1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı iş güvenliği uzmanları a sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyorlar !.. skandal mi? yanlişlik mi?

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlıkta çalışan teknik arkadaşlar A sınavına girebiliyor da özel sektörde bizde 10 senedir idarecilik yapıyoruz , onlar gibi ziyaretçi olarak gelen değil, kazaları yaşayan, gören idarecileriz. Benim pratiğim onlardan fazladır. C yi de aldık zaten kim tutar A yı da alırız A ++ 'ı da :)
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sorması ayıp sizin kaç prim gününüz var, merak ettim
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    2716 gün var
    yanlış saymadıysam
  4. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Erdem Bey bu konu içerisinde sektörel uzmanlığı desteklememize parasal yönden olduğunu söyleyen arkadaşların kendi sıkıntıları yani sektörel uzmanlaşmaya karşı çıkmaları tamamen duygusal gibi görünüyor.
    Koray beyin dediği gibi İSGU olan kişi kendi işinden memnun olmayan veya gelirinden memnun olmayan kişidir. Yada uzmanlık koleksiyonu yapıyordur.
    Ancak 7-10 yıl mesleğini yapmış işini iyi yapan kendi mesleğinde belirli tecrübesi olan arkadaşlar B sınıfı uzman kadar kazancı zaten vardır. Yani İSGU nun gelirine ve ekstra sorumluluğuna ihtiyacı yoktur.
    ''Peki burada işiniz nedir'' sorusuna önce genel cevabını Erdem Baskın arkadaşım yeteri kadar cevaplamıştır. Ayrıca biz İnşaat Mühendisleri için 2020 yılına kadar İSGU olma zorunluluğumuz var. Defalarca bu forumda yazdığım gibi Biz Şantiye şefliği ile İSGU dan önce İSGU nun sorumluluğunu tek başımıza zorunlu olarak 4857 nin 81. maddesine göre taşıdık ve yaptık. Bundan sonrada İSGU nun sorumluluk ortağıyız. Neden İSGU olarak karşılığını almayalım. Yıllardır şantiye şefi olarak İSGU tecrübesi kazandığımızıda belirteyim. Eğer A sınıfı olacak olursam sadece kendi mesleğimde, tam karşılığını alırsam yaparım.
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Hüseyin bey
    siz bunca yıl çalışarak hem mesleğinizi devam ettirmiş hemde mesleğiniz gereği iş güvenliğini bir meslek değil de sorumluk olarak kültür olarak benimsemiş ve uygulamışsınız. siz ve sizin gibi nice örnekler vardır. keşke empati kurulabilse de insanlar birbirini anlasa dimi.:)

2011 yılında iş güvenliği uzmanlığı eğitimi aldım o zaman kriterler bu kadar karmaşık ve gökden zembille iner gibi değil di c olacaksın sonra 3 yıl çalışıp tecrübe edineceksin eğitim sınav b olacaksın 4 yıl tecrübe edinip eğitim sınav a olacaksın dediler. a nın yaptıüı işi aldığı sorumluluğu kıyasladığım zaman acaba 7 yıl sonra hakikaten a sınıfı uzman olabilirmiyim bu sorumluluğu üzerime alabilecek bir kapasiteye ulaşabilirmiyim diye düşündüm. şimdi ise 3000 prim dolsun a sınıfıyım diye, yada b de olsa farketmez nasıl olsa b ler a ya bakıyor diye sevinir olduk, kimse yanlış anlamasın sevinmemize yada birilerinin sevinmesine kızmıyorum niye kızayım ki Rabbim herkesin gönlüne göre versin diyorum

benim anlatmak istediğim bu uygulamanın iyi yada kötü bizi nereye ulaştıracağı, a olunca herşey bitmeyecek, yeni başlayacak, ben bir işyerine 250 liraya yaparım dediğim risk analizini başka bir uzman arkadaşın 75 liraya hallederiz dediği bir sektörde 2000-2500 lira maaşı zor bulurken

a sınıfı uzmanın 20.000 liraya yapmaya çekindiği risk almak istemediği bir sektörde 10.000 liraya kabul yaparım diyeceğiz. 7500 liraya b sınıfının kabul etmediği bir işi 5000 liraya hallederiz diyeceğiz. kimse bu sözlerimden alınmasın lakin yolun öbür ucunda bizi nelerin beklediğinin farkında değiliz
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu yazdıklarınızın kendi mesleğimde şahidiyim, işi ben alayımda fiyat düşerse düşsün. İşin hakkını vermesekte olur anlayışında olan insanlarımız var maalesef.(Burdaki arkadaşları tenzih ederim.) Benzer tehlike İGU içinde geçerlidir.
  7. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hüseyin bey;
    Tecrübeli olanların ekonomik kaygısı yok zaten hem tecrübeli ve dolayısı ile hem de gelirleri iyi diyorsunuz ya;
    Ben de diyorumki işte bu nedenle ekonomik kaygısı var. Binlerce c, b yada a olursa şu anki a ve b lerin fiyatları düşecek. Evirip çevirmeye gerek yok. İstememelerinin bilinç altında bu var.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    20 Eylül'de başbakanlığa gönderilmiş bu yönetmelik taslağının bu kadar gecikmesi;
    "Taslak üzerinde bazı incelemeler neticesinde, başbakanlıkta bir takım değişikliklere (Prim gün sayısı, nace kodu, sektörellik vb. veya bilemediğimiz başka hususlardaki nedenlerle) uğraması ihtimalini kuvvenlendiriyor."
    diye düşünüyorum.
    Sizler 18 gündür başbakanlıkta olan yönetmeliğin neden yayınlanmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    olayı sadece maddi olarak düşünmeyelim
    belki o kişilerin içlerinde,
    sadece ssk kriteriyle a sınıfı uzman olup ama uygulamada hataya düşerek yanlışı eksiği riski göremeyerek yeterli önlem alamayacak olan, kendini daha da riskli bir boyuta sokacak olan, yapıcı değil de yıkıcı sonuçların doğacağından, yüksek ücretlerin bu tür risklerin üstünü kapattığından, işin ticari boyutunun gelişerek iş güvenliği boyutunun ikinci plana düşeceğinden muzdarip olan uzmanlar da vardır mutlaka
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    aynen katılıyorum.
  11. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    bende c sınıfıyım belgemin yüksele bilmesi için isg katipte görevlendirmem gözükmesi gerekiyormu ben işe başlayalı 3 ay oldu görevlendirmem yapılmadı belgemı 12 hazıran 2013 yazıyor yoksa 12hazıran 2016 da b ye hak kazanıp sınavamı gircem direk a sınıf olma durumunda son durum ne daha 148 prim günüm var ve görevlendirmemde yok
  12. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    Dr. Adnan AĞIR çalışma bakanlığı çalışanıdır. Taslak ile ilgili duyumları doğru olablir veya hazırlanmasında payı da olabilir...
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ö
    Önce ekonomi. Aç olan idealist olamaz.
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    açlık herşeyin bittiği nokta:(
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ekonomik olarak bağımlıyız hepimiz. Siz ideal olanı söylüyorsunuz. Bağımlı olduğumuz sürece ideal olanı konuşmak biraz havada kalıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    http://www.taraf.com.tr/haber/apartmana-doktor-zorunlu-olmayacak.htm

Apartmana doktor zorunlu olmayacak - Taraf - 01.07.2013

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki apartmana “doktor”, “hamama hemşire” şartı gibi yükümlülükler esnetilecek

İNGİLİZCE KURSLARI PANİKTE! ARTIK EVİNİZDEN İNGİLİZCE ZAMANI! NASIL MI?

Hükümetin, iş kazalarını en aza indirmek için çıkardığı ve 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki tartışmalı noktalara ince ayar geliyor. Yasada yer alan apartmanlara “doktor”, “hamamlara da hemşire” şartı gibi yükümlülükler esnetilecek. Ayrıca, ücretleri 20 bin liraya kadar çıkan iş güvenliği uzmanı sayısının arttırılması için çalışma başlatıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, yasada yapacakları düzenlemeleri Taraf’a anlattı. Torba yasa ile iş sağlığı kanununun bazı maddelerini değiştirdiklerini hatırlatan Özer, “1 temmuzdan itibaren, 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı yükümlülüğü başlayacaktı. Biz şimdi bunu erteliyoruz” dedi.

Uzman sıkıntısı var

Düzenlemenin iş güvenliği uzman bulmada yaşanan sıkıntı nedeniyle ertelendiğini ifade eden Özer, uzmanın az olması nedeniyle mevcut uzmanların ücretlerini 20 bin liraya kadar çıkardığını söyledi. Özer, “Uzman sıkıntısı yaşanıyor. İşverenler uzman bulmakta sıkıntı çekiyor. 20 bin liraya kadar ücret isteyen uzmanlar var. İşveren ceza ödese bundan daha az maliyetle karşılaşacak. Dolaysıyla, yaptırım ile ücretler arasında adeta uçurum oluştu” diye konuştu. Mevcut durumda, A sınıfı olarak nitelendirilen ve yetikli 1.500 uzmanın bulunduğunu ifade eden Özer, ücretleri düşürmek için uzman sayısını arttıracaklarını kaydetti. Bekleme sürelerini kısaltarak, altı ay içinde piyasada 10 bin uzmanın daha yetkili hale geleceğini belirten Özer, böylece iş güvenliği uzmanı sıkıntısının da aşılmış olacağını kaydetti.

Apartman müjdesi

Özer, kamuoyunda tartışma konusu olan, apartmanlarda doktor ve hamamlarda hemşire çalıştırılmasını öngören düzenlemeler üzerinde de çalışma başlattıklarını söyledi. Özer, bu konuda da vatandaşları rahatlatacak düzenleme yapacaklarını ve zorunlulukların esnetileceğini belirtti.

Risk raporu devam ediyor

KASIM Özer, şu anda sadece iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünü ertelediklerini belirterek, yasa da yer alan, risk raporu hazırlanması ve çalışanların iş sağlığı konusunda eğitimden geçirilmesi gibi yükümlülüklerin ise devam ettiğini kaydetti. İş müfettişlerinin işverenleri inceleyeceğini ifade eden Özer, “Ancak müfettiş korkusuyla önlem alınmaz” dedi.
    Bu haberde 10.000 yeni uzmandan bahsetmiş kasım özer
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1200 tl verdiğin bir mühendis açtır.
    C alsın 1200 tl, A alsın 20.000 tl. Yok böyle bir dünya, yok böyle saçmalık. Her iki taraf da sakat.
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ama ne yzaıkki bu fiyatlarda osgblerde uzman olarak çalışan arkadaşlar var
  18. erdal81 İSGforum Üyesi

arkadaşlar bişey sorucam diploma tarihim 26.06.2006 da bu tarıh ten evel 4 ay sgk prımım var yine 2006 yılı ıçınde bu 4 aylık prım gun sayısını hesap etmıycekler mı ? diploma tarihinden itibaren 1500 gün gibi bir ibare var ?

teşekürler
  19. Fatih ALTINTOP İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32443
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi
    Şuan Kamuda Mühendis olarak çalışmaktayım,
    geçmişe dönük 3200 günlük prim günüm var,
    C sınıfı belgemi ağustosta hakkettim (daha elime ulaşmadı)
    şimdi kasımda bir üst sınıfa geçersem (inşallah)
    evet üst sınıfın ücreti cazip ama bir kaç yıl işi öğreneyim diye düşünüyorum...
    Not: Kamuda kalırsam, kamu zaten az tehlikeli grup diye geçiyor (extra birşey olmazsa)
  20. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

7-8 yıllık iş tecrüben olsa dahi C Sınıfı uzmansın ve bu işte tecrüben yok diye 1000 tl maaş üzerine iş bağla prim al deme lüksüne sahip osgb ler var malesef.. Nasılsa biz çalışmasak çalışacak yeni mezun ark lar var.. Yok mudur bunun bir ortası?