümüze düşenleri de yaparsak içimiz bir daha SOMA, ERMENEK diye kanamaz. Kanamayacaktır!!! Unutmayalım:

“Önlemek ödemekten daha ucuz ve daha insanidir!”

ONUR ÖZBAY
    Jeoloji Mühendisi
    İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Uzmanı (M.Sc.)
  2. Nazım Özer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91445
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    elinize sağlık onur bey sektördeki bir çok sorunu bir sayfada özetlemişsiniz. birileri bu söylenenleri duysada bişeyler yapsa bari. hükümetler icraatlarını yaparlarken önce yandaşlarının haklarını düşüneceklerine vatandaşlarının haklarını düşünseler pek çok sektördeki olumsuz durumlar önlenebilir inancındayım.
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İş sağlığı ve güvenliği bilim uzmanı nasıl olunabiliyor?
  4. bekir38 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hepsi birbirinden güzel öneriler yalnız 6. madde bir an önce uygulanmalı, çevre çalışmalarında sanırım böyle bir uygulamaya gidiliyor,,, İSG de de aynı yöntem olabilir, online ortama aktarma, online doldurma gibi,
  5. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği alanında master yaparsanız bilim uzmanı ünvanı alıyorsunuz.
    Bu önerilerimi 553 tane millet vekilinin maillerine,300 gazete,tv vb basın yayın kuruluşlarına bizzat ulaştırdım.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın @Onur Özbay
    Gerçekten çok güzel ve detaylı bir çalışma yapmışsınız.
    Ben de bu yazınız hakkında ve önerileriniz hakkında naçizane fikirlerimi sunmak isterim;

1-Mevzuat konusunda haklısınız ama bireysel olarak ve vatandaş olarak kamuoyu oluşturmaktan başka sanırım yapılabilecek fazla bir şey yok ve üzülerek de belirtmek isterim ki, iş veren-devlet yöneticileri arasındaki ilişkiler dolayısı ile bunun bizim lehimize olacağını da düşünmüyorum.

2-İş Güvenliği Uzmanı ve işveren arasındaki bağ kesinlikle kaldırılmalı. Olaya SGK kurumu dahil edilerek Rücu konusu gözden geçirilebilir ve İş Güvenliği Uzmanları özel sigorta şirketlerine bağlı uzmanlar olabilir ve oluşabilecek bir kazada işverenin mali yükümlülüğü konusunda sigortaya kendini bırakmasının önüne geçilmeli. Önlemler ne kadar çok ve titiz alınırsa sigorta pirimleri düşürülüp hata payı oranında tazminat giderleri karşılanabilir mesela.

3-Bu maaş konusu da zaten yukarıda 2. maddede belirtmem üzerine işverenden sigorta hizmetleri karşılığında alınabilir. Dolayısı ile iş veren ve iş güvenliği uzmanı arasında direk bir ticari ilişki bulunmayacağından iş güvenliği uzmanı üzerindeki patron baskısından kurtulunabilinir diye düşünüyorum.

4-Fahri iş müfettişliği fikri bana göre de çok mantıklı ama sadece fahri kadroda kalmamalı. Uzmanlık hakkı kazanan kişiye 2 hak tanınabilir. Fahri iş Müfettişliği veya uzman olarak görev alma. Fahri müfettişlerin ekonomik durumu konusunda henüz bir fikir üretemedim fakat çalışmaları fahri trafik müfettişlerine benzer şekilde olup gördükleri uygunsuzluklar konusunda bakanlık tarafından tanınıp gerekirse nezaretinde bakanlık müfettişleri ile eksikliğini rapor ettiği işletmeye denetlemeye gideceği bir sistem oluşturulabilir. Mali açık ise belki bakanlığın işletmeye haklı olarak tespit edilen eksiklik ile ilgili belirlediği cezadan pirim yolu ile çözülebilir.

9- Süre uygulaması bana da çok mantıksızca gelmekte. Artık devlet hastanelerinde bile bu durumun önüne geçmek için doktorlara günlük belirli bir hasta kontenjanı oluşturulmuş durumda. Bu sorunun da üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum.

10- Ceza konusu kesinlikle şart. 5510 sayılı SSGSS kanunundaki ilgili maddelerde değişiklik yapılmalı. Buna ek olarak bu durumun belgelenmesi adına 6331 sayılı kanun ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğindeki ve Çalışanların Eğitimleri konusu geçen yönetmeliklerdeki çalışanların eğitimi konusunda eğitimin sonradan kağıt üzerinde hazırlanmaması amacı ile ilgili eğitimin video kayıtı altına alınması, yapılan dijital ve basılı belgelerin uygun şekilde bakanlığa eğitim sonunda gönderilmesi yolu ile bu sağlanabilir. Tabi bunun için bakanlığın belirli birimlerinde gerekli alt yapı çalışmasının da tamamlanması gerekir. ( Biz daha İSG-KATİP'ten verim alamamışken bunun olması da zor gibi ama maksadımız en iyiye ulaşmak)

11- Görevini kötüye kullanan uzman için devlet memuruna uygulanandan daha ağır yaptırımlar uygulanmalıdır bana göre. Eğer görevi kötüye kullanma durumu sabit ve kesin olarak belgelenmiş ise bu bana göre kasten bir ve daha fazla sayıda insan öldürmeye, kamu ve özel mülke kasti zarara uğratmaya teşebbüs etmek sayılmakta ve ilgili kanunlar gereği cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bizim burada ilgilendiğimiz konu insan hayatı.

Benim bazı öneriler konusundaki naçizane düşüncelerim bunlar.

Burada bu fikirleri tartışarak daha da güzel hale getirilmesini sağlamalıyız bence. Uzattım biraz. Ama bana göre değerli oldu.

Saygılar.
  7. gulderen ozcelebi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    elinize sağlık Onur Bey.
  8. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim. Bu sayfa değerli fikirlerin buluşma noktası olması açısından çok önemli. Bundan sonraki adım ise bizlerin toplanacağı tartışma platformları olmalı...