1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı iş güvenliği uzmanları a sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyorlar !.. skandal mi? yanlişlik mi?

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    On yıldır sansasyonel olarak gündemi meşgul eden ve çalışma yaşamının değişmeyen senfonisi olan iş güvenliği uzmanlığı meselesi bu bayramda kurban mı olacak? Yoksa kurban olmaktan son anda kurtulacak mı?
    yazir46b270.jpg
    Bir taraftan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu haşmetli yürüyüşü ile boy göstermeye devam ediyor, denetimlerde A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulundur(a)mayan işverenlerimiz ceza yemeye mahkum oluyor, mevcut A sınıfı iş güvenliği uzmanları bu kaosun 2-3 sene daha devam etmesini istiyor, mevcut C sınıfı iş güvenliği uzmanları da pastadan pay almak için ne zaman A sınıfı olacağım diye hayal kuruyor, diğer taraftan 9 ayda 4 kez delinen iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliği 5. kez değişime uğramaya hazırlanıyor.
    4 Ekim 2013 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sitesinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı adaylarının 23 Kasım 2013 günü yapılacak sınavlarına ilişkin bir duyuru yayınlanmıştır. Bu duyuruda;
    “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;
    a-Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,
    b-2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı, sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.
    Denilmektedir. Bu duyurunun tercümesi ise şöyledir: Mevcut yönetmeliğe göre iki sınavda başarılı olamayan iş güvenliği uzmanlığı adayları yeniden eğitim almak zorunda iken, değişikliğin gerçekleşmesi halinde bir sınav hakkına daha kavuşuyor. İkinci yenilik ise, C sınıfı belgeye sahip ama mesleki diplomasındaki tarihten sonra prim gün sayısı dikkate alınarak (1500 ve 3000 gün olduğu B ve A sınıfı için öngörülüyor) bir üst sınıfa zıplamak için 23 Kasım 2013 sınavına başvurabileceklerdir. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. İyi de aynı duyuruda 7 Ekim 2013 günü sınav takviminin işlemeye başlayacağı bildirilmektedir. Sınav takvimi çalıştığında ya yönetmelik değişikliği yayınlanmaz ise ne olacak? Yayınlandı diyelim başvurularda prim gün sayısı nasıl kontrol edilecek? Kamu görevlisi C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar bu haktan yararlanacak mı? Bu soruların cevabı eğer iş güvenliği uzmanlığına gönül vermiş kişilerin mağduriyetini gidermek için hazırsa demek ki bir haftalık sürede her şeyin yetişeceği hesap edilmiş gibi gözüküyor.
    Resmi duyurunun bir başka bölümünde ise, 23.11.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir. Hükmü bulunmaktadır. Bunun da tercümesi şöyledir: Madem ki iş güvenliği uzmanı adaylara 3. sınav hakkını veriyoruz o halde işyeri hekimlerine de vermeliyiz denilmektedir. El hak doğrudur. Eşitlik ilkesinden yola çıkarsak bunu yapmaya mecburuz. Ancak, bunu yapabilmek için işyeri hekimliği yönetmeliğinde de bir değişikliğe gitme mecburiyeti söz konusu olacaktır. Dilerim bu konu unutulmamıştır. Başbakanlığa gönderilen taslakta bu durum olsaydı duyuruda yayınlanırdı. İnşallah yanılırız. Aksi halde, iş güvenliği uzmanlarının yönetmelik değişikliği yapılmaz ve bu duyuruya göre hekimlerin başvuruları da kabul edilip sınava girerlerse seyredelim alemi.
    Velhasıl; 10 yıldır devam eden A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı meselesi çözülmek isteniyor ama takvim nasıl yetişecek hep birlikte göreceğiz? Taslaklar her zaman hazırlandığı gibi yayınlanamayabiliyor. O sebeple ya taslaktan bahsetmeyeceksiniz ya da taslakta ne varsa herkes bilecek ki pozisyonunu ona göre alsın. Bana kalırsa pazartesi gününden itibaren Bakanlığın telefonları susmayacak, çünkü herkes bu duyurunun tercümesini soracak, kendince haklı olan tarafları dile getirecektir.
    Türkiyem eninde sonunda sektörel iş güvenliği uzmanlığına dönecektir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan A, B ve C sınıfı gibi kategorilerden vazgeçecektir. 2023 vizyonuna giderken iş güvenliği uzmanlığında daha kaç kez testi kırılacak? Hep birlikte göreceğiz. 4.10.2013
    http://www.osgbrehberi.com/haber/46...Uzmani_Oluyorlar_SKANDAL_MI_YANLISLIK_MI.html
  2. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Erdem Bey,

5000 iş günü ile A+++. Bu durumda A sınıfı sınavına girebiliyorum Galiba!
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yazar, doğru yazmış.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ekim 2013 ---
    Yazar var yalan yazar,
    Yazar var yanlış yazar,
    Bu yazar doğru yazmış.
    :)
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    A PLUS iş güvenliği uzmanı klasmanındasım hocam
    herkesin gönlüne göre verir Rabbim inşallah
  5. T.C bakanlıkları her zaman berbat çalıştı ve böyle devam ediyor.Hangi işin içine edeceğini iyi biliyorlar.Güzel bir teklif gelirse tamam ama çıkacağını zannetmiyorum..
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yeni farkettim tabire bakın "bir üst sınıfa zıplamak için", Dr. Adnan Ağır iş güvenliği uzmanlarını çekirge mi zannediyor?
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ne zannediyor bilmiyorum ama iş çığırından çıkmak üzere
    bazı arkadaşlar yanlış anlayacak ama
    diyelim ki 10 yıl hiç alakası olmayan bir pozisyonda ssk sı olan ve sonra c sınıfı eğitimi alarak belge alan uzman
    eğer bu geçiş sistemi netleşirse a sınıfı sınavına girecek ve hatta a sınıfı uzmanı olacak
    buraya kadar tamam güzel
    ama bir inşaatta, maden ocağında, tersanede, kimyasal üretimi, basınçlı ekipman üretimi, radyoaktif bir ortamda çalışma, benzin lpg vb dolum tesislerinde nasıl uzmanlık yapılacak
    neyi ne kadar biliyoruz ki, neye nasıl müdahale edeceğimizi bilmiyoruz, sadece görünen tehlikeli görmekle yetineceğiz, asıl tehlikeyi göremeyip birde bu riski sırtımıza yüklemek,......a sınıfı uzmanı olarak ve çok para kazanacağım mantığıyla bizi biryerlere götürür ama bu asla iyi bir yer olmaz

bundan dolayıdır ki sigorta kriterine bakılacaksa mesleki deneyim ve iş kollarına ayrılmalı
    inşaat mühendisi inşaatına, gıda mühendisi gıda üretimine bakmalı, kimyager de kimyasala,,,
    ben çevreciyim hepsine bakarım herhalde yada hiçbirine bakamam :cool:
    diye düşünüyorum
  8. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir pazarlama işini düşünün.inşaat mühendisi satış biriminde çalışıyorsa sadece inşaat ürünleri satışında mı görev almalı bu düşünceye göre.kozmetik satışı yapamaz mı yani:)Bu sektörel takıntısını çözemedim bir türlü.İş güvenliği uzmanı da her sektöre bakabilir.Bakamıyorsa zaten o uzman olamamıştır.Alınacak her türlü risk önlemi bir anayasa değildir.çok farklı şekillerde tedbir alınabilir.önemli olan kalıcı ve en az hasarla risk önlemini almaktır.Erdem Bey'in bir de bu açıdan bakması lazım.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyada da böyle zaten. Hatta pek çok ülkede uzmanlıkta sınıf yok. Hukukçular, iksitadcılar, sosyologlar vb mesleklerin çoğunlukla yaptığı ve başarılı olduğu bir sistem. Bizde henüz uzmanlarda uzman bilinci oturmuş değil. Eski mesleklerini kafalarından çıkartamıyorlar. Onlara biraz zaman tanımalıyız.
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    diyor Dr. Adnan Ağır yazısında,
    e o zaman bu adam böyle bariz bir bilgiyi desteksizmi salladı.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ya bizde herşeyde olduğu gibi tekelleşme anlayışı var. madem sektörel diyorsanız, herkes kendi alanında görev alsın diyorsunuz, iş güvenliği uzmanı olarak eğitim veriyorsunuz eğitimi o zaman mühendis olarak siz veremezsiniz, bu işin uzmanı öğretmenler vermeli, iş güvenliği alanında o zaman siz hukuki dökümanlar da hazırlayamazsınız, bunları da avukatlar hazırlasın, daha böyle birçok örnek verilebilir uzar gider, işine gelince sektörel de sektörel bakın işine gelmeyen konularda herkes kendi alanına girmeyen konuları da iş güvenliği uzmanlığı kisvesi altında yapabilirim edasında.
  12. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten 10 yıl çalışan kişi a olunca kendi işi ile ilgili alanın dışına çıkmaz merak etmeyin.
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum. C ler ekonomik kaygılardan dolayı A olmak istiyor. Clerin A olmasını istemeyenler de pastaları küçülmesin diyebyani onlar da ekonomik nedenle istemiyorlar. Ama arada fark var. C ler isteklerini açık bir şekilde söylüyorlar ama C lerin A olmasını istemeyenler ekonomik nedeni gizleyip Tecrübe bahanesini ortaya sürüyorlar. Herkes ekmek kavgasında.
  14. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    benim de 3800 bende A++ sınavına gireceğim İnşaallah, tüh gene sınav stresi saracak şimdi
    yılbaşına yetişse bari belge ;)
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

yıllardır bu sektörün içinde olup ta bu düzenlemeye destek veren A sınıfı uzmanlar var :) burada bir kısım c sınıfı uzmanın bu düzenlemeye çeşitli sebeplerle karşı çıkmaları çok ilginç ve düşündürücü değil mi?
  16. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben C'yim C kalmalıyım diyen mi var? :D
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

bazı arkadaşlar da düzenlemenin sektörel yapılması düşüncesi var. yani her prim gününü saymasınlar diyorlar.
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Var :)
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sayın iş sağlığı güvenliği profesyonelleri ve özellikle konuyu eleştiren arkadaşlar
    cümlelerimi nasıl yorumluyorsunuz bilemedim lakin belirli bir noktadan sonra aynı düşüncelere varacağız farkındasınızdır umarım.

ama yine de şunu belirtmek isterim,
    ---en az 4 yıl dirsek çürütüp aldığınız mesleki birikiminizi, 15 gün internet üzerinden 15 gün de slaytlarla verilen ve bir vize sınavıyla ( geçemiyenler için de final sınavı diyelim ) 70 alarak iş güvenliği uzmanı olduğunuz için, geri plana attınız hatta meslek olarak bile görmemeye unutmaya başladıysanız.
    ---bir mesleğe çekirdekten başlayıp belirli bir noktaya gelen, yaptığı işin tüm inceliklerini bilen birisine karşı hiçbir bilgisi olmayıp a sınıfı uzmanım bu böyle olacak, sen bilmezsin ben bu işin okulunu okudum (220 saat) böyle olacak , sen risk nedir bilmezsin burada risk budur yarın böyle olur diyebilecek kadar kendinizi geliştirdiğinize inanıyorsanız.
    ---bu işin sorumluluğunu hakikaten alabilecek cesarete ve bu hızlı değişime ayak uydurabileceğinize inanıyorsanız

en basştan ve bu konu harici diğer buna benzer konularda da dediğim gibi, Rabbim herkesin gönlüne göre versin.
  20. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    :)