1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bu Yasa İş Güvenliği Sağlamaz

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bayramali tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı'nı inceleyen TMMOB uyardı: Kadınlar ve genç işçilere ağır ve tehlikeli iş sınırlaması kaldırılıyor. Bütün sorumluluk mühendiste. Yasadan sonuç alınamaz.

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’na ilişkin görüş ve önerilerini TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na sundu. TMMOB’nin değerlendirmeleri şöyle:

  * Tasarı, iş sağlığı güvenliğini piyasalaştırmaktadır. İşyerlerinde yerine getirilecek, mühendislik, hekimlik hizmetleri esas olarak piyasaya yaptırılırken, eğitimler de sektör yaratma konusu yapılmaktadır.

  * İşverenlerin muhatabı, iş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmet vermek üzere kurulmuş şirketlerdir. İşverenler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerini bu şirketlerden kiralar ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş olurlar. Yasadan iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemede bir sonuç alınması olanaksızdır.

  * İş güvenliği konusu, Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde kurulan dershanelerde öğretilecek bir konu değildir. Meslek içi eğitim, meslek mensuplarının bağlı oldukları odalar tarafından verilebilecekken bu konunun ticari bir sektör haline getirilmesinde ne meslek mensubunun ne de kamunun bir yararı vardır. Meslek odalarının üyelerine masraf karşılığında verdiği (200-300 TL maliyet) meslek içi eğitimi, eğitim kurumları 3 bin TL’ye vermektedir.

  * İş kazalarında doğacak zararlardan iş güvenliğinden sorumlu mühendisler sorumlu tutulmaktadır. Devlet ve işverenlerin sorumluluğu “kiralık işçi” konumuna getirilen mühendislere yükleyerek bu alan düzenlenemez.

  * Yasanın uygulama hükümlerinin 18 yönetmelikle düzenleneceği anlaşılmaktadır. Bu durum mevzuat karmaşası yaratır.

  * 16 yaşından küçük çocuklar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecek. Tasarıyla, İş Yasası’nın ağır ve tehlikeli işlerde çocuk işçi çalıştırmayı yasaklayan, kadınlar ile 16-18 yaş arasındaki genç işçilerin hangi koşullarda ağır ve tehlikeli işlerde çalışabileceklerini düzenleyen 85. maddesi yürürlükten kaldırılıyor. Ayrıca 18 yaşından küçük işçiler için alınacak sağlık raporlarına ilişkin düzenleme ortadan kaldırılıyor.

  * “Çalışmaktan kaçınma hakkını” düzenleyen madde işlevsiz bırakılmıştır. Ciddi tehlikeyi, işçi nasıl tespit edip bildirecektir?

  * Tasarının yürürlük maddesi sorunludur. Uygulamanın 2-3 yıl ötelenmesi, 2-3 yıl süre ile iş kazalarında yoğunluğun da sürmesi anlamına gelecek.

  14.5.2012 - 06:16

  kaynak:http://www.ankarahaber.com/haber/Bu-yasa-is-guvenligi-saglamaz/109770
 2. bayramali İSGforum Üyesi

  bu işin sonu hayırlı olur inşallah..şu akil devlet adamlarımız sanatçıyı,iş adamlarımızı,falanı filanı çağırdı konuştu..bu iş çok ciddi ve önemli niye sosyal taraflar ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelip bir konsesüs sağlamıyorlar..ne kadar çok beyin o kadar objektif ve uzun vadede kalıcı işlerin ortaya çıkmasına vesile olur ewn azından..anayasa yapılırken de bunun böyle olması lazım değilmi?
 3. bayramali İSGforum Üyesi

  birde sanki TMMOB meslek odalarında bu iş yapılmazsa bu iş olmaz imajı çiziyor ki anlamak mümkün değil. herkes bitarafa çekiyo..objektif samimi bi yaklaşım sergilemeliyiz..üniversitelerde her bölüm hafta da 4 saat meslek grubuna göre desrlik alınması lazım hatta bölkümler açılması lazım..paso maden bölümü açacağına isg bölümleri aç daha iyi..
 4. zaten bu ülkede işveren korunduğu kadar işçi korunsa iş kazası denen kalmaz.1000tl yada 5000tl büyük işletme için para mı?adam cebinden çıkarır verir onu.kiralık işçi=sömürge başka izahı yok.bu yasayı cıkarırken işverenlerle mi görüştüler yoksa odalar ve sendiklarlar mı soruyorum?
 5. isgforum İSGforum Üyesi

  her işletme ve fabrika sayıya bakmadan daimi devamlı suretle bünyesinde iş güvenliği uzmanı çalıştırması lazım bence..kaynağında olayları yönetecek uzmanlar şart...
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazaları almış başına gidiyor..hükümet hala sütle kafayı bozmuş arkadaş...