1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Burası katar: haftada 12 işçi dünya kupası için ölüyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2022 Dünya Kupası’nın ev sahibi Katar, ülkeyi büyük bir inşaat alanına çevirdi. İnşaatlarda çalışan işçiler ise ölümle burun buruna çalışıyor. Çünkü haftada 12 işçi yaşamını yitiriyor

  [​IMG]

  2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’da tüm ülke şantiyeye dönüşmüş durumda. Yeni stadyumlar, oteller, AVM’ler ve metroların inşaatı için 62 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Bu büyük bütçeli yapıları inşa eden işçiler ise ölümle burun buruna insanlık dışı çalışma koşullarında çalışıyor.
  İngiliz Guardian gazetesinin, Katar’daki göçmen işçilerin çalışma koşullarıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre, 1.2 milyon göçmen işçi “modern kölelik” koşullarında çalıştırılıyor. Haberde haftada 12 göçmen işçinin yaşamını yitirdiği, sadece 4 Haziran-8 Ağustos tarihleri arasında 44 Nepalli göçmen işçinin kötü çalışma koşullarına bağlı olarak hayatını kaybettiği belirtildi.
  Guardian, çoğu Nepal ve Hindistan kökenli göçmen işçilerin 50 derece sıcak altında çalıştırıldığını, maaşlarının aylarca ödenmediğini, pasaportlarına zorla el konulduğunu, bazı işçilerin 24 saatten fazla çalıştırıldığını, kalabalık koğuşlarda yaşamak zorunda bırakıldığını, hatta açlık çektiklerini ve ücretsiz içme suyundan bile mahrum bırakıldığı yazdı.
  5 ayda 82 işçi hayatını kaybetti
  Katar’daki Hindistan Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre, bu yılın ilk 5 ayında 82 Hintli işçi yaşamını yitirdi. Bin 460 işçi ise kötü çalışma koşulları ve başka problemler nedeniyle Büyükelçiliğe başvurdu.
  “Böyle giderse 4 bin işçi daha ölecek”

  Göçmen işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için FIFA ve Katar hükümetini göreve çağıran Belçika merkezli Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), 1.2 milyon göçmen işçinin mevcut koşullarda çalıştırılması halinde, 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına kadar 4 bin işçinin yaşamını yitireceği uyarısında bulundu. Ayrıca ITUC, “Bu kadar fazla ölüme rağmen Katarlı yetkililer hiçbir önlem almıyor” dedi.
  [​IMG]

  kaynak; Sendika.org
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  demek ki dünyanın her yerinde böyle :(
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  bizden daha kötüleri de varmış diyecem ama...... sevinilecek birşey de deyil ya neyse:(
  aşağı tükürsen bıyık, yukarı tükürsen sakal:p