1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bu sene neden 3 sınav?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. işini iyi yapan işsiz kalmaz Allah nasip ederse inşallah
  2. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sadece uzmanlık için değil bence bir çok mühendislik dalı ve başka bölümler bir kaç dönem öğrenci alımını durdurmalı.kendi mesleğim için de söylüyorum bunu.yoksa bir mühendis neden ilaç mümessili bankacı vs olsun ki :) bu iş karışık :) ve de çözümsüz bence.6 ay sonra bu başlıkta buluşalım bakalım neler değişmiş ? nereye gelmişiz?
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    değişen bir şey olmayacak bence
  4. fatihazap İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27076
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BUSEM İNŞAAT- GAMA
    tabii para ve diğer dedikleriniz kesinlikle yanlış değil ama bana göre devlet kendi kurumlarına alacağı-atayacağı eleman bile zor bulur duruma geldi.Bu işin kaymağını gerekli atamalar yapılıp uzman sayısı azalınca yenir.
    Birde keşke isg uzmanlarının bir odası olsa da mühendis odaları gibi alt limit belirlense ücretlerde.
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    alt limit belirlemek kolay da o limitlere uyacak insan bulmak zor :)
  6. fatihazap İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27076
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BUSEM İNŞAAT- GAMA
    O da bizim elimizde zor değil ki.
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    konu dönüp dolaşıp birlik olmaya geliyor
  8. fatihazap İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27076
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BUSEM İNŞAAT- GAMA
    kesinlikle...
  9. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu An İtibarı İle hala saati boşta olan uzman sayısı oldukça fazla üçüncü sınav bu işi ayağa düşürür endişesi içindeyim. Az olan sayı C sınıfı uzman sayısı değil uzmanlık mesleğini rant kapısına çeviren emekli müfettişlerden oluşan A sınıfı uzmanlardır. Bakanlığın acilen buna çözüm bulması gerekmektedir.
  10. bayram yıldız44 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bence c snıfı sertifikasını yeni alan bir kişinin en az 1 sene stajyer olarak sahada tecrübe kazanması gerekli diye düşünüyorum,
    ikinci bir konu sanırım önümüzdeki bir kaç sınavdan sonra bu sertifikayı almanın biraz zorlaştırılcağını tahmin ediyorum,şu anda uzman sayısını belli bir seviye getirmek amaçları ,sınav sayısını üçe çıkarmaları bunu gösteriyor.fakat kurbanlık koyun gibi sertifikayı alan sahalara sürülecek 22o saatlik bir eğitimle insanlara uzman denilebilirmi?
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir ayda domates bile yetişmez, uzman yetiştirenler bunu iyi düşünmelidirler...
  12. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence Bakanlık çok tehlikeli işlere bakmak için c sınıfı uzmanlara, b sınıfına geçmek için gerekli olan 3 yıllık görev yapmış olmak şartını 1 sınavlık kaldırmalı ve c sınıfı uzmanlardan sınava girerek başarılı olanlara b sınıfı olma hakkı verilmeli. Yapılan son değişiklik bu soruna bu şekilde asla çözüm olmaz. Sayın ilgililere duyrulur.
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bir aya kadar her şey netleşecek
  14. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27106
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Her şeyin bir doygunluk seviyesi vardır, Eğitim kurumu açanlar neyin, nerede, ne kadar potansiyeli olduğunu hangi şehirde kaç tane eğitim kurumu olduğunu biliyorlar. Zaten bu kişilerin hepsi birbirini tanıyor. Eğitim kurumları falan patlamaz, hepsi pastadan payını alır...
    Herkes "Güvenlik Kültürü"nden bahsediyor başka konularda, biraz mantıklı düşününce Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği yeni yeni önemseniyor, ortada demekki büyük bir açık ve sorun var. 4-5 sınav yapılsa bile az açığı bir an evvel kapatmak istiyorlar....
    Ben uzman oldum diğerleri olmasın "kara borsadan gidiyoruz" gibi bir felsefe güdmek çok enteresan, İş Güvenliği Uzmanı olmuş arkadaşlara hiç yakışmaz. Zaten zamanı gelince piyasada bir doygunluk olacak onun sonrasında gercekten bu işi yapabilenler kalacak, Kendi işinizi iyi yapın yeterli...
    O yüzden kimse korkmasın yada korkmak isteyenler korksun... :D
    İyi Günler İyi Çalışmalar...
  15. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belkide sınavı çok zor yapacaklar, millet dökülecek ikincisine kalacak. Bunu düşünmüş olabilirler. Olayı ciddiye alıp , yakın zamanda bir şans daha verelim demiş olabilirler diye düşündüm ben biraz. Eğer çok fazla ihtiyaç için yapılıyorsa , sonra ne olacak senede 1 defa mı ? Binlerce mühendis sertifika manyagı olacak şimdi, çıkacak birden , iste geldim sertikam falan da şurda die iş verene. İşi ciddiye alıyorsanız , işverende ciddi delikanlı bi adamsa herşey güzel olur bence, yok işveren biraz tuhaf biriyse, büyük ihtimal, eğer sizi işe aldıysa tabi, sen hele şu işleri yap, isg yi bi ara yaparız diyecek veya, formalite icabı dosyaları evrakları derleyecek işte gelene gidene göstermelik bi oluşum olacak orda.
    Staj yeri için birini aradığımda duyduklarım ilginç geldi bana, biz birine aldırdık onu isg ci gösterdik ama şimdi başka işlerde yapıyor falan gibi şeyler. Demekki çoğu yerde bu taktiği uygulayacak. Yani birazı ordan edinmiş belgesini.

Biri sormuş 6 ay sonra foruma bakalım die, muhtemelen doğalgaz çizimi yapan mühendisler gibi etrafa yayılacak uzmanlar, işin piyasası yer seviyesine inecek, işveren isg uzmanları belkide tv lerde kapışacak , belkide ''isg uzmanı giremez '' yazılarını bile göreceğiz.
    O zaman iste senede bir defa falan olabilir, sorular ve eğitimlerde ciddileşir die düşünüyorum.
    nokta nokta nokta :)
  16. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizce var olan yeterli miydi? Bence hayır, bu kadar riskli bir iş için alınan eğitim yetersiz. Türkiye'de ki eğitimlere akıl sır erdiremiyorum.
  17. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27106
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Türkiye'de herşeyden bol bol var...
    İş Güvenliği Uzmanı'da bol olsun sıkıntı yok... Nitelikli İşsizler artar işte...
    Yeni yeni Üniversiteler açılıyor Çalışamayacak Mühendisler, Öğretmenler, Sağlıkçılar. Avukatlar vb. yetiştiriliyor, bunlar ne kadar yetişiyor o da tartışılır.
    4 Yıllık lisans eğitiminin yeterliliği bilinmeyen bir yerde, 220 saatlik eğitimi tartışmak...(220 saatinde zaten 180 saati boş.)
    Bir Mühendis işe başladığında işi Düz işçi gibi öğreniyor, işverenler o yüzden tecrübesiz ya da yeni mezun Mühendisleri ucuz çalıştırmıyorlar mı?
    o Yüzden İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı senede 365 Kere yapılsa ya da 365 günde bir kere yapılsa değişen birşey olacağını zannetmiyorum...
    Türkiye'de İş sahada öğrenilir!..
    Sınavda Sorulan Ramazzini'nin ya da ILO'nun Kuruluş yılının bilmenin günlük iş hayatında bana ne faydası olacak?!?!
    Yada Yönetmelikte yazan bir şeyi ben ezbere bilmişim ne gereği var. Hangi alanda çalışacam neler gerekli açarım yönetmeliğini, tüzüğünü, kanunu, tebliği vs. bakarım ezberlememe gerek yok.
    Birde İşin diğer bir tarafı da adam Eğitime geliyor bir güzel belgesini alıyor, ABCÇDEF firmasının Üretim Müdürü adam zaten kariyer sahibi, helal olsun azimli birisin başarıyosun alıyosun belgeni, ama Özgeçmişimde yer etsin bir köşede bulunsun dersen senede 3 sınav az demektir...
    sınavlar yapılmaya devam eder!..
    İş Güvenliği Uzmanlığını da Dünyanın en zor işiymiş gibi yansıtmamalıyız. Mühendislik ve Teknik alanda yeteri tecrübeyi edinmiş adam bu işide çok rahat kıvırabilir...
  18. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neden mi 3 sınav düşünün her sinava 10000 bişi giriyor 30000 yapar 3 4 soru hatalı olsa itraaz icin para sinav icin para hava icin para... bu sorunun cevabi için uzman olmayada gerek yok :)
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bence sertifika parası daha cazip 330,40 tl
  20. esref kars İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    özel sektörde ücret piyasası belirlenmiş gözüküyor. bakanlık bunun bir referansını belirlemeli bence.
    türk tabipler birliği gibi bir yapılanma doktorların prestijini korumakta. bakanlıkta mühendis odalarıyla ücret referansını belirlemeli ki
    çalışanda çalıştıranda huzurlu olsun. kamuda ise c b ve a isg uzmanları arasında ücret farkını gözetmemiş 6331.
    tecrübeye devlet prim vermiyor mantığı bilgileri değersizleştirmiyor değil mi?