1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı notlar /güncel 21 aralık için/119sayfa

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı Notlar /Güncel 21 aralık için

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANILIĞI SINAVI HAZIRLIK SPOT BİLGİLERİ

1- İŞHUKUKU2-
    İş hukuku; İş nedeniyle işçi ve işverenler arasında kurulan ilişkiler ve bunun yanında işçi ve işveren örgütlerinin
    (sendikaların) Kendi aralarındaki ve Devletle olan ilişkilerini de düzenleyen bir hukuk disiplinidir.
    Mevzuat:
     Anayasa
     Uluslararası Antlaşma
     Kanun
     Kanun Hükmünde Kararname
     Tüzükler
     Yönetmelikler
     Diğer Düzenleyici İşlemler (Yönetmelik, Tebliğ, Genelge vb.)
    Kısmî Süreli ve Tam Süreli İş Sözleşmesi: İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî sürelidir.
    Süreli Fesih: Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.
    a) İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra,
    b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar süren işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,
    c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,
    d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra,
    Feshin geçerli sebebe dayandırılması: 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir.
    İŞ KANUNU HÜKÜMLERİ UYGULANMAYAN İŞLER:
    a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,
    b) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,
    c) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,
    d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışarıdan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,
    e) Ev hizmetlerinde,
    f) İş sağlığı ve güvenliği hükümleri saklı kalmak üzere çıraklar hakkında,
    g) Sporcular hakkında,
    h) Rehabilite edilenler hakkında,
    Haftalık normal çalışma süresi, 45 saattir.
    Günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz.
    Günde en çok 3 saat fazla mesai,
    Yılda en çok 270 saat fazla mesai yaptırılır.
    Telafi eğitimi günde 3 saatten fazla olamaz.
    Vardiya değişiminde en az 11 saat dinlenilmesi gerekmektedir.

FAZLA ÇALIŞMA: Haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Normal ücretten %50 zamlı hesaplanır.

devamı pdf de

Ekli Dosyalar:

2. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gerçekten ellerinize sağlık çok iyi olmuş
  3. topraksh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    gerçekten çok güzel ellerinize sağlık :)
  4. ÖZKAN HAYRİ AZMAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Nevin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu spot bilgiler güncel mi? çok beğendim fakat sayısal tabloda 66. madde yanlış olduğunu görünce emin olamadım hepsini tam olarak incelemedim genel baktım inceleyen var mı?
  6. Uğur Genç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sayfa 12; FMEA kendi arasında: Sistem, Proses, Servis, Tasarım FMEA diye 4'e ayrılır. ( sistem 2 defa yazılmış.)
    sayfa 48: isg uzmanının çalışma saatleri yanlış verilmiş.
    sayfa 103: 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 27. maddesine göre; işveren, iş kazasını, o yer yetkili zabıtasına ...... ve Sosyal Sigortalar Kurumu’na da en geç kazadan sonraki ....... içinde yazı ile bildirmekle yükümlüdür. Derhal 3 gün olmalı. ( 2 gün yazılmış)
    sayfa 13: Çocuk işçi 14 yaşını bitirmiş 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamamış çocuklardır. ( tamamlamış olmalı)

iyi akşamlar.
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Nurgül Çakıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı