1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Busbar sistemleri ve avantajları

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Baralar ve Bara Sistemleri |
  Fabrikalar, iş merkezleri, atölyeler, alışveriş merkezleri ve bunun gibi birçok alanda tesis içi elektrik enerjisinin dağıtımını sağlayamaya yarayan bara sistemlerine busbar sistemleri denir. Son dönemde oldukça popüler olan bu sistemler kolay montaj, hızlı ve etkin enerji iletimi, güvenlikli yapısı ile birçok tesisin tercihi olmuştur. Yapıları, kalın kesitli birçok kablodan kurtaran bu sistemi sizler için inceledik.

  [​IMG]

  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]

  Busbar bara sistemleri, elektrik enerjisinin tesis içinde dağıtımını sağlayan modüler bara sistemleridir. Bu sistemlerde baraların genel özelliklerinde bahsettiğimiz gibi alüminyum ve bakırdan oluşurlar. Busbar sistemleri, muhafazası için galvaniz saçtan oluşan gövdeden ve bu gövde içerisinde izole edilmiş baralardan oluşur. İstenilen noktalardan çıkış kutuları ile kesinti yaşamadan enerji alabilme imkanına sahip olan busbar sistemleri, klasik kablo ile dağıtım sistemlerine göre daha çok tercih edilir. Busbar sistemleri galvaniz saçtan yapıldığı için elektriksel ve mekanik dayanımı oldukça yüksektir. Busbar kanal sistemleri ilk olarak 1940’lı yıllarda Amerika’da, yüksek katlı binaların ve üretim fabrikalarındaki ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır.
  [​IMG]


  ►İlginizi Çekebilir: Enerji Kabloları ve Seçim Kriterleri

  Neden Busbar Sistemleri ?


  Trafo-Pano bağlantılarında, kolon hatlarında, fabrikaların içinde enerji dağıtımlarında var olan yüksek akımların taşınması, çok kalın kesitli, birden çok kablonun paralel bağlanmasıyla sağlanırdı. Bu klasik sisteme bakıldığında kabloların taşınması, şaft boşluklarına yerleştirilmesi, pano ve şalter bağlantıları ve yeni ihtiyaçlara göre bu hatların yeniden şekillendirilmesinin oldukça zor olduğu görülür. Bununla birlikte bu klasik sistemde arıza oluşumunun sık sık yaşanması ve arızanın giderilme işlemleri de oldukça zorlayıcıdır. Öyleki üretim sektöründeki fabrikalar bu klasik sistemde oluşan arızadan dolayı sık sık enerji kesintisi yaşarlar. Bu tür fabrikalarda yaşanabilecek en önemli olumsuzluktur. Bütün bunların yanında bu sistemlerin yüksek maliyeti ve istenilen yerden akım alınamaması da oldukça olumsuz bir durumdur. İşte bütün bu olumsuzluklar modüler busbar enerji dağıtım sistemleri ile çözülmüştür. Busbar sistemi; elektrik iletim ve dağıtımında kolay montaj, uzun ve ekonomik ömür, daha az hat sonu gerilim düşümü, mekanik ve termik dayanıklılık, güvenlik, çıkış alma rahatlığı ve opsiyonu sağlar.
  [​IMG]
  ►İlginizi Çekebilir: Elektrik Dağıtım Şebekeleri

  Busbar Sistemlerinin Avantajları

  ►Busbar sistemi dışarıdan bir yangına maruz kaldığında zarar görmez ve alev almaz.
  ►Montajı çok basittir. Kablolu sisteme göre montajda % 60 tasarruf sağlar.
  ►Sistemde hareketli kablo bulunmadığından kabloya bağlı arıza ve kaza ihtimallerini ortadan kaldırır.
  ►İşletmede her türlü değişikliğe ve sistem üzerinde ek bir bağlantı yapılabilme olanağı barındırır.
  ►Tesis içerisindeki cihazlara enerji iletimini anında sağlamak mümkündür.
  ►Basit bir şekilde projelendirilmesi yapılabilir.
  ►Modüler sistemi sayesinde kolayca sökülüp takılabilir, bütünüyle başka bir yere taşınabilir.
  ►Ek noktalarından veya çıkış prizlerinden akım alma imkânı verir.
  [​IMG]

  Busbar Güç Dağıtım Sistemleri

  ►İlginizi Çekebilir: Enerji İletim Hatları | 1.Bölüm

  Busbar Sistemlerinin Kullanım Alanları

  Busbar sistemleri büyük sanayi tesisleri, tekstil ve konfeksiyon sektörü, otomotiv sektörü, oteller, alışveriş merkezleri, gökdelenler, atölyeler başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle otomotiv sektöründeki punto kaynak makinelerini beslemede, trafodan ana pano beslemesinde, aydınlatma dağıtımlarında sıklıkla kullanılırlar.

  http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/baralar-ve-bara-sistemleri-2-bolum/11581#ad-image-0
 2. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  o kadar sıkıntılı bir sistemki. 1 mm açıklık kalsa tekrar söküp montajını yapıyoruz...ben almayayım.. kalsın :)
 3. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çok faydalı bir bilgi olmuş.
  Not: Busbar yangını çıkarsa FM 200 veya NOVEC gazlı söndürme, bunlardan herhangi biri yoksa sadece CO2 kullanılması .önem arz etmektedir.
  NOVEC sistemi FM 200 e alternatiftir. SAnırım ozon ve insana en az zarar veren gaz diyorlar. Ama NONEC sıvılarla reaksiyona girip etkisi azalıyor vsvssv diyorlar. Bazı kaynaklar FM 200 ün daha etkili ve zararsız olduğunu söylüyor. Emin değilim.