1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanın yetkileri hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve u.yayla tarafından 4 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. u.yayla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar benim bi sorum olacak c sınıfı uzman çok tehlikeli bir işyerinin risk analizini yapabilirmi yaparsa cezası varmıdır varsa nedir.(sürekli hizmet yok sadece risk analizi) cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.
  2. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    meslekte kaç yıllık tecruben var. isg uzmanı olarak. ve ne sektörü
  3. u.yayla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesleki tecrübem olmayan bi sektörde
  4. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok tehlikeli bir sektörde yapacağın bir Risk değerlendirmesinde yok yere sorumluluğu üzerine alacaksın. ayrıcada iş müfettişleri yaptığın risk değerlendirmesini yok sayacaklardır. A sınıfı imzası yok ise analiz yok sayılıyor. 6331 sayılı kanunda konu net ve açık tecruben yok ise riskleri tam tanımlayamazsın ve iş verene karşı kusurlu duruma düşersin. olayın içine girersin ve rucu davasıyla bile karşı karşıya kalabilirsin
  5. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

İşyerinde çalışıyor gözükmeniz lazım, yani isg katipten de sözleşme yapılması lazım, isgkatipten C sınıfı uzmanla çok tehlikeli firma sözleşme yapamayacağı için risk değerlendirme ekibinde de görev alamazsınız.
  6. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dışarıdan hizmet alan bir firmanın sözleşme yapma yükümlüğü yoktur. örneğin 50 kişi altında çok tehlikeli sınıfta yer alan işletme. katip atamasına gerek yoktur ancak ekip kurmalıdır. buraya illegal olarak c sınıfı imza atar ve potaya girer. tespit edemediğin tüm risktende sorumlu tutulursun yeni bir uzman atanana kadar
  7. u.yayla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    açıklamalarınız için teşekkürler aydılatıcı oldu. belgemi yeni aldım şuanda bir osgb de çalışıyorum.kanalizasyon işi yapan ve 6 çalışanı olan taşeron bi firmaya osgb risk analizi yaptı ve A sınıfı olmadığı için çok tehlikeli sınıfa giren risk analizine C sınıfı imza atmamız isteniyor benim asıl sormak istediğim buydu.. teşekkür ederim.
  8. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Durumunuz için; risk değerlendirmesinde 1 ocak 2014e kadar uzmanve hekim imzasına gerek yok. 1 ocak 2014 ten sonra kendi uzmanları olacağı için imzayı o atacaktır.
  9. u.yayla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşad bey son bi sorum olucak ben bu risk analizine imza attım.bana bi sorumlulugu olurmu?
  10. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda şahsi görüşümü söyleyeceğim:
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    İşverenin genel yükümlülüğü
    MADDE 4
    c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

(2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
    (3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez.

Benim görüşüm risk değerlendirme ekibinde iş güvenliği uzmanının çalışan temsilcisinden farkı yoktur, sadece ekibin bir üyesidir.

İş güvenliği uzmanının görev yetki ve sorumlulukları hakkında yönetmelikte iş güvenliği uzmanının görevleri belirlidir:
    1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

Görüldüğü üzere risk değerlendirmesi il ilgili çalışmalara katılmak, önerilerde bulunmak, takibini yapmak görevimiz.

Ben imza atmanızın sorun olacağını düşünmüyorum
  11. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşım risk değerlendirmesi yapar yada yaptırır cümlesi isg uzmanı ise yapar yada isg hizmeti alıp yaptırır. her gelen risk değerlendirmesi yapamaz. mutlak eğitim almalıdır. risk değerlendiirme ekibide eğitime tabii tutulduktan sonra risk değerlendirme yapabilir. bu kadar hafife almayın olayı
  12. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    c ler çok tehlikeli işlerde çalışamıyor. a ların durumuda malum ne yapalım şimdi hiç risk değerlendirmesi yapmayalım mı biz yapıyoruz ve c ler imzalıyor. yapacak başka bişey yok dışardan almanında bizim gibi tekel konumundaki bir kamu kurumuna hiç bir faydası olmaz...
  13. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bence siz gözünüzde fazla büyütüyorsunuz. Bakanlığın yayımladığı çeklistler, işverenler kendileri doldursun diye yapılmış şeylerdir. Eğitim zorunluluğu da yönetmelikte yoktur.
  14. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar c sınıfı çok tehlikeli sınıfta çalışmasında yetkisi olmayan durumlar, katip ataması olsun yada olmasın,
    Risk değerlendirme yapması
    patlamadan korunma dökümanı imzalaması
    onaylı deftere yazıp imzalaması,
    kurul toplayıp sekreter olması.

yeterlimi arkadaşlar
  15. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    kurumda 15 ,in üzerinde c nin atması yapıldı çok tehlikeli sınıftayız ama a yok elimizde ne yapalım. şimdilik c lerle devam ediyoruz zaten bakanlıkta c lerin çok tehlikeli sınıfta görev alamaları gerektiği aksi takdirde bu işin ilerleyemeyecğinin farkında o nedenle o da fazla ses çıkarmıyor hiç uzman olmamasından c nin olması iyidir..
  16. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları hakkında yönetmelik ek-8 e göre 30 ceza puanı alırsınız

Sahip olduğu iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfına uygun olmayan tehlike sınıfındaki işyerlerine hizmet vermesi durumunda
    Ağır​
    30​
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    risk değerlendirme yönetmeliğini okurken herkes kendince yorum yapıyor doğal bir sonuçtur
    fakat
    risk analizini illa ki uzman yapacak....
    yada çok tehlikeli iyerinin risk değerlendirmesini c sınıfı uzman yapamaz....
    işveren kendi yapar ama kendi içinden uzman olması gerekir......
    vb
    cümleler yok ki nereden çıkartıyorsunuz bu yorumları

bakanlık çeklist yayınlamış işveren kendi yapsın diye apartman yöneticisi iş güvenliği uzmanı mı olacak daa yapacak hayır
    yada çok tehlikeli işyerine c bakabilir diye yeni mezun da bakabiliyor nasıl bakıyor tecrübe mi istiyor hayır düne kadar mesleğinde tecrübeli uzmanlar çok tehlikeliye bakabilecekti potadan döndü, amaç bakıp bakamamak değil amaç ortamdaki tehlikeyi ortadan kaldırabilmek iş kazasını meslek hastalığını önlemek için gerekenin yapılmasıdır, kanalizasyon çalışması yapmadan önce derin kuyu logar tünel vb yerlerde metan gazı ölçümü yapılması lazım diyebiliyorsanız, yada kereste atölyesinde çalışana FFP2 toz maskesi kullandırın diyebiliyorsanız ne ala,

arkadaşlar risk asla hafife alınmayacak kadar adından da anlaşılacağı üzere riskli birşeydir tam tersine sektörel olarak abartılmayacak kadar da (kendi bakış açım) basittir. neden derseniz, kimyasal ile alakalı bir tesis çok tehlikeli şimdi buraya risk analizi yapmak için a sınıfı uzman olmakmı lazım hayır maden mühendisi a sınıfı uzman madende çalışmış o tesiste çalışan bir kimya mühendisinin bildiğinin yarısına bile vakıf olamayabilir, yada akaryakıt istasyonu, risk analizi yapabilmek için diploma yada belge değil tecrübe önemlidir, bakış açısı önemlidir, kimya mühendisi çalıştığı o tesiste bir risk analizi yapar uzmanlara taş çıkartır çünkü ben yanıcı ve patlayıcı 2 kimyasal yan yana depolanması risk derken o mühendis arkadaş şu kimyasal ile bu kimyasal reaksiyona girerse ortaya şu gaz çıkar gözle görülmez koku hissedilmez kimyasal boğucudur der ağzım açık kalır