1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bu insanlar savaşta ölmedi!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Türkiye'de yaşanan iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Nisan ayında en az 57 işçinin iş cinayetleri ve alınmayan iş güvenliği önlemleri nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyuran Meclis, en fazla iş cinayetlerinin inşaat ve metal sektöründe yaşandığına dikkat çekti.

  haber.jpg
  yurtgazetesi.com.tr- İş kazalarında Avrupa birinciliğini koruyan Türkiye'de Nisan ayında da iş güvenliği koşullarında bir iyileşme yaşanmadı. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre Nisan ayında en az 57 işçi hayatını kaybetti. 2013 yılının başından beri ise 230 işçi yaşanan iş kazalarında can verdi.

  Başbakan Erdoğan bugün Kızılcahamam'daki bir toplantıda yaptığı konuşmada, "Siyasette yeni, temiz, insan odaklı bir anlayışı Türkiye’ye egemen kıldık. Sosyal hayatı güçlendirdik" iddiasında bulundu. Erdoğan'ın bu açıklamayı yaptığı sıralarda, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Nisan ayı iş cinayetleri bilançosunu açıkladı.

  İş cinayetleri kadın, erkek demeden, ülkemizin dört bir yanında Nisan ayında da devam etti. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, yaptığı yazılı açıklamayla yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekti.


  İNŞAAT VE METAL SEKTÖRÜNDE ÖLÜMLER HIZ KESMİYOR


  Geçtiğimiz Nisan ayında yarıdan fazlası düşme nedenli olmak üzere 21 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Yine bu yılın başından itibaren ölümlerin hızla arttığı bir sektör olan metalde ise 7 işçi can verdi. Diğer sektörlerde ise 4 ölüm, madencilik ve eğitim/büro/sinema; 3 ölüm, tarım/orman, gıda/şeker, enerji, tersane/liman/deniz, konaklama/eğlence; 1 ölüm ise çimento/toprak/cam, taşımacılık, savunma/güvenlik ve belediye/genel işler’de yaşandı. 2 işçi cinayetinin ise hangi sektörde yaşandığı bilgisine ulaşılamadı.

  İŞÇİ ÖLÜMLERİ SANAYİ KENTLERİNDE YOĞUNLAŞTI

  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, iş cinayetlerinin son dönemde şehirlerde artış gösterdiğine dikkat çekti.
  Buna göre 5 ölüm İstanbul’da; 4 ölüm Kocaeli’nde; 3 ölüm Antalya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Zonguldak’ta; 2 ölüm Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da; 1’ ölüm ise Ağrı, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Çorum, Denizli, Erzurum, Kırklareli, Kütahya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop ve Şırnak’ta yaşandı.

  SİNEME EMEKÇİSİ SELİN ERDEM'İN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ

  İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan ve resmi tatil günü ilan edilen 1 Mayıs’ta emeği gaspedilerek çalıştırılan Sine-Sen üyesi Selin Erdem, 2012 1 Mayısı’nda Seyrantepe’deki “set”te meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybetti. Selin, Hamdi Alkan’ın yönetmenliğini yaptığı Arka Sıradakiler dizisinde ağır koşullarda çalışıyordu ve daha 27 yaşındaydı.

  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, İşinin başında, işyerinde, patronlarının güvenli çalışma ve dinlenme koşulları sağlamaması nedeniyle Selin Erdem'in hayatını kaybettiğini hatırlattı. Patronun iş cinayetini basit bir trafik kazası gibi göstermeye çalıştığını belirten Meclis, "verilen mücadele sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu, trafik kazası olarak geçiştirilmeye çalışılan olayın “iş kazası” olduğuna dair rapor verdi." dedi.

  2013 1 Mayıs'ında Adalet Arayan İşçi Aileleri, Selin Erdem’in ailesi ve arkadaşlarının, Erdem’in yaşamını yitirdiği yerde biraraya gelip “Senaryo değil, gerçek cinayet” diyerek alana karanfiller bıraktığı anımsatıldı.

  'SİNEMA VE DİZİ SETLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ'


  Meclis, açıklamasında Sine-Sen ve Oyuncular Sendikası'nın önümüzdeki dönem “Sinema ve Dizi Setlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği” hazırlayacaklarını ve bir kampanya örgütleyeceklerini de duyurdu.

  10 YILDA 11 BİN 706 İŞ ÇİNAYETİ

  Türkiye ölümcül iş kazalarının en fazla yaşandığı dünya ülkeler arasında yer alıyor. Diğer bir ifadeyle Avrupa'da birinci olan Türkiye, dünyada ise Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre El Salvador ve Cezayir'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

  2012 yılında en az 878 işçi, iş kazlarında hayatlarını kaybetti. İnsan Hakları Derneği (İHD), Şubat ayı başında yaptığı açıklamada "10 yılda AKP iktidarı döneminde yaşanan iş cinayeti sayısı 11 bin 706'ya ulaşmış durumdadır" dedi. Bu da yer yıl 1170 işçi anlamına geliyor.

  yurtgazetesi.com.tr-04 Mayıs 2013