1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı eğitim alanların dikkatine / 30-10-2013 /yeni paylaşım bulanların dikkatine !!!

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. açelya yeldan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  a sınıfı diye değil birkaç yönetmeliğin özeti olan bir dosyaydı onun dışında paylaşmadıysanız tamam teşekkürler
 2. açelya hanım sanırım istemiş olduğunuz dosya bu :) kolay gelsin :)

  Ekli Dosyalar:

  • özet 2.pdf
   Dosya Boyutu:
   673,2 KB
   Görüntüleme:
   176
 3. açelya yeldan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  teşekkür ederim ezel hanım sağolun :)
 4. cihat ceylan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kardeş bu 47 konu özetini okudun mu hiç ? sanki uzman ve hekimlerin çalışma süreleri yanlış...artık benim bildiğim mi yanlış ordaki mi yanlış onu da bilmiyorum altın fiyatları gibi maşallah kanun tüzük yönetmelikler...
 5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
  MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
  b) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Diğer işyerlerinden;
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.
  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792)Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.
 6. OSMAN YAVUZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  o kadar karıştı ki herşey...riskmedin eski kitabından çalışayım diyorum sadece... üstüne 6331 i çalışsam yeter mi acaba ?
 7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  bence programlı çalışın 4857nin özetine 6331in tümüne, çıkan yönetmeliklerin özetlerine ve bolca soru hepsi bu sitede mevcut.. iyi çalışmalar..
 8. açelya yeldan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  o eski tüzüğe göre hazırlanmış bütün özetlerde öyle eski hepsi
 9. cihat ceylan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  belli ya,okudukça iyice farkettim zaten...bide bi soru soriym hocam ''Titreşim yönetmeliğine göre bütün vücut titreşimi için 8 saatlik çalışma maruziyet değeri nedir?''
 10. Onur Onur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet hocam bu kaynaktaki bilgiler biraz eski... Fakat zaman tasarrufu için kullanıyordum. Altı çizili mevzuat da çok zaman kazandırıyor. Onu da indirip çalışmak lazım. Soru deseniz zaten istemediğimiz kadar çok. Sağolsun arkadaşlara ki elindeki bütün soruları paylaşıyorlar. Bu vesileyle kendilerine de teşekkür ediyorum :) Sayelerinde artık kitap almamayı düşünmeye başladım :)
 11. buket kani İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  114557
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  isg tüzüğü kalktı ama şimdi bu işyerlerinde kolidor,açık alanlar,kaba malzemelerin taşınması, ince işlerin yapılması vb. şu kadr lüks bu kadar lüks olcak diye bilgiler vardı tüzük kalktına gore bunlar çıkmayacak mı ve ya başka bı yonetmelkte varda ben mı kacıryorum bilgisi olan arkadaşlarım var mı ?? konuyla pek alakalı olmayabılır ama sorma gereği duydum. Ayrıca kaldırma makinası v.b güvenlik katsayıları falan bunlar da vardı yine tüzükte ezberledk okadar bunlar da tabı cıkmacak sanrm bunların karsılıgı yeni cıkan yönetmelkte var mı yanı sınavda cıkacaksa nasıl cıkacak yada hıc cıkmayacak mı anlamıs degılım?
 12. Onur Onur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet Alper bey... Siz de nasıl çalışılması gerektiğini çok güzel özetlemişsiniz.
  Fakat iş tatbikata gelince biraz daha zor oluyor :)
  Ya da biz çok tembeliz :)
  Mevzuatın değişmesi bize denk gelmeyeydi iyiydi :) Mevzuat eski miydi yeni miydi, derken kafası iyice karışan adam haliyle iyi ders çalışamıyor, eline geçen materyallere güvenemiyor, hal böyle olunca da performans yerlerde :)
 13. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84323
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çalışmıyor
  Muhammed bey merhaba,
  sınav başvuru işlemleri bugün başlıyor,sınav ücretini yatırdım ama meb.gov.tr de henüz başvuruyu yapamıyoruz,bilginiz var mı?
 14. açelya yeldan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  kaldırma araçlarının katsayıları periyodik kontrolleri iş ekipmanlarının kullanımında isg yönetmeliğinde var makine emniyet yönetmeliğinde ve yeni çıkan yönetmeliklerde belirtiliyor.. tabi bazılarına bende rastlamadım ama onlarda fazla değil zaten onlarıda okudum
 15. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ

  Şimdi dikkatemi çekti..Yol sürelerinin dikkate alınmaması rezaleti fiiili oalrak vardı zaten ama bu pisliği yönetmeliğe yazacakalrını hayal bile edemezdim..!