1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bu haber çakma a sınıflarına gelsin, risk analizlerini detaylı yapalım tabi yapmayı öğrenebildiysen

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu iş zekaya pratikliğe sorumluluğa dikkat ve titizliğe bakar. Önemli olan ne kadar süre bu sektörde çalıştığın değil o süreyi ne kadar verimli geçirebildiğindir. Brakta onuda alan düşünsün herkesin sorumluluğu kendine :) Beleşten sertifika diyerek emek vererek, çalışarak bu sertifikayı almaya hak kazanan arkadaşlara biraz haksızlık etmiş olmuyormusun?
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haberde yasanan olayi ongorecek uzmanin alnindan opeyim.ha bu saatten sonra su yazilacaktir zannimca 3.sahis ve komsu firmalardan gelebilecek tehlikeler ve olum riski hadi kabul edilemez oldu eene yapilacak dayanikli duvar ve cati vb. Diye yazdn diyelim sen bunu gosterirsen isverene .... artik noktali yerleri doldurun .tartismak yerine basimiza gelmeden neler yapabilirizi konusmaliyiz
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

öngörülmeyecek durum yok Tugba, fabrika sınırları içerisinde olan bir klimatik bir cihazin acıkta olan veya muhafazası etkisizleştirilmiş bir pervanenin milinden fırlayayacagı herkes tarafından görülebilirdi. sınır yapılara olabileceği gibi sınır içi risk altındaki kişilerde de olabilirdi.
  4. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ya arkadaşlar, senelerce özel sektörde tehlikeli sınıfta ve çok tehlikeli olduğunu düşündüğüm sektörlerse çalışan bir insan olarak fabrika ortamını görmeyen kişilerin A sınıfı uzman olduğu bir dönemde C sınıfı uzman olarak A sınıfı uzman olursam çakma olacağımı düşünmüyorum. Şu anda böyle bir ihtiyaç varsa bizler en uygun adaylarız. Şu anda sektörde fabrika ortamı görmemiş C sınıfı uzmanlar tehlikeli gruba bakıyor. 20 yılı tehlikeli ve çok tehlikeli fabrikalarda çalışan bir mühendis neden çakma oluyor anlayamıyorum. Çakma olacaklar da var ama herkes çakma değil bunu da unutmayın.
    Saygılarımla
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Uzmanligini yaptigin firmanin yaninda bulunan firmaya gidip bakayip bizi etkileyecek tehlike kaynaklari varmi diye sordun mu ben yaptim bir firmamda mesela yangin en buyuk tehlikeidi yaptirimda uygulattim ancak buna izin vermeyebilir komsu firmalar sknti orda zaten isverenin iliskileri iyiyse ok
  6. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Pervane olayı ekstrem bir olay. O zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor. O kızcağızın çalıştığı fabrikanın isg uzmanı komşu fabrikaları da inceleyecek o zaman. Bu mümkün mü sizce. O sorun pervanesi fırlayan fabrikanın isg uzmanının sorunu değil midir? Kızın olduğu fabrikanın isg uzmanı dışarıdan gelecek tehlikelere karşı duvar mukavemetini ölçtürene kadar o kadar çok eksik var ki içeride onlarla uğraşmak zorunda öncelikle.
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Komşu fabrika degıl, boşta pervane var ve pervaneye önlem almayan işveren. Bekop burada devreye giriyor. Ne diyordu tanımda; işyerinde var olan veya dışardan gelebilecek....
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sait bey istanbulda şehrin üzerinden yılda 1 milyondan fazla uçak geçiyor. Siz isterseniz istanbulda risk analizi yaparken her işyeri için "tepenize uçak düşebilir" diye risk analizi yapın. Önlem olarak ne sunacağınız merak da ederim. Her işyerine "uçak düşmesi için uçak savar füzesi edinin" önerisi mesela nasıl olur?

Şu an bir eczaneye risk analizi yapıyorum. Ne diyorsunuz, yılda 1 milyon uçak, size de düşebilir diyip uçak savar sistemi aldırayım mı?

Bence ben değil siz bizle fena halde dalga geçiyorsunuz. (Yine forumdan uzaklaştıralibilirsiniz tiyo da vereyim)
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Ali Unal, bunu değiştirecek, komple tum fabrıka duvarlarını ve de tum makınelerıne koruyucu muhafaza yaptıracak ısveren bulabılecegını mı dusunuyorsun pıyasada?
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Serkan sü uzmanlar niye var ne iş yapar
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ahh ali ahhh isverenlere asgari gereklilikleri yaptirdiktan sonra yaptirilabilir uzun vadeli bi is oyle seylerle karsilaasiyoruz ki haklisin ancak bizle olcak is degil ilk etapta
  12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu başlığı açan sanırım hazımsızlık proplemleri yaşayan uzmanların işi konusunda çok derin fikir sahibi olduğunu düşünen ama uzman olmayan kişiye denebilecek tek bir cevap var bin okka ilim bir okka edebe muhtaçmış.sizin eleştirileriniz karşısında düşünülen sadece şudur bir adama bakarım adammı diye birde lafına bakarım lafmı diye! yaptığınız tek bir risk değerlendirmesi varsa koyun foruma sizin uzmanlığınızı görelim:)hodri meydan
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Durum itibari ile A sınıflarını sevmediğimi herkes bilir..Fakat haber ile Uzmanlara laf çakılması hoş değil.Tehlikeler ve riskler her an herşey olabilir ve gözden kaçabilir yada yorumlamakta sıkıntı çekebiliriz.Bu durumu Profesyonellere genellenmemeli..hangi sınıf olursa olsun..Şimdidin Alın teriyle sınavla emekle A ve B sınıfı olmuş tüm hakiki ve samimi işin ehli arkadaşlarımıda tebrik ederim.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Koray bey,
    Ben fantazi kurmuyorum. Sizin o dalga geçtiğiniz olayın daha önce yaşandığını söylüyorum. İstanbul'da da böyledir sanırım. Her ev veya işyerinin üzerinden uçaklar tek tek mi geçiyor? Öyle olmamalı. Uçakların iniş yapacağı pist güzergahları bellidir. Bunların 2 tanesi 36 istikametinde, 2 tanesi de 24 istikametindedir. Dolayısı ile özellikle iniş esnasında ILS sistemi gereği pilotlar seyir rotalarını iniş pistine ortalayıp iniş yaparlar. Böylelikle sizin sandığınız gibi her ev ve işyeri de tehlike altında değildir. Olanlar yok mudur? Vardır elbette. İşte iş güveliği uzmanı da burada öngörüleri ile ortaya çıkar. Siz bu durumda eğer önlem olarak onları düşürmeyi aklınızdan geçiriyorsanız yazık bu ülkedeki iş güvenliği anlayışına. Birazcık düşünen insan önlem olarak tehlike altında olan mekanlar için acil durum senaryolarının daha titiz yapılması gerektiği, bu konudaki tatbikatların daha sık ve titiz yapılması gerektiğini önlem hanesine yazılması gerektiğini elbette bilir. Sonuçta eğitimlerde sabotaj, doğal afetler gibi konuların da başlı başına tehlike olduğunu öğrendik.
    Saygılar
  16. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey meteor düşmesine karşı acil eylem planınız varmı acaba :D İşçiler baretlerini takmalıdır :D
  17. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Arkadaşlar eve uçak düşmeşi durumu önlenemez boyuttaki %2 lik doğal afetler grubuna girer diye düşünüyorum. Kendinizi bu kadar hırpalamayın. @MuratÇakır da demiş meteor muhabbetini daha söyleyecek söz yok.

Merak etmeyin hiçbir denge yoksunu müfettiş olmasın ki düşen uçağın riskini niye yazmadın diye size kusur yüklesin. Okurken epey güldüm yazılarınıza yani :D

Hee işyeri hava alanının hemen yanında falan olur da belki düşünülebilir.. Acil durum tatbikatında gündeme getirirsiniz böyle bir durumda en az zayiat ile nasıl kurtulacağınızı falan... Yapmayın gözünüzü seveyim...
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Nurdan hanım yazdıklarınıza aynen katılıyorum, konu farklı bir amaçla açılmış, ayrıca madem sertifikayı dağıtıyorlar bu kadar basitse siz de alınız.
  19. Olay yerini görmek gerekir fakat Şu durumda bende bu kazanın ana sebebinin koruyucu eksikliği olduğunu düşünüyorum.
    İş güvenliği uzmanı farketmese bile. Yada iş güvenliği uzmanı olmamış olsa bile. Bu tür bir ekipmanı oraya montajını sorumsuzca yapan teknik ekibin pervanenin fırlayabileceğini düşünmesi gerekirdi.
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dışarıdan gelebilecek tehlikeye bir sınır çekmek lazım. Çevre tesislerde sürekli yapılan bir işlem neticesinde, tozlu-kirlenmiş hava çıkması suretiyle, gürültü, titreşim, radyasyon ve benzeri aniden ortaya çıkmayan ve süreklilik arz eden tehlikelere karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca çok yıkıcı doğa olaylarına karşı da kayıpları önlemeye yönelik tedbirler alınmaya çalışılır. Fakat gerisi için yapılabilecek bir şey yok. 500 m ötede patlayıcı imal ediliyorsa, biz kendi iş yerimizi 50 cm kalınlıkta perde betonla çevrili penceresiz bir yer haline mi getireceğiz. Pentagon bile kendisini uçağa karşı koruyamadı. İşi sulandırmayalım. Siz kendi tesisinizde yapılacakları dört dörtlük yapın, sonra komşu tesisleri değerlendirirsiniz.