1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanın inşaatdaki sorumluluğu

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve seçmüh tarafından 12 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. seçmüh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

C sınıfı İş Güvenliği uzmanları inşaatlarda çalışmakta fakat inşaatlar çok tehlikeli. Bu C sınıfı uzmanın sorumluluğu nedir ?. Bir kaza durumunda C sınıfı uzman ne kadar sorumlu tutulabilir , ne kadar sorgulanabilir ..?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yasal sorumluluğun yok aslında ama işveren vekili olarak sorumlulu tutulabilirsin..yaptığın anlaşmaya bağlı danışmanlık mı daimi mi yoksa...duruma göre değerlendirilir..
  3. seçmüh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam zamanlı
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    en az şantiye şefi kadar sorumlusun.....
  5. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş
    Arkadaşlar İSG uzmanının C gurubunun cok tehlikeli iş yerlerinde çalışma şartları şu an için mesleki tecrübe ve 750 günlük pirim ödeme şart, bunun dışında görev yapması yasal değil gibi.
  6. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, en az o kadar zaman( mesleği ile ilgili ) çalışmışsa A sınıfı yerlere bakabiliyor. Yani olabilecek sıkıntılarda verilen sorumluluk gibi olabilir.
  7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    bakabiliyor derkEn, şehir efsanesi gibi birşey bu... ;) C sınıfı olup da 3 mesleki tecrübe kaydıyla, kendi mesleğiyle ilgili olarak Çok tehlikeli sınıfa ait bir firmada görevlendirmesi, bakanlıktan onaylanmış birisi var mı acaba...

yoksa aşağıdaki açıklamaya göre tebliğin resmi olarak açıklanmasınımı bekleyeceğiz...

bir arkadaşın bununla ilgili şöyle bir açıklaması oldu da ( gayriresmi açıklma yani) :
    " ........ bakanlıkta ki görevlilere bugün net sorular sordum ve net cevaplar aldım.
    1. bakanlığa hiç bir belge ve sözleşme göndermiyoruz dikkate alınmayacak( ben de yollamıştım)
    2. mesleki tecrübeden neyi kast etiklerini daha belirlememişler çok ayrıntılı bir çalışma yapılıyormuş tebliğ yayınlamadan kimseye bilgi verilemezmiş. 3. c sınıfların çok tehlikeli sınıflarla yaptıkları sözleşmelerin bir hükmü yokmuş
    4. tebliğ bu ayın sonuna doğru yayınlayacaklarmış..
    5. meslek kollarına göre e katiple uyumlu hale getirilecekmiş. "

bana da gına geldi artık, şöyle yazdım altına, bilmem iyimi yaptım , kötümü :

bakanlık bu net cevapları , bi zahmet sitesinde yayınlasa da, biz de ilk ağızdan bilgi sahibi olsak, sistemin net olarak nasıl işleyeceğini, ne zaman başlayacağını öğrensek nasıl olur acaba, 2 ay içinde tebliği çıkacak denir, 3 veya 4 ay sonra çıkar, kimsenin umurunda değil, nasıl olsa beklerler insanlar, pardon insan değil hayvanız zaten bizler, her türlü muameleyi hak ediyoruz ... madem 2 ay içinde tebliği yayınlayacak çalışman ve altyapın yoktu, peki 31 Ocaktaki yönetmelik değişikliğinde niye 2 aylık süre verip insanları beklentiye sokuyorsun...
  8. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi var mı bilemem ama kursta bu şekilde olması planlanıyor denilmişti. Planlama işlerini nasıl yapıyorlar bilmiyorum, ama A sınıfı işlere bir müdahale yapılacak olabilir çünkü sayıları yeterli değil bildiğim kadarıyla. Umarım işlerin karmaşası düzelir yakında.
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlık bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla, isgkatip de şuanda böyle bir seçenek yok dolayısıyla uzman atamasının yapılmasına müsade etmiyor sistem. Ancak SGK dökümleri ile bakanlığa dilekçe ile başvurulursa (eski usuldeki gibi) olur mu derseniz, denemek lazım... :)

böyle bir atama olmadıktan sonra da danışman olan uzmanın sorumluluğu çok çok sınırlı olur, bu işletme de zaten resmen uzmansız çalışıyor şeklinde değerlendiriliyor şuanki denetimlerde...