1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzman çok tehlikeli yerde eğitim verebilir mi?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Gökhan Kelebek tarafından 1 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir firmada isg dışı bir pozisyonda çalışmaktayım. Ancak isg eğitimi vermem istenmekte. "görevli isg uzmanı diye bir ibare var yönetmelikte." Dolayısıyla ben c sınıfı olduğumdan çok tehlikeli yerde görevlendirilemem ve eğitim de veremem diye düşünüyorum doğrumudur?
  2. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O firmada İSG Uzmanı olarak çalışman gerekiyor diye biliyorum yanlış yönlendirmek istemem ama ..
  3. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uzman olarak atanabilmek içinde belgemizin tehlike sınıfını karşılaması gerekir değil mi?
  4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    C sınıfı iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli işlere eğitim veremez, risk analizi yapamaz. B yada A sınıfı iş güvenliği uzmanı olsanız bile o firmada başka bir pozisyonda çalıştığınız için isg katip sisteminden üzerinize tanımlı olmadığı için verilen eğitimler geçerli olmaz. Ama insanlık namına verilebilir ne öğrense onun için kardır, zaten A yada B sınıfları da farklı birşey anlatmıyor :D
  5. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli sınıfta C sınıfı eğitim veremez. Risk analizi gibi konularda da yapamaz. İSG katipte tanımlı A ya da B sınıfı İmzalı olması lazım
  6. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki insanlık namına eğitim verdik diyelim herhangi bir iş kazasında beni bağlar mı yasal olarak?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2015 ---
    yasal sorumluluk nedit iş kazası vb durumlarda eğer eğitim verirsem
  7. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    İş kazası bildirim ekranında sadece iş güvenliği eğitimi almış mı almamış mı diyor, risk değerlendirme ve eğitim yönetmeliğinde şu sınıf bu tehlike sınıfına eğitim verir yada risk analizi yapar demiyor. Yönetmelikte bir açıklık söz konusu, şantiyede çalışırken bunun için Alo 170 den sormuştum eğitim verirsen yada risk analizi yaparsan geçersiz olur, üstelik isg katipte onayın olmadığı için c den b ye geçiş sürende işlemez demişlerdi. ;) Mantıklı olan da bu zaten. Hem eğitim vereyim hem risk analizi yapayım, acil durum eylem planında zaten şart yok o zaman ne farkı kaldı C, B, A arasında...
  8. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmanın elemanı isen yasal olarak atanman gerek eğitim verebilmen için. Atanamadığın içinde eğitim veremezsin. Ama OSGB elemanı isen OSGB' den eğitim hizmeti alınabilir ve Sen' de bu eğitimi verebilirsin. Mevzuata göre, tabi mantık aramamak lazım:)
  9. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hizmet aldığımız OSGB yasaya uygun çalışan sayısına ve süreye göre eğitim veriyor. Benden istenen iş başı konuşması tarzında eğitim verip elemanların imzasını almam. Bu esnada eğitim katılım belgesi düzenleyip eğitim veren kısmına imza atmam istenmekte. Bu attığım imza yasal olarak ilerideki olumsuz bir durumda benim alehime olur mu?
  10. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendis iseniz her türlü sorumlusunuz zaten. Sadece imza attığınız için değil yetkili olduğunuz için sorumlusunuz.
    Şöyle ki siz iş başı konusunda eğitim verebilirsiniz, işin işleyişini akışını anlatırken bu sırada dikkat etmesi gereken noktalar neler, iş kazası yaşanmaması için uzak durması gerekenler diye iş sağlığı güvenliğinin içindeki konulardan da bahsedebilirsiniz.
    Ancak kanun kapsamında mevcut çalışanlara tehlike sınıfına göre şu kadar saat şu konularda İSG eğitimi vermeniz ve bu konuda imza atmanız geçersiz sayılır. Sadece sistemde tanımlı İSG uzmanı olan bir kişinin vermesi gerekmektedir.,
    Size şöyle bir örnek vereyim çalışanlar benim İSG eğitimimden sonra makine başı eğitimi alıyorlar ustabaşlarından. Ustabaşları makine başı eğitimi verirken, İSG kapsamında da konulardan bahsediyorlar. Mesela makineyi şöyle çalıştır, elini sokma, çalışmadığında şalterden kapa, bak böyle yaparsan iş kazası olur, bir aksaklık olursa bize bildir vs. gibi. Bu eğitim sonunda da makine başı eğitimi, şu konularda eğitim almıştır diye sertifika imzalıyorlar. İnsan kaynakları bu dosyaları özlük dosyasında bulunduruyor. Sizinki de bu misal olacak. He iş kazası yaşandığında sadece ben işveren yargılanmıyor, uzuv kayıplı ya da ölümlü iş kazası olduğunda ustabaşı, bölüm müdürüne kadar yargılıyorlar.İster eğitim ver ister imza at atma her türlü yargılanırsınız.