1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bu haber çakma a sınıflarına gelsin, risk analizlerini detaylı yapalım tabi yapmayı öğrenebildiysen

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  2. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfının yaptığı risk analizinide gördüm. 200 kişinin çalıştığı maden işletmesinde 38 madde risk analizi. 38 maddenin hangisinden yararlanabilir dedim; sonuç sıfır çıktı. Şimdi çakma kim oluyor acaba...
  3. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Beleşten değil, 10 yıl çalışıp sınava girip , 70 puan üstü alarak A sınıfı olunuyor. Alabiliyorsan sende al.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn Ferit Yılmaz, yandaki metal fabrikasının ekipmanlarının periyodik kontrolünden ve bakım-onarımından berideki oyuncak fabrikasının uzmanına ne? Metal fabrikasının ilgilileri ve varsa da uzmanı ve periyodik kontrolü yapan makine mühendisi okka altına gider.

Bir değil iki sınav.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sizin dediğiniz prim gün sayısına göre olmayıp veya bir dönemler yaptıkları gibi bakanlıkta farklı görevde 10 yıl çalışanlara sınava tabi tutulmada verilen belgeler değil elbette. @Ferit Yılmaz arkadaşımız bu şekide sınavsız olarak alanlara atıfta bulunmuş sanırım.
  6. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7 yıl çalışıp olmasın
  7. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kişiye göre değişir 7-10 kim ne kadar çalışmışsa hangi seviye belgeyi alacaksa....
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ben daha vahimini de gördüm. 100 den fazla çalışanın olduğu yerde madde sayısı 5 yada 6 idi....
    Habere henüz bakmadım, şimdi bakacam ama sınava girenler daha ne sonuçları öğrendi ne belge aldı ne de çalışmaya başladı... Yani haberde uzmanın eksikliği varsa bu bahsettiğiniz beleşten çakma A uzmanın işi değildir. Belkide orda ki asıl sorun o işyerinde en kötüsünden bile bir uzmanın olmamasıdır. Ne dersiniz?
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim Ankara'da C sınıfı uzmanlık eğitimi aldığım yeri kuran eğitimciler Bakanlıktan emekli İş Baş Müfettişleri idi ve hatta bir tanesi Teftiş kurulu başkanlığından emekli olmuştu. Adamlar dört dörtlüktü. Ben şu son sınavdan 93-94 alacağım ama onların bildiğinin beşte biri kadar iş güvenliği konusunu biliyorsam ne mutlu bana.
  10. ozgurtirink İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1735
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Acaba bunu hazırladıkları risk analizi ile görebilecek uzman arkadaşlar var mı ?
  11. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mutlaka vardır.. Zaten yazılır. Dışarıdan gelen kaynağı bilinmeyen cisimler diye tehlike tanımı yapılır. Yapmayan varsa bundan sonra yapısın
  12. Faruk ASLAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben çok tehlikeli sınıfta yer alan, 2000 üzerinde çalışanı bulunan bir ağır sanayi kuruluşunda 9 yıldır Proses Mühendisi ( Kimya Mühendisi ) olarak çalışıyorum. Şundan emin olun ki şu anda A sınıfı sertifikaya sahip masa başında İSG uzmanı olarak çalışan birçok uzmandan çok daha iyi risk analizi yapabilirim. Çünkü ben o İSG uzmanlarının çalışma hayatları boyunca uzaktan izledikleri ve ahkam kestikleri tüm durumlardan çok daha fazla riskli durum değerlendirdim ve işin içinde bulunarak/yaşayarak yetiştim. Şimdi ben 9 yıllık ağır sanayi proses tecrübem ve kazanmış olduğum 2 sınav neticesinde alacağı A Sınıfı sertifikayı hak etmiyorsam, kim hak ediyor çok merak ediyorum.
  13. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bugün resmi gazete de çok tehlikeli işyerlerinde c sınıfı uzman çalışması tebliğini kaldıran tebliğ yayınlandı tartışmalara son verdi bir okuyun
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    "Yandaki fabrikadan bir pervane sıçrayıp bizim fabrikanın duvarını delip geçebilir. Oda bir işçiyi öldürebilir" diye risk analizi yapıp önlem alacak bir İSG uzmanı hatta insan türü icaat edilmedi. Bu hiç bir şekilde önlenemez denilen kaza türüne girer.

Eğer bu tür risklere analiz yapacağım diye uğraşacaksanız ben bir kaç tane daha vereyim. Uzaylı saldırısı, göktaşı düşmesi, arızalanan uçağın fabrikaya düşmesi, haaa "kelebek etkisi"ni de hesap edecekseniz bu gün Malezya'da bir kelebek uçtu.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bu tebliğ neye son verdi?
    Burda bahsedilen konu bu değil ki...
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Koray bey.
    Senesini hatirlayamiyorum ama internetten bulabilirsiniz.
    Konyada sehrin disinda bir bolgede tumosan isimli bir traktor fabrikasi var.
    3. Jet ana us komutanligindan kalkan bir savas ucagi bu traktor fabrikasina dustu.
    Dalga gecmeden evvel arastirma yaparsaniz rahat edersiniz.
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Koray beyin dalga geçtiğini düşünmüyorum, evet uçakta düşebilir, göktaşı da düşebilir, bazı şeylerin öngörülemeyeceğini biraz abartılı bir şekilde dile getirmiş. Biz daha olası şeyleri analiz etmeliyiz (yıldırım düşmesine karşı paratoner.... gibi)
  18. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanda kendi tecrübesi , bilgisi ve öngörüsü kadar uzmandır. Tahmin edilemeyen, öngörülemeyen durumlar olabilir.Bu durumlarda uzmanın hukuki bir sorumluluğunun olacağına inanmıyorum.
  19. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    diyolar ya çakma isg uzmanı, öz isg uzmanı diye saçma bir tartışma var ona. hani 3 yıl tecrübe ile c sınıfı çok tehlikeliye bakabiliyordu ya çakma diye bahsettikleri , artık olmuyor ondan dedim
  20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bu ve buna benzer döner, hareketli ve potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren ekipmanlarda mutlaka biriminizin teknik ekibine FMEA ve SPC yaptırarak ön kullanım iznini verin. Benzer bir örnekte de koruması olamayn testerenin güç organlarından fiziken ayrılarak komşu fabrikanın panelini delmesi sonucu çalışanın kulagını kesmesı seklınde gelişmiştir.