1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bulunması halinde formen (ustabaşı veya usta) temsilcisinin isg kuruluna atanması

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İsmail Çelik tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. İsmail Çelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97261
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ''İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK (Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532)
    Kurulun oluşumu
    MADDE 6 – (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
    (5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.
    (6) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir.''

Yönetmelikte Kurul üyesi olarak işyerinde bulunması halinde formen , ustabaşı veya usta seçilmesi veya atanması istenmektedir. Ancak Formen tanımı yapılmamış. İşverence işçilerin veya genel tabirle çalışanların başına getirilmiş denetim, yönetim görevi verilmiş yetkili kişi olarak tanımı yapılır ve değerlendirilirse ; Bu maddede belirtilenin o işyerindeki bölüm yetkilileri, şefler, kısım amirleri ve benzer görevde olup, bu tanımlamanın dışında kaldığı sanılan kişilerin aslında (e) bendinde belirtilen üye olarak kurula dahil edilmesi gereken kişileri de içerdiği, düşüncesindeyim. Çünkü yasa da denetim ve yönetim görevi üstlenen ancak işveren veya vekili dışındaki bölümlerde birim yetkilileri ile ilgili herhangi bir görev ve tanımlaması yoktur. Burada sadece İnşaat ve benzeri iş kolları kastedilip diğer sektörlerin (laboratuvar, Hastane, büro olarak çalışan şirketlerin kısım şefleri, kamu kurumlarından karayolları, DSİ, OGM vb) düşünülmediğini sanmıyorum. Bu konuda bilgisi olan veya uygulamada örnek varsa bu konuda bilgi almak isterim.