1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bu cinayetlere kim dur diyecek? - özlem akarsu çelik

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu cinayetlere kim dur diyecek? - Özlem Akarsu Çelik
    Pazar gününü sadece alışveriş sayfaları ve magazin haberleriyle geçirmek isteyenler bu yazıyı okumasın!

İşçiler ölüyor, devlet izliyor! Türkiye işçi cinayetlerinde Avrupa 1’incisi, dünya 3’üncüsü. Cinayet diyorum, öyle çünkü! Devletin verileri gerçeği yansıtmayınca sendikacılar, akademisyenler, işin uzmanları, aktivistler doğru çeteleyi tutmak için meclis kurdular 2011’de. O tarihten beri onların verileri esas alınıyor. Adı, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi).

Emekçilerin meclisi 2013 yılında en az 1235 işçinin iş kazalarında öldüğünü açıkladığında nutkumuz tutulmuştu. “En az” diyorlar çünkü çalışanların yarısının kayıt dışı olduğu bir ülkede gerçek rakamlara ulaşmak zor! 2014’ün ocak ayı da kanlı başladı. “En az” 82 işçinin işyerlerinde öldüğü açıklandı. En az!

Şubat ayında da art arda cinayet haberleri geliyor. Önce Adana’da SGK binası inşaatı çöktü, 1 işçi öldü, 3’ü yaralandı. Sonra Ankara’da kentsel dönüşüm alanındaki yıkım sırasında bir kişi çöken binanın altında kalarak can verdi. Çocuk işçilerin hali ise içler acısı. Kayıtlarda yoklar... Ölüm istatistiklerinde bile yer almıyorlar ama ocak ayında ölen 82 işçinin 5’i çocuktu maalesef!
    “Taahhütlere rağmen meslek hastalıkları yok sayılıyor”
    Meslek odalarına göre iş cinayetlerinin asıl sorumlusu, gerekli tedbirleri almayan işverenler ve onları denetlemeyen devlet kurumları... Geçtiğimiz yıl Muğla’nın Güllük Beldesi’nde kanalizasyon şebekesinde 7 işçi gazdan zehirlenerek hayatını kaybetmişti. Bilirkişi raporu bu hafta açıklandı. Meğer bozuk makine 4 yıldır onarılmadığı için (maliyeti 2 bin lira imiş) işçiler kuyuya inerek pislikleri elleriyle temizliyormuş. İhmal mi, cinayet mi siz karar verin.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Nuran Gülenç, Petrol İş Sendikası’nda örgütlenme uzmanı... Bir sordum, bin ah işittim...

Diyor ki: “Türkiye de resmi kurumlar doğru istatistik tutmuyor. Uluslararası arenada verilen taahhütlere rağmen meslek hastalıklarını yok sayıyorlar. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda AB’ye uyum çerçevesinde birçok düzenleme yapıldı ama denetim olmadığı için ne işe yarar! Özellikle çocuk işçiler ile kadın işçiler görmezden geliniyor. Devlete göre 2012’de 9 kadın işçi ölmüştü. İSİG Meclisi ise 61 ölüm tespit etti. Ev işçilerinin durumu çok vahim. Kayıt dışı çalışıyorlar. Geçen kasım ayında cam silerken düşerek yaşamını yitiren Rukiye Şimşek gibi onlarca kadın var.... 2013’te 103 kadın işçi ölümü tespit edildi. İSİG Meclisi çatısı altında Kadın Meclisi kurduk. Kadın işçilerin durumunu kayıt altına alıyoruz. Tüm kadın işçileri 22 Şubat Cumartesi günü Tekirdağ-Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz çalıştaya bekliyoruz.”

Kadın işçiler çalıştayı geçen yıl eylül ayında, çalıştığı temizlik firmasında kullandığı press makinasına başı sıkışarak hayatını kaybeden Satiye Gür’e adandı.
    İstanbul’daki savaş mültecileri
    Daha ne kadar görmezden geleceğiz çoluk çocuk sokaklarda dilenen Suriyeli savaş mültecilerini? Çeşitli sebeplerle kamplardan kaçıp büyük şehirlere gidiyorlar. Aç, yorgun, umutsuzlar... Bir kısım medyamız mülteci kamplarına methiyeler düzerken gerçek trajedi görünmüyor, bilinmiyor!

Gürcan Öztürk, İstanbul’da yaşayan, haberi belgelemek adına tüm dünyayı evi sayıp sürekli seyahat eden, serbest çalışan bir foto muhabiri. Başarılı bir fotoğraf sanatçısı aynı zamanda. Hak odaklı işlerde, kitap çalışmalarında rastlayabilirsiniz fotoğraflarına ya da belgesellerde... Son olarak imzasını The New York Times ile The Wall Street Journal’da gördüm. AFP adına İstanbul’daki Suriyeli mültecilerin fotoğraflarını çekti; o fotoğraflar dünyanın en önemli gazete ve dergilerinde yayımlandı.
    Böyle Don Kişot foto muhabirleri olmasa dünya nasıl öğrenecek bu insanlık dramını? Ellerine sağlık Gürcan Öztürk. Bizi habersiz-fotoğrafsız bırakma!

Kaynak: Milliyet
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.
    İş Kazalarına objektif olarak ulaşmak istiyorsak sanırım öncelikle kayıtdışılığın önüne geçilmeli.
    Bana göre yerel yönetimlerle başlayabilir bu atak. Belediyeler dahilinde küçük odalar kurularak mahalle mahalle tespitler yapılabilir. Birçok alanda da bunun faydasını görebileceğimize inanıyorum.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Devlet halkı sevmiyor,işveren devletin işçisi olduğunun farkında değil ve işveren değer üreten çalışanı sevmiyor,sistemi sevmiyor..
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu ülkede 935 tane iş müfettişi var
    Bunların yaklaşık 600 ü İş sağlığı ve güvenliği yönünden, geri kalanı işin yürütümü (SGK) yönünden denetim yapıyor...
    6331 sayılı kanun gelmeden önce sanayiden sayılan, 6 aydan uzun süreli işlerin yapıldığı ve 50 den fazla çalışanı olan işyerleri rutin, diğerleri kaza olursa inceleniyordu. Türkiyedeki işyerlerinin %93 ü bu tanıma uymadığı için 6331 de tanım baştan yapıldı,
    İyi oldu hoş oldu da, SGK ya kayıtlı yaklaşık 15.000.000 çalışanın 1.450.000 bin civarında işyerinde çalıştığı bir ülkeyi 935 tane müfettiş denetleyebilir mi ? Mümkün değil tabiki... :)
    Çalışma bakanlığı müfettiş alacak, almak zorunda. Bu müfettişleri sahaya sürmek zorunda, işyerlerini denetlemek, ceza kesmek yerine yaptırımları harfiyet uygulatmak, sonra da yeri geldiğinde müfettişine hesap sormak zorunda...
    Müfettiş denetiminden geçen ve "noksansız" tutanak tutulan bir işyerinde tutanağa yazılmayan bir maddeden ötürü kaza olduğunda bunun hesabını aynı zamanda müfettiş heyeti de vermeli...
    Herkes elini taşın altına sokarsa olur bu iş, yoksa çok insanımız daha ölür iş cinayetlerinde...
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşte sorun bence burada patlak veriyor.
    Devlet bu işte suçu başkalarının üzerine atmak için zaten İş Güvenliği Uzmanlarının bu kadar ortalarda olmasına göz yumdu. Her sahaya girmelerini kolaylaştırdı. İşte bu sayede kendi üzerlerindeki yükü yükleyebilecekleri bir günah keçisi olacaktı ve oldu..
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen olay budur.

Bunu anlayamayacak kadar kalın kafalı olan kişiler bu işe girmeye, para kazanma arzusuyla sorumluluğun ne olduğunu bilmeden haraket etmeye başladılar. Bana göre bir kişinin uzman olarak sahaya çıkabilmesi için en az 1 yıl süreyle zaten iş güvenliği uzmanı olan bir firmada staj yapması, ondan sonra tek başına uzmanlık yapmasına izin verilmesi lazım...

Bunu geçtim 10 sene ilaç mümessilliği yapmış insanlara "tamam senin 3000 günün var, grizulu linyit ocağında iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsin" yetkisi veriyor devlet... :)

Herşeyi geçtim bunu bu şekilde gören adam bile "ulan bu işte var bir bit yeniği" diyebilmesi lazım ama nerde... :)
  7. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işverenlerin sağlıklı kayıtlar tutmayıp bildirimler yapmayacağı ortada. Devletin kendisine yapılmayan bildirimleri tespit etmesi, müfettiş vb eksikliğinden maddi olarak imkansız. geriye tek bir seçenek kalıyor. son 2 yıldır bu açığı kapatmaya çalışan ve son derece başarılı işler çıkaran (bana göre!) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi gibi Sendika, Oda vb Demokratik Kitle Örgütleri tarafından oluşturulan bağımsız platformlar aracılığıyla yerellerden genele bir örgütlenme ağı kurmak. Meclis şu an İstanbul Merkezli çalışmakta ve önündeki hedefler arasında yerel ağlarını kurarak daha sağlam veri akışı sağlamak diye tahmin ediyorum.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet ben de gördüğümde şaşırmıştım ama durum böyle, 1000 rakamı civarlarında müfettiş sayısı... :)