1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C den b ye ve a ya gecişlerde izlenecek sınav hazırlık yolları hakkinda

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve yclgndgd tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Alpaslan ün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22850
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    balıkesir halk sağlığı müdürlüğü
    ben aldım. 50 tl ye çalışamadım çok fazla hata var tavsiye etmem. yönetmelikleri bastırın netten de paylaşımları takip edin
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hangi kitabı tavsiye etmiyosunuz
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Riskmedin kitabını fotokopiciler 12 TL ye satıyo :D
  4. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    arkadaşlar , 1700 prim günüm var , aralıkta c sınıfınan b ye ,mayısta yapılacak bir sınavda da 1800 günüm o zamana kadar dolacagından b den a ya geçebilirmiyim ? okuyorum çıkan mevzuatı ama her yere çekilebilir hiç birşey anlamadım
  5. RAFET CAN KIRIKLAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34202
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim durumum da aynı 1730 prim var aralıkta B olursak ve diğer sınavda A ya girebilirsek süper olacak ama kimse net bir şey söyleyemiyor. Farklı yorumlar mevcut...
  6. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    mevzuat açık, karışıklığın önüne çsgb 12 kasıma kadar dilekçe alarak kendince önüne geçiyor. Dilekçeler sisteme yüklendikten sonra herkezin 12 kasım itibarı ile girebileceği sınav belirlenmiş olacak, bu geçici madde aralık sınavından sonra ne olacağı belli değil yeni başvuru alınır mı? alınmaz mı? Eğer tekrar sınav hakkı verilirse tekrardan gün belirleyip dilekçe istenir, o zaman kriterleri belirlenir.
  7. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hangi fotokopici o acaba ?
  8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tüzükten çalışacak mıyız? Offffff of
  9. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dr. Adnan AĞIR'ın son yazısı ve BAŞVURU DİLEKÇE ÖRNEĞİ

“ Devlet ciddiyetinden uzak bir yaklaşımla 21 Aralık 2013 sınavına doğru yol alıyoruz. Önce sınav tarihi açıklanıyor, ardından öteleniyor, yarın ne olacağı belli değil. İşte bu nedenle adayların müracaatlarını son güne bırakmamalarını öneriyorum. „

Neden mi? Bir de bakmışsınız ki yeterli müracaat yok o nedenle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici maddesinden kaynaklanan yetkimi kullanmıyorum diyen birisi olur mu? olur.O nedenle, 12 Kasım 2013 tarihini beklemek yerine derhal, şimdi başvuru yapmakta yarar var. Türk insanı malum, elektrik, su ve doğalgaz parasını son güne bırakır, bankalarda kuyruk olur, sistem kilitlenir, bilgisayarlar arızalanır, derken vatandaş parasını yatıramaz, hem ceza yer hem de evinde elektrik kesilir değil mi?

Prim gün sayısında sorunu olmayanlar hemen başvuruyu yapsın, sınav listesine adını yazdırsın. Prim borcu olanlar, askerlik ya da doğum borçlanmasını saydıracak olanlar elini çabuk tutsun.Bir de baktınız SGK’nın sistemi arızalanır, her şey sizi bulur. Sonra da Adnan hoca bizi uyarmıştı demeyesiniz.

Eğer, 12 Kasım 2013 tarihine kadar prim gün sayısında az bir farkla kaybeden olacaksa başvuru için o tarih beklenebilir, ancak 1500, 1800 ve 3000 gün primleri tamam olanlar sadece bir dilekçe ve ekindeki yazı ile başvuru yapabilirler.

Başvurunuzu elden, kargo,taahhütlü ya da iadeli taahhütlü posta yöntemlerinden birisi ile yapınız. Normal posta yolu ile sakın yapmayınız. Bu ülkede devletle iş yapıyorsanız işinizi sağlama almak zorundasınız. Adi posta kaybolsa derdimi kime anlatacağım? O nedenle işimizi resmi yöntemlerle yapalım.

Dilekçe örneğini de aşağıda veriyorum. Haydi kolay gelsin. 30.000 C sınıfından 15.000 kişinin şartları tutar ve bunların da sınav başarısı % 50 ve üzerinde olursa piyasa belki rahatlayacaktır, aksi halde bu şarkı birkaç sene daha böyle çalınır gider. O zaman da yeni bir kampanya yapar sınıf ayrımlarını ortadan kaldırırız.

Bir kez daha tekrarlıyorum:Yükselme sınavı bir yıl içinde iki sınav hakkını kullanma şeklinde olacaktır.Yani 21 Aralık 2013, Şubat 2014 ve Mayıs 2014 şeklinde önümüzde üç sınav var,bunlardan ikisine girme ve başarma zorunluluğu var. Aralık 2013’de C olabilecekler elbette ileri ki sınavlarda A olabileceklerdir.

Başarmak sizin elinizde.
    İŞ SAĞLIĞI VEGÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE​
    (Yetkilendirme DaireBaşkanlığı)​
    Konu: İş güvenliği uzmanlığı sınavı

Bakanlığınızca verilen ….. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahibim.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in Geçici 2. maddesine göre……. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum.

21 Aralık 2013 günü yapılacak sınava girebilmem için sınav listesine eklenmem konusunda gereğini arz ederim. …../……/2013

EKLER:
    1-Prim dökümü
    2-Kamu kurumu yazısı (hizmetsüresi) Adı-Soyadı-İmza-T.C. Kimlik No

ADRES:
  10. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok faydalı bir bilgi ve yorum teşekkür ederiz
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Rica ederim Naz Hanım,
    başarılar diliyorum.
    İyi bayramlar.
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar tüzüğe çalışacak mıyız?
  13. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    2 aylık bir süre var.. planlı bir çalışma ile gerektiği şekilde hazırlanılabilir diye düşünüyorum. doğru kaynağı seçebilmek ve mümkün olduğunca çok soru çözebilmek işin püf noktası. 21 aralık sınavında A ya geçiş yapabilenler 1/1/2014 itibariyle çok avantajlı olacaklardır. ama neresinden bakarsanız bakın önümüzde, stres yüklü bir 2 ay bekliyor hepimizi...:(
  14. ggulnur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97060
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A Sınfı için sınava girecekler için bir kitap belirleyemedik galıba :( ya yanlış sorular ya da eskı yonetmelık ben soru kitabı istiyorum önerebilecek birisi var mı ?
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    başvuruların son günü itibarıyla (12 kasım 2013) mevcut prim günü dikkate alınarak başvuru yapılmalıdır. bu tarihten önce hazırlanan belgelere göre prim günleri her halükarda eksik olacaktır. dolayısıyla herkesin başvuruların son günü itibarıyla sahip olacakları prim günü ile başvuru yapmalarını ve dilekçelerinde bunu belirtmelerinin yerinde olacağını düşünüyorum.
  16. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    ben hem şubatta hemde mayısta 2 ay arayla sınav yapacaklarına inanmıyorum
  17. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 4200 prim günüm var.Ancak mart 2013 den itibaren c sınıfı uzman olarak çalışıyorum. Bu sınava girme hakkım varmı?
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    var
  19. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler