1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzman çalışması hakkında ibr soru

Konusu 'İş Arıyorum' forumundadır ve hakan buluta tarafından 10 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. hakan buluta İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar ben özel bir şirkette elektrik-elektronik müh. olarak çalışmaktayım. Aralık ayındaki isg sınavında C sınıfı sertifikası almaya hak kazandım. Ben bu sertifika ile hem uzmanlık yapıp hemde normal işime devam edebilir miyim? Normal işimde hafta sonları çalışmıyorum bu hafta sonlarını isg uzmanı olarak nasıl değerlendirebilirim yasal yollardan bana bir yol gösterirseniz sevinirim... Saygılarımla...
  2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    normalde isg harici hizmet vermek yasak ama işveren muhtemelen sizden bu işi bir ek iş olarak isteyecektir. zaten tam zamanlı çalışmanıza yetecek kadar kişi sayısıda şirketinizde muhtemelen yoktur. Kanımca bir mahsuru yok çalışabilirsiniz ama isg uzmanı olduğunuz dakikalar ve saatlerde ana işinizle meşgul olmamanız gerekir. her ikisi birlikte yasal olmaz. daha sonra kalan sürelerde ana işinize devam ediniz. hafta sonu çalışmaya gelince 2.nci bir işveren söz konusu . bu durumda ana çalıştığınız iş yerinden izin almanız gerekebilir . bazı işverenler bu durumu göz yumarken bazıları izin vermemektedir. sebep olarak diğer iş yerinde çalışırken başınıza bir iş gelmesi durumundandır. bu durumda asıl işveren zor durumda kalmaktadır. sizin açınızdan ise hiç bir mahsuru yoktur. fazla yatan sigorta primleri sgk tarafından iptal edilmektedir fakat emeklilik maaşınızın yükselmesi açısından faydalıdır. tamamen işsiz kalmanız durumunda ise normalden daha yüksek gss primi yatırmak zorunda olmanız bakımdan olumsuzdur.
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @hakan buluta
    C sınıfı iş güvenliği uzmanı ayda 1500 TL kazansa, bu kazancın cumartesi günlerine denk gelen kısmı yaklaşık 58 TL ediyor.

Kimse hafta içinde 1000TL civarında veya üzerinde kazanıp, cumartesi günü de saçma sapan işyerlerini dolaşıp, attığı imza ile milyon TL'lik risk alarak 58 TL kazanmaya razı olmaz. Ancak belki de bu işi para için değil, ayda birkaç dakikalığına da olsa bir yerlerde kayıtlı uzman olarak görünüp, yıllar içinde sınıf yükseltmek için istiyorsunuzdur. Zekice ve bir elektronik mühendisinin de zeki olması şaşırtıcı değil.
  4. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kendi işyerinizde isg uzmanı olarak çalışabileceğiniz gibi eğer halihazırdaki işinizde işyerinizle yaptığınız sözleşmede eğer sizin bu iş dışında bir işte çalışmanızı yasaklayan bir hüküm yoksa bu iş dışında kalan zamanlarda bireysel sözleşme yaparak hizmet verebilirsiniz. Fakat halihazırdaki işyerinizle imzaladığınız sözleşmenizde başka işte çalışamaz maddesi varsa sadece kendi işyerinizde çalışabilirsiniz. Bunlar yönetmelikle belirlenmiş durumla olup yorumum değildir.
  5. gerçekten bende sizinle aynı durumdayım şu an normalde 2016 ya kadara isg uzmanlığı yapamıyormuşuz gibi görünüyor ama acil eylem, planı risk değerlendirmesi, vs. işlemler için iş güvenliği istihdamı zorunlu ve saat başına alacağın ücrete çok yüksek bir rakama değil, bu iş yapsan bi dert ,yapmasan bi dert ,ama tecrübe ve sonraki aşamalar için yükseltme için sanırım bir başlangıç yapmak lazım
  6. hakan buluta İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet hiç değilse risk analizinin nasıl yapıldığını öğrenmek tecrübe kazanmak ve dahası sınıf yükseltmek için düşünüyorum. Sonuçta bu belgeyi boşa almadık okadar para verdik.