1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bursa'da yangın eğitmeni ihtiyacı olan irtibat kurabilir

Konusu 'Tanışma Odası' forumundadır ve kadirsahin16 tarafından 15 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Bursa Şahin Akademi Eğitim ve Danışmanlık
    1. Seviye Yangın Eğitici Sertifikasına sahibim. Bursa'da Yangın Eğitimleri vermekteyim. Yangın eğitimine ihtiyacı olan kurumlara eğitim verebilirim.
  2. 16nlj85 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    95803
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sertifikanızı kimden aldınız? geçerlilği nedir? eğitim vermek içinsertifika zorunluluğu varmı?
  3. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Sertifika'yı Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinden aldım. Eğitmen olabilmek bu sertifikaya ihtiyaç var. Bursa'da Yeditepe üniversitesi Sertifikalı Eğitici Eğitimlerimiz başladı. Düşünürseniz bilgi için; 0545-789-0900'den ulaşabilirsiniz...
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    TEK BİRŞEY SORACAM CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM HAVADA KALMADAN YANITLARSANIZ SEVİNİRİM

NET VE AÇIK ŞEKİLDE

ALLAH AŞKINA 1. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 2. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 3. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası

BUNLARIN SEVİYELERİ HANGİ DAYANAKTA YAZIYOR KANUN YÖNETMELİK TÜZÜK YÖNERGE BİR TANE VAR MI
    BU SEVİYELERLE İLGİLİ BU SEVİYELERİ KİM BELİRLİYOR
  5. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    TEK BİRŞEY SORACAM CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM HAVADA KALMADAN YANITLARSANIZ SEVİNİRİM

NET VE AÇIK ŞEKİLDE

ALLAH AŞKINA 1. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 2. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 3. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası

BUNLARIN SEVİYELERİ HANGİ DAYANAKTA YAZIYOR KANUN YÖNETMELİK TÜZÜK YÖNERGE BİR TANE VAR MI
    BU SEVİYELERLE İLGİLİ BU SEVİYELERİ KİM BELİRLİYOR
  6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    CVB beklıyorum
  7. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    cvp için Bülent bey; 05323383877
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bencede cevap vermelisiniz.Eğitmensiniz sonuçta öğrenciniz böyle bir soru sorsa Bülent beyin tel. ini mi vereceksiniz...
    Eğitmenliğin ilk kuralı ; bilmiyorum deme, araştırıp geri döneyim de ve tabi dön!
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allah aşkına biri çıkıp ta bu Yangın Eğitimi olayına el atsın.
    Herkes Ben eğitim verebiliyorum diyor , biri çıkıyor uzman verebilir diyor , İtfaiyeye soruyorsun biz veremeyiz diyor, Özel firma çıkıyor biz veriyoruz diyorrrr.
    Herkes Bir şeyler diyor açıkçası.
    Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşımız varsa sağlıklı bir bilgilendirme yaparsa seviniriz.
  10. Üç yönetmeliğe baktığınızda doğru cevabı bulabilirsiniz.
    Örneğin ben iş güvenliği uzmanı olarak hangi eğitimleri verebilirim? ÇİSGEUEHY ekinde belirtilen konulardan uzmanlık alanım olanlar hakkında eğitim verebilirim.

Yangın konusuna gelelim: yangın eğitimcisi sertifikam olsa bile; yangındankorunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konuları hakkında eğitim vermeye yetkili değilim. Çünkü BYKHY açıkça mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatları bu eğitimi verebilir demiştir. Eğitim sırasında tatbikat yapılarak bilgi ve becerilerin arttırılmasının da sağlaması istenmiştir.

Demekki neymiş arkadaşlar? Bir sertifikayla yangın eğitimi verilemiyormuş.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 –
    (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim
    MADDE 15 –
    (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.
    (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.
    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Genel eğitim
    MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından
    korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması
    konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve
    becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve
    en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.
  11. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    1. Yüksek öğretim kurulları(Üniversiteler), 2547 sayılı YÖK kanunu çerçevesinde hareket etmektedirler. Bu kanunun 12 maddesi b fıkrası ‘’’Kendi ihtisas gücü ve maddi kaynaklarını rasyonel, verimli ve ekonomik şekilde kullanarak, milli eğitim politikası ve kalkınma planları ilke ve hedefleri ile Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan plan ve programlar doğrultusunda, ülkenin ihtiyacı olan dallarda ve sayıda insan gücü yetiştirmek.’’ Bu maddeye dayanarak üniversiteler ihtiyaç duyulan dallarda eğitimler açabilmektedir.
    2. YÖK kanunun 5.maddesi d fıkrası ‘’Eğitim - öğretim plan ve programları, bilimsel ve teknolojik esaslara, ülke ve yöre ihtiyaçlarına göre kısa ve uzun vadeli olarak hazırlanıp sürekli olarak geliştirilir.’’
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2015 ---
    Rahatsızlığımdan dolayı vakit ayırıp yazamıyorum, o yüzden Bulent hocaya yönlendirmistim. Sorularınız olursa biraz geç de olsa dönüş yapıcam. Herkese hayırlı kandiller...
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Soru baki, seviye farkı ?
  13. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 2. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası 3. Seviye Yangın Eğitici Sertifikası gibi kavramlar hiç bir yerde yazmıyor.Mevzuatta boşluklar olduğu için boşluğu böyle şeylerle dolduruyorlar.Yangın eğitimini itfaiyelerden alabilirsiniz.Eğitim kurumları,osgbler vb...yerlerde verebilir ancak eğitmenin nitelikleri önemlidir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2015 ---
    Kadir bey gittiğiniz eğitimde yazılan eğitim programının içeriği bu.mevzuatta yine geçmiyor.Dayandırılacak yasal bir dayanak yok.NFPA olsa bir nebze anlayacağım
  14. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Mrb tuğba kısaca özetlemek gerekirse
    1. seviye eğitici sertifikası olanlar firmalara yangın eğitim verebilirler.
    2. Seviye eğitici sertifikası ile de Yangın eğitimine ek olarak; Yangın Risk Raporu, Acil Durum Risk Raporu ve Planı hazırlayabilmektedir.
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kadir bey,bahsettiğiniz iddiayı kanıtlayacak nitelikte kaynağınız mevcut mudur? Yangın risk raporu hazırlayamayan bir eğitmen olabilir mi??? Bu eğitmenin neyine güvenecez ozaman .Bu nasıl bir handikaptır.
  16. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Hazırlamaktan kasıt yetki, C sınıfı iş güv. uzm. ve A sınıfı iş güv. uzm. aynı bilgileri biliyor hatta aynı işi yapıyor ama yetki olarak bakınca Çok Tehlikeli yerlere A sınıfı Uzman bakıyor ve herşeye yetkili kılınıyor. Kısacası 2. Seviye Belgesi ile Yangın Risk Raporu, Acil Durum Risk Raporu ve Planı hazırlanabiliyor.
  17. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    2000 yılından beri faal olarak itfaiyecilik yanında 2004 ten beri eğitmenlik risk analizi danışmanlık vb.gibi çalışmalar yapıyorum Herkes mevzuatı kendine göre yorumluyor Çözümü buldum herkes versin işte yangın eğitimini ne olacak :)
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    1. A sınıfı herşeye yetkili değildir.
    2. Sınıflararası geçiş tecrübe ile ilgilidir.
    3.Bu bilgiyi neye göre aktarıyorsunuz bize.Referans ?
  19. kadirsahin16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Serkan bey bizim gibi okul mezunları yada itfaiye çalısanları hiç eğitici sertifikası almasın o zaman. Bunun geçerli sayılabilmesi Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezleri Rektörlük Onaylı Eğitici Sertifikası olmadan bir geçerliligi bulunmuyor. Üniversitelerin çoğu bu sertifikayı vermeye başladı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2015 ---
    Tuğba hanım bir inşaat firmasına yada çok tehlikeli bir firmaya C sınıfı uzman görevlendirilemiyor mu?
  20. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kadir bey öyle bir şey kastetmedim Hangi okul mezunu olduğunuzu bilmiyorum.Ama itfaiyecilik ve yangın güvenliği mezunu iseniz zaten bu tür belgelere ihtiyacınız yok.Evet üniversiteler veriyorlar merak ediyorum neye göre veriyorlar.Kişi başı 1000-2000 civarı bir şey alıyorlar.Güzel para kazancı.en son yönetmelik 2009 da yayınlandı biliyorsunuz.ve böyle bir şey geçmiyor.10 günlük yada 15 günlük eğitimle yangın risk analizi yapmak,yangından korunma yönetmeliğine göre güvenlik önlemleri almak benim aklıma yatmadı.bunu belirtmek istedim.