1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı isg uzmanı olarak birden çok işyerine nasıl bakabilirim

Konusu 'OSGB' forumundadır ve ceyhancetin tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. ceyhancetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben birden çok işyerine c sınıfı uzman olarak nasıl bakabilirim.bir mühendislik bürosu mu kurmam gerekiyor.Bana bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya bireysel olarak 217 saat e kadar işyerlerine bakacan yada OSGB bünyesinde çalışacan,yada tam gün bir işyerinde çalışacan..
  3. ceyhancetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buraya kadar tamam anladım. anlamadığım nokta her çalıştığım iş yeri benim sgk mı sözleşmede belirttiğim sürede ödeyerekmi beni kendi bünyesinde çalıştırabilecek
  4. ceyhancetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani sigortamı bildirecekler.ben büro açıp fatura kessem sözleşmem çsgb tarafından kabul edilmiyormu.
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

büro açıp fatura keseyim diyorsan OSGB olmalı
  6. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
    nasıl yani şimdi kendi adıma şahsi şirket kurup yapmış olduğum işleri ( risk değerlendirme, acil durum planı , eğitimler vb. ) veya kısmı süreli sözleşmelerimdeki almış olduğum üçretleri faturalandıramayacakmıyım.

Fatura kesemezsem bu işleri nasil yapacagım bilği verirmisiniz ?
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işin bu tarafından biz teknik nezaretçilikte çok çektik..stopaj cart curt....sıkıntı..ama serbest meslek makbuzu kesersin diye biliyorum...
  8. Halim USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok sen hangi şirkete işletmeye hizmet vereceksen o senin sigortanı yatıracacak. (Kaç gün bakacaksan artık ) Sen bireysel olarak fatura vs. kesemezsin zaten. OSGB bünyesinde olsan zaten firma kesiyor faturayı.
  9. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel olarak fatura kesemezsiniz diyorsunuzda, kendi adıma şahsi şirket kuracağım ve yaptığım bu işleri faturalandıracağım sadece iş güvenligi işlerini , OSGB gibi tüm hizmetleri vermeyecegim İSG uzmanı neleri verebiliyorsa sadece onlar .

Mesela örnek vereyim , x şirketi sadece benden risk degerlendirmesi acil durum planı yapmamı istedi , bunun için beni sigortalımı yapacak yani , cevabınız hayır ise bunlar bana verdikleri ücreti nasıl faturalandıracaklar ? hizmeti veren benim alan olan hizmet aldıklarına dair fatura kesemezler sanırım .

kısaca kafam cok karıştı , bireysel isg'ci olmak cok karmaşık gibi ...
  10. Halim USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vaallahi Ali Bey, bildiğim kadarı ile şahsı şirket kurup faturanadırmada yapamıyorsunuz. OSGB açarsanız bir diyeceğim yok.
    Risk değerlendirmesi ve acil durum planı vs. vermiş olduğunuz veya olacağınız hizmetler içinde yine sigortalı olmanıza gerek yok diye biliyorum.
    Ama herhangi bir tesis sizden iş güvenliği hizmeti alacaksa kanunuen bu yükümlülüğüne yerine getirecese sizin sigortanızı belli gün üzerinden yatırıp kendi bünyesine katması gerekiyor.
    Örnek vereyim, mesela işletme sizden işyeri ile ilgil risk değerlendirmesi yapmanızı istedi. Veya da iş güvenliği uzmanı olarak kendilerinin hazırlamış olduğu risk değerlendirmesine imza atmanızı talep etti. Bu durumda sigortalı olmanıza gerek yok diye biliyorum.Çünkü OSGB brimlerinde çalışan arkadaşlarım bireysel olarak risk değerlendirmesi hazırlıyorlar ve herhangi bir iş kazasında yükümlülükleride yok.
    Aydınlatıcı olabilmişimdir umarım. Yardımmcı olabildiysem ne güzel .
  11. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ali bey artık 6331 ile birlikte uzmanı olduğunuz iş yerinde belirttiğiniz süre üzerinden sigortalı olmanız gerekiyor.yeni yasa ya sigortalı kısmı veya tam zamanlı çalıştırırsın ya da osgb den hizmet alırsın diyor..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2013 ---
    ali bey artık 6331 ile birlikte uzmanı olduğunuz iş yerinde belirttiğiniz süre üzerinden sigortalı olmanız gerekiyor.yeni yasa ya sigortalı kısmı veya tam zamanlı çalıştırırsın ya da osgb den hizmet alırsın diyor..
  12. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    açıklamalar için tşk ederim arkadaşlar kafamdaki bazı soru işaretlerini gidermiş oldunuz.
  13. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki az sayıda işçi çalıstıran işyerlerinde iş güvenliği uzmanı yılda 60 dk ayırması gerekiyo bu adamlar sigortayı nasıl yatıracaklar bilgi verebilir misinz
  14. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar benim de bu hususlar da size bir sorum olacak.Benim kendime ait bir iş yerim var yani bağkurlu oluyorum.Şimdi sizler diyorsunuz ki şirket ve/veya işletme sizin belirli bir süre sigortanızı karşılayacak..E peki ben bu durum da ne yapacağım.Ben bi işyeri ile anlaştım diyelim bunun resmileştirmek için ki bu karşı tarafıda mağdur etmemek adına yapılması gerek diye düşünüyorum bu durumda ben mi mağdur olacağım.inanın arkadaşlar işin ders çalışma noktası bu kadar kafamı yormuyor ama bu ücret ve sigorta olayı nasıl olacak bilmiyorum...
    ÜCRET DEYİNCE AYLIK MI YOKSA YILLIK MI OLARAK TALEP EDİYORSUNUZ HOŞ NE KADAR OLUYOR ONUDA MERAK EDİYORUM AMA NEYSE HAYIRLISI İLE ŞU SERTİFİKAMI ALAYIM OZAMAN DAHA ÇOK SORARIM...
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    bağkurlu olmanızda bir sıkıntı yok artık,eskiden vardı..yani bağkurlu iken diğer firmlardan da sgk nız yatırılabiliyor.
  16. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim tuğba hanım..
  17. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bî sorum olacak mühendis olarak tam zamanlı çalışan uzmanlık belgesi işlensin die dışarı bi firmaya kısmi süreli sözleşme imzalarsa nasıl olacak bu
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dışarı zor gibi..:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Şubat 2013 ---
    kendi firmanla yap sözleşmeni...
  19. Adem Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bireysel kısmi sözleşme yapacaklar sözleşmede tehlike sınıfıına göre çalışan için gerekli süre çalışan sayısına göre çalıştığı saat güne çevirip o kadarınıda o firmada uzmanın ssk yatırılır...tam zamanlı zaten normal çalışma süreleri gibi ssk yatırılır... ama osgb bünyesinde ise osgb de sigartanız yatırılır hizmet faturası kesilir firmaya yine sözleşme yaparsınız hizmet alınmış olsun belli olsun diye ama sigortanız firma tarafından yapılmaz osgb de yapılır ...ayrıca bireysel yaptığınız işlerde kendi adınıza firmaya fatura kesebilirsiniz istiyorlarsa çoğu firma istemektedir bir sıkıntısı yok adi firma ve san tic ltd de olabilir ancak her durumda da firmalarla uzman sözleşmesi yapmak zorundasınız bu sözleşmeleri bakanlığı isg katipte de işletmelisiniz yoksa bakanlık nezdinde bu firma hizmet almamış görünür...ayrıca uzmanlık belgenizin işlenmesi için de uzmanlık sözleşmesi yapıp isg katip te işlemelisiniz...adi firma kurup adınıza risk analizi ve diğer belgeleri hazırlayıp fatura kesebilirsiniz sıkıntı yok...
  20. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı çalışıp başka firma ile sözleşme yapan arkadaşlar nasıl yapmakta bu işlemleri